Секти (генерална дискусија)

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Што знаете за 'саботарите'? Имам другарка, баш е фино девојчето, ама во сабота никако не пуштаат телевизија или компјутер, незнам дали по цел ден или во одредено време, а и ми има спомнато нешто за тоа, ама и дека не е ништо страшно. Ги познавам и нејзините родители, сосема нормални луѓе, скромни и фини. По дома имаат еден куп световни книги, библијата, нов завет, стар завет ово оно, ама не ми е згодно да ја распрашувам, а можеби и би требала... (think)

Адвентисти се викаат, тоа саботари е само колоквијален назив кој се употребува за нив, ок раја се, имам(имав) неколку познаници еднаш и колега од нив, не доаѓаше никогаш на работа со Сабота, пошто тој е денот за одмор према Писмото, не можам да кажам ништо лошо :)
Си го поштоваат стариот завет повеќе него правослафци и слични викенд верници.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sophiee and Dorina

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Сега телемитите ќе ти се јават во контра напад:frantic
Нема :)
Вакви разговори каде што под чаршаф се кријат старо-еонски религии кои бараат оправдување сеуште кај „бедните по дух“ - се веќе видени. Религиите кои создаваат секти, мора да им бидат проблем истите... како инаку?
Сакаме нешто ново со кое ќе се „бориме“ во име на човештвото, нешто на наше ниво, не догматски дрдорења во кое нема магика, нема љубов, нема братска борба нема светлина и нема живот :)

„Во вистинската религија нема секти...“ - а вие, размислувајте, контемплирајте што значи ова.

П.С. Благодарам што ги спомна телемитите, но не сме ние дежурни за постојано обвинување за сенешто.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: pozdrav eden topol

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Ти дали го прочита текстот, погоре! Не примети?:kafe
Знам дека не е твој текст туку линк до српски блогови за кои православие до смрт им е омилена фраза. Бидејќи нели, без срба нема хришчанство :)
Ти не пишуваш текстови секако, ниту ќе пишуваш. Ти не даде ниту размисла своја за овој линк што го сподели, не пак нешто повеќе :)

Доаѓаш до крајот и го читаш ова: NISU REGISTROVANE I DELUJU TAJNO - како услов за да имаш секта :D
Сигурно носат црно, не зборуваат со никој, освен со мал број пријатели, дома имаат постери на ѕид и слушаат rock...

Сериозно се потпираш на овој текст? Мислам, сериозно? Ако е мајтап - nice one :)

П.С. Не бре јас како тебе, само коментирам како некој става линкови, а не си прочитал ни два збора од тоа што е споделено! И после неписмени, е па неписмени... тоа е.

 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Abraxas

-alf-

Староседелец
28 август 2015
346
158
1,053
92
Знам дека не е твој текст туку линк до српски блогови за кои православие до смрт им е омилена фраза. Бидејќи нели, без срба нема хришчанство :)
Ти не пишуваш текстови секако, ниту ќе пишуваш. Ти не даде ниту размисла своја за овој линк што го сподели, не пак нешто повеќе :)

Доаѓаш до крајот и го читаш ова: NISU REGISTROVANE I DELUJU TAJNO - како услов за да имаш секта :D
Сигурно носат црно, не зборуваат со никој, освен со мал број пријатели, дома имаат постери на ѕид и слушаат rock...

Сериозно се потпираш на овој текст? Мислам, сериозно? Ако е мајтап - nice one :)
Море,Хепта...го пропушти најбитниот историски момент спомнат во текстот!:(
Со линија е подвлечена реченицата.
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Море,Хепта...го пропушти најбитниот историски момент спомнат во текстот!:(
Со линија е подвлечена реченицата.
Реков дека вакви текстови се читани, го видов и тоа „најбитниот историски момент“... но и тоа е површно размислување без знаење на историјата и учењата, како и иницијаторските струи во тоа време, иако ако бев пристрастен ќе го прифатев како апсолутно точно :)