Секс - со или без заштита?

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Незнам која девојка ја пшознаваш,немам девојка јас вака искрено,а ако имас индикација некоја не ти е точна што се однесува до тоа ;)
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Налетав на муабет, па ми текна да побарам ваква тема.
Едноминутен молк за оние што се „преголеми“ за кондом или „не им е исто“.
1640725257740.png

Ајде кога си долго време со партнер, ама овие што ги мењаат пречесто и не знаат ништо за партнерот/партнерката, мислим каде со тој мозок? Не е ништо срамно, кој со колку сака нека си има секс, ама и нека се пази од СПБ бре. Преку тасета од оние што се вреѓаат у стил „Јас да се проверам? Мене тоа не може да ми се деси.“ (puke)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Ruze03

Истакнат Член
16 декември 2021
31
12
108
Без заштита се разбира со заштита не е тај секс не се осеќа ништо но доколку е еден ист партнер
 

Ruze03

Истакнат Член
16 декември 2021
31
12
108
Без заштита доколку е еден ист партнер , со заштита не е тој секс
 

Neverna Mala

Староседелец
21 ноември 2013
123
79
1,038
33
Најдобра заштита е со редовна употреба на анти бејби пилули или спирала, така ќе можеш комплетно да уживаш во сексот и да се посветиш на партнерот и ќе може да имаш секс колк год сакаш, нема да му мислиш колку пари ви требаат за кондоми.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ruze03

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Најдобра заштита е со редовна употреба на анти бејби пилули или спирала, така ќе можеш комплетно да уживаш во сексот и да се посветиш на партнерот и ќе може да имаш секс колк год сакаш, нема да му мислиш колку пари ви требаат за кондоми.
А што правиме со СПБ?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Y1K991

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
А што правиме со СПБ?
Нема што да правиме со Санкт ПетерБург. Тој си е во Русија.
Најдобра заштита е со редовна употреба на анти бејби пилули или спирала, така ќе можеш комплетно да уживаш во сексот и да се посветиш на партнерот и ќе може да имаш секс колк год сакаш, нема да му мислиш колку пари ви требаат за кондоми.
Делумно. Но антибејби пилулите не штитат од сексуално-преносливи болести.
Значи одма по дифолт кондомот го сметате партнерката да не забремени, дека тоа му е единствена намена.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Нема што да правиме со Санкт ПетерБург. Тој си е во Русија.

Делумно. Но антибејби пилулите не штитат од сексуално-преносливи болести.
Значи одма по дифолт кондомот го сметате партнерката да не забремени, дека тоа му е единствена намена.

Тоа и е единствена намена во реалност. Сосема е ефикасно средство за спречување оплодување и тое е се.
Не знам од каде е наративот дека кондом штити од СПБ, најмногу што може е да намали ризик за незначителен процент. Како растегнат super thin латекс може да заштити од микронски вируси не е познато, нит логично.
Може кај некои бактерии кои се поголеми на микро левел ама и тоа е сомнително, настрана што квалитетот на кондомите кои се наоѓаат по фиром е сомнителен, како и на сите производи кои се увезуваат а се наменети за треоит свет.