Секти (генерална дискусија)

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Само ќотек за нив, цел ден и ноќ.
Убавината да се живее во слободно општество е што секој има право да мисли, верува и да се изразува без да биде напаѓан, прогонуван или на било кој друг начин дискриминиран поради тоа! Нормално, доколку не го ускратува тоа право на останатите. Така да, се додека дотичните со својата активност не шират говор на омраза (како ти во случајов), слободно можат да го прават тоа што го прават. Ќотеците поради различни ставови се нормална работа само во ненормални општества каде едноумието е единствениот етички закон. Таков модел на пример ти е исламска држава, таму е нормално да јадеш ќотек ако не се молиш кога сите се молат, ако не постиш кога сите постат, ако немаш брада...итн, итн. За "посериозни престапи" како верување во нешто друго освен ислам или секс вон брак, ќотекот е заменет со поткастрување на глава.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Убавината да се живее во слободно општество е што секој има право да мисли, верува и да се изразува без да биде напаѓан, прогонуван или на било кој друг начин дискриминиран поради тоа! Нормално, доколку не го ускратува тоа право на останатите. Така да, се додека дотичните со својата активност не шират говор на омраза (како ти во случајов), слободно можат да го прават тоа што го прават. Ќотеците поради различни ставови се нормална работа само во ненормални општества каде едноумието е единствениот етички закон. Таков модел на пример ти е исламска држава, таму е нормално да јадеш ќотек ако не се молиш кога сите се молат, ако не постиш кога сите постат, ако немаш брада...итн, итн. За "посериозни престапи" како верување во нешто друго освен ислам или секс вон брак, ќотекот е заменет со поткастрување на глава.
Се зафркавав, немам никакво мислење за нив. Колку да се најдам во муабет.
Имам мислење само за оние кои тераат нивни членови да се самоубиваат, е нив би ги бркал и тепал.
 

Idiot

Староседелец
5 март 2013
317
231
1,053
Muppet Show
Страшна работа ова сективе. :)
Пусти погрешни религии нон-стоп ствараат секти. Една од најголемите секти ова православието.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Alexander

Stojne

Староседелец
29 јануари 2015
394
138
1,053
Јеховините сведоци ги гледам постојано на центар-малу подоле од Рекорд.Ги избегнувам зашто се досадни и не те оставаат раат после.Опасни луџе што ти го ваџаат мозокот со нивните приказни.Ако уште ги примиш дома,готово.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Јеховините сведоци ги гледам постојано на центар-малу подоле од Рекорд.Ги избегнувам зашто се досадни и не те оставаат раат после.Опасни луџе што ти го ваџаат мозокот со нивните приказни.Ако уште ги примиш дома,готово.
Ех... единствена опасност од Јеховини е желбата за самоубиство ако треба да ги слушаш подолго од 10 минути.
Ништо пострашно од веган или член на Лајонес/Хербалајф.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ScorpioNka and Mnogo Bitno

Sophiee

Нов член
26 ноември 2017
2
2
3
24
Што знаете за 'саботарите'? Имам другарка, баш е фино девојчето, ама во сабота никако не пуштаат телевизија или компјутер, незнам дали по цел ден или во одредено време, а и ми има спомнато нешто за тоа, ама и дека не е ништо страшно. Ги познавам и нејзините родители, сосема нормални луѓе, скромни и фини. По дома имаат еден куп световни книги, библијата, нов завет, стар завет ово оно, ама не ми е згодно да ја распрашувам, а можеби и би требала... (think)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider