Светско првенство во ракомет - Катар 2015

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Како и секогаш, време е за нова тема за престојното ракометно првенство.

Овој пат патиштата на 24 репрезентации водат кон Катар. Пустинска држава која вложи многу пари за организирање на првенството. Изградени се 3 потполно нови сали во кои ќе се играат натпреварите.

Од 15ти јануари до 1 фебруари ќе трае првенството, актуелен бранител на титулата е репрезентацијата на Шпанија, големи се шансите и да ја одбрани.
Репрезентациите на Данска, Франција, Словенија која беше 4 место пред 2 години, па еве и Хрватска може да се каже во оваа група, овие ќе бидат исто фаворити како Шпанија.
Што се однесува на нас, ние имаме шанса за добар пласман, без заебанции. Ме плаши селекторот, но ајде ќе видиме како ќе ги спреми.

Ако не сте запознаени (а верувам сте) со форматот на натпреварување, тоа оди вака.
Првите 4 репрезентации од секоја група продолжуваат понатаму. Репрезентациите од група А вкрстуваат со тие од Б, и нормално тие од Ц со тие од Д.
Репрезентацијата која е на 1 место игра против таа што завршила 4 во другата група, второ пласираната репрезентација игра против третата од другата итн...

Би требало да не очекуваат интересни натпревари, за 7 дена. :)

Нормално групите не ги заборавам.
Група А: Шпанија, Словенија, Бразил, Катар, Чиле и Белорусија.

Група Б: Македонија, Хрватска, Иран, Тунис, Австрија и Босна.

Група Ц: Франција, Шведска, Алжир, Египет, Исланд и Чешка.

Група Д: Данска, Саудиска Арабија, Полска, Русија, Аргентина и Германија.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Trajche

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
29
Битола
Едвај чекам да почни, после проблемите со факултетот ова мие излезот на сат кулирање хахаха :)
Очекувам интересно првенство...фаворитете: Франција,Шпанија, Данска и Хрватска
Македонија реално би била од 7,8 , некои фантастики околу 3,4 позиција а песимистичко мислење би била 15,16
Во Гр.А според мене би завршила вака 1. Шпанија 2. Словенија 3. Катар 4. Чиле 5. Бразил 6 Белорусија
Гр.Б 1. Хрватска 2. Македонија 3. Тунис 4 Австрија 5 Босна и Херцеговина 6 Иран
Гр.Ц 1. Франција 2. Шведска 3. Исланд 4.Чешка 5 Египет 6. Алжир
Гр.Д 1.Данска 2.Полска 3 Русија 4. Германија 5. Аргентина 6. С.Арабија
Гр.Е Од тука со спојување на групите би требало да се заврши следно 1.Шпанија 2.Хрватска 3.Македонија 4. Словенија 5. Катар 6. Тунис
Гр.Ф 1 Франција 2. Данска 3 Шведска 4 Полска 5. Исланд 6. Русија
И полуфинални двојки ШПАНИЈА-ДАНСКА, ФРАНЦИЈА-ХРВАТСКА..
Од тука Шпанија - Франција
Хрватска - Данска
1. Франција
2.Шпанија
3 Данска
4 Хрватска
..
5/6 Шведска или Македонија
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Едвај чекам да почни, после проблемите со факултетот ова мие излезот на сат кулирање хахаха :)
Очекувам интересно првенство...фаворитете: Франција,Шпанија, Данска и Хрватска
Македонија реално би била од 7,8 , некои фантастики околу 3,4 позиција а песимистичко мислење би била 15,16
Во Гр.А според мене би завршила вака 1. Шпанија 2. Словенија 3. Катар 4. Чиле 5. Бразил 6 Белорусија
Гр.Б 1. Хрватска 2. Македонија 3. Тунис 4 Австрија 5 Босна и Херцеговина 6 Иран
Гр.Ц 1. Франција 2. Шведска 3. Исланд 4.Чешка 5 Египет 6. Алжир
Гр.Д 1.Данска 2.Полска 3 Русија 4. Германија 5. Аргентина 6. С.Арабија
Гр.Е Од тука со спојување на групите би требало да се заврши следно 1.Шпанија 2.Хрватска 3.Македонија 4. Словенија 5. Катар 6. Тунис
Гр.Ф 1 Франција 2. Данска 3 Шведска 4 Полска 5. Исланд 6. Русија
И полуфинални двојки ШПАНИЈА-ДАНСКА, ФРАНЦИЈА-ХРВАТСКА..
Од тука Шпанија - Франција
Хрватска - Данска
1. Франција
2.Шпанија
3 Данска
4 Хрватска
..
5/6 Шведска или Македонија
Нема спојување на групите. Директно се оди во четвртфинале.

Пример, А1 игра против Б4 победникот е во четвртфинале. Ние ако бидеме втори, значи ќе играме против А3, со победа сме во четвртфинале. Во четвртфинале противник ќе ни е победникот од група Ц или последниот од Д, ако сме втори во нашата група. Ако сме трети играме против А2, и ако победиме можни противници ни се Ц4 и Д1.
Шанси за 8 место има, зашто да не и подобро. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kisserboy

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Победи против Босна, Иран, Австрија. Порази против Тунис и Хрватска. Најверојатно трети во групата.
Не знам зошто Тунис се потценува толку, ко реално е најнезгодниот противник у групата. Ако се сталожат и не губат топки и живци и не идат со брзи напади може и втори во групата да бидат.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Победи против Босна, Иран, Австрија. Порази против Тунис и Хрватска. Најверојатно трети во групата.
Не знам зошто Тунис се потценува толку, ко реално е најнезгодниот противник у групата. Ако се сталожат и не губат топки и живци и не идат со брзи напади може и втори во групата да бидат.
Точно, од Тунис и тоа како треба да се плашиме. Знаејќи како играме на почетокот од секое првенство, знам дека и сега ќе играат како здрвени и одбраната ни е единствен спас. Победа против Тунис и второто место ни е сигурно.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Вчера на турнирот во Франција го победивме Алжир 32:20. Игра каква што треба да играме и во Катар, ни останува уште со Франција да играме и толку.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kisserboy

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
29
Битола
Вчера на турнирот во Франција го победивме Алжир 32:20. Игра каква што треба да играме и во Катар, ни останува уште со Франција да играме и толку.
Одличен натпревар изигравме..Со Франција очекувам пораз но да биде најмн со 5 ако сакаме да се наречиме нешто за тоа 4,5,6 место :)
Франција според мене е фаворит број еден на светското во Катар, и нема да се опушатат на мечот со Македонија бидејќи знаат со кој играт и му е последен натпревар пред СП.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Altaïr

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Одличен натпревар изигравме..Со Франција очекувам пораз но да биде најмн со 5 ако сакаме да се наречиме нешто за тоа 4,5,6 место :)
Франција според мене е фаворит број еден на светското во Катар, и нема да се опушатат на мечот со Македонија бидејќи знаат со кој играт и му е последен натпревар пред СП.
Ама пази, ова е турнир кој го гледаат и другите репрезентации. Се ќе биде скенирано, секоја акција, слаба точка. Не треба да му се дава значење на турниров, се надевам паметен е селекторот и нема да ги покаже тактиките.
Франција да, фаворит е сигурно. Шпанија, Франција, Данска, тие се. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kisserboy

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
29
Битола
Ама пази, ова е турнир кој го гледаат и другите репрезентации. Се ќе биде скенирано, секоја акција, слаба точка. Не треба да му се дава значење на турниров, се надевам паметен е селекторот и нема да ги покаже тактиките.
Франција да, фаворит е сигурно. Шпанија, Франција, Данска, тие се. :)
Да но не случајно ја реков Хрватска, таа ите како знае да изненади на ове три :)
Точно, Се надевам и јас дека Обрван нема да се издаде сепак е супер тренер и верувам во него !