1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Себичност

Дискусија во форумот 'Колумни' започната од malo, 24 септември 2012.

 1. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,062
  Веќе имам деца, не дете туку деца-2... па мало сум и се пронаогам... тоа што сум моментално со моите не значи дека зависам од нив и дека они ме издржаваат...
  Кога велам дека сама на себе сум си најбитна, тогаш мислам дека треба да сум здрава и среќна пред се за моите деца.
  Затоа што тие ми се најголемата љубов и најголемата среќа, сите мои интереси се насочени кон нив, за нивно добро...
  Е сега кога знаеш, кажи ми дали е правилно некој друг, без разлика колку и да ми е битен и близок, би бил вреден за да ме разниша? Кога јас како мајка морам да бидам силна, здрава и среќна... во спротивно и моите деца не би биле нели.
   
  На kones, Lena и alba им се допаѓа ова.
 2. ~ Скарлетка ~

  ~ Скарлетка ~ Активен Член

  Зачленет на:
  25 октомври 2012
  Мислења:
  348
  Допаѓања:
  204
  Сега кога знам, мислам дека знам и точно зошто е пишувано ова. И уште повеќе се пронаоѓам у текстов. Ако е за тоа што мислам.
  Епа јас пак ќе речам дека некој ти е поважен од самата себе. Тоа се децата. И најискрено те советувам да остане ова последново кажано по мое пошто мајка ми рече дека она е најбитна и дека нејзиното здравје и среќа си ги става на прво место па сега немаме контакт.
  Да, треба да си гледаш за себеси, многу јасно ама јас мислам дека е премногу себично да се ставам секогаш себеси на прво место... Некоја средина зар не може да постои?
  Не знам што да ти кажам друго а да не испадне дека те напаѓам... Ако не, ич да не се мешам повеќе и пак ќе ти кажам пишувај уште вакви работи, ме испонаежи додека читав
   
  На malo му/ѝ се допаѓа ова.
 3. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,062
  Па можеби и беше само момент, тогаш мислев секогаш, сега ти малку ме замисли и не сум сигурна што мислам, ама тоа дека сакам да сум среќна пред се поради моите деца е она конечното
   
 4. ~ Скарлетка ~

  ~ Скарлетка ~ Активен Член

  Зачленет на:
  25 октомври 2012
  Мислења:
  348
  Допаѓања:
  204
  Знаев дека ќе се разбереме, го осетив моментот, ваљда дека сум сведок на такви дешавки. Како и да е, само добро нека е! Биди силна, издржи, се ќе се преживее ако мора. Поздравче
   
  На malo му/ѝ се допаѓа ова.
 5. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,062
  :) Благодарам
  Поздравче и до тебе
   
 6. LittleButterfly

  LittleButterfly Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,273
  Допаѓања:
  1,888
  убав муабет си направивте...а ако е тоа што мислам и јас дека е тогаш и јас се пронаоѓам во вашиов муабет и затоа морав да се смешам...јас не сум себична и никогаш не сум била и затоа никогаш не сум можела да ја разберам таа човечка (ако може да се нарече човечка-јас имам друга перцепција за човечноста) особина...и по мое мислење или си себичен или не си ...таков се раѓаш и таков остануваш нема тука од утре ќе си се гледам себеси...или си или не си...ако совеста не ти дозволувала досега да се ставаш себеси на прво место нема да биде така и во индина...затоа наместо себичност може да го наречиме достоинство...може да се потрудиш никој да не ти го гази достоинството....
   
 7. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,674
  Потполно го разбирам ова горе напишаното.
  Точно знам на која себичност се мисли
  онаа себичност која доаѓа како поука од неизмерно давање со години.
  Давање до максимум.
  И на крајот кога се чувствуваш празен немаш повеќе што да дадеш, а никој не ти враќа( не ни го цени тоа што го даваш),
  застануваш пред огледало и сфаќаш некои работи кои можеби си требал многу поодамна да ги сфатиш(пред да дадеш се што имаш да дадеш),
  и гледаш дека љубовта кон самиот себе исчезнала.
  Се чувствуваш изгубен, и сам.
  Незнаеш кој си и што сакаш(затоа што се што си сакал си оставил на страна за да можеш да даваш)..
  И тогаш глас во тебе ти кажува сакај се, самиот себе и останатото е неважно..
  Не се работи за егоистична љубов кон самиот себе, се работи за здраво нормално сакање на својата личност.
  А ако немаш љубов кон самиот себе, и неможеш љубов да даваш..

  Сакај се себеси, да те сакаат другите,
  така беше, нели?
   
 8. pozdrav eden topol

  pozdrav eden topol Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 ноември 2017
  Мислења:
  606
  Допаѓања:
  343
  Едно време мислев..всушност, себичните луѓе ги мислев за духовно ретардирани, луѓе со тешка карактерна мана..но како времето изминуваше, така си го сменив мислењето..Мислам дека ќе имав подобар живот ако можев емоциите да ги тргам настрана и да се препуштам на ладнокрвната сосотојба...хмм..можеби подобар живот ќе створев и за себе, па и за моите ако бев себична, саможивник, ако не дозволував да бидам боксерска вреќа и брисач за нозе..Гледајќи го светот, себичните луѓе многу подобро живеат:^)во состојба се и преку лешеви да проаѓаат за да стигнат до некоја нивна цел:facepalm2
   
 9. la.madrugada

  la.madrugada Нов член

  Зачленет на:
  26 март 2018
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  6
  Можеби во некои моменти изгледаат себичните луѓе посреќно од друѓите ама ако рационално ги размислеш последиците од себичноста мислам дека ќе стигнеш до друг одговор.Човек е суштество кое за да преживее мора да се вклопи во опшеството а не да се оддалечува од другите.Така да ако некој е себичен и гледа сам за себе многу лесно би бил отфрлен од другите - тие го гледаат како арогантен и нарцистичен. Друго е да научеш да можеш да живееш сам без тоа среќата да ти се базира на тоа што прават луѓето за тебе и дали ти возвраќаат во исти мери а друго е да бидеш себичен.
   

Сподели: