Свети пророк Илија (Илинден)

Мирче_мкД

Истакнат Член
25 јуни 2012
173
121
343
30
Опасни биле тоа светците ебаго, не сакаш да слушаш , оп три години суша па сеа да те видам :zelen нема лабаво.

шала на страна, би прокоментирал повеќе за националната важност за овој ден.
Ќе остане дилемата дали сме биле доволни будали да го започнеме востанието или доволно храбри и самоуверени. Мислам дека и од двете по малце. К.П.М а и многу други алудирале на тоа дека востанието било кренато премногу рано и неорганизирано, дека бугарското влијание си ја завршило својата работа и на крај пак многу малку се постигнало. Некои велат дека русите биле подготвени да помогнат само ако сме изиграле подобро на дипломатски план. По избрзаното востание турците успеале да не претстават како примитивен и насилен народ кој се бунтува без причина и дека неопходна е контрола од нивна страна. Подоцна кога се дигаат и другите востанија во соседните држави, нас никој не не е*е 2 посто и стануваме последна земја која се оделува од турската империја (од балканот).
Можело или не да се изигра подобро сега е најмалку важно, шо било поминало, ама барем сме народ кој прв се решил на востание и прв основал република од сите други поробени држави. Така да, можеме да бидеме многу гадни ако некој се заебава со нас (muscle):zelen
 

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
Нека ни биде честит овој Празник. Да се потсетиме колку нашите предци се бореле за наша денешна слобода. Благодарност до нив каде и да се, се надевам дека достојно ќе ја браниме слободата што тие некогаш со живот ја платиле.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini

LaBella

Нов член
31 март 2013
7
11
3
Јас сум слушала/читала дека Св.Илија всушност со кочиите заминал жив на небото, значи дека не починал како и другите светци. Интересен факт е што секогаш на овој празник грми, барем во моето место :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Legioner

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
Јас сум слушала/читала дека Св.Илија всушност со кочиите заминал жив на небото, значи дека не починал како и другите светци. Интересен факт е што секогаш на овој празник грми, барем во моето место :)

да добро си чула така е единствен светец кој жив бил воздигната на неботот :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: @@@@@