Самоубиство

TheQueen

Истакнат Член
2 ноември 2013
495
376
173
Планетата Земја
Секако дека никогаш не сум помислила на такво нешто, па и нема да помислам.
За луѓето кои го направиле тоа, мислам само дека имаат слаба моќ на забележување. Не можеле да ја забележат добрата страна на животот, нековата смешна и глупава страна. Па, не можеле ниту да го забележат излезот и решението на проблемот.
Па згора и глупи се. Пих, толку да се нема идеи! Сите само се бесат, трујат..Секогаш исто! Па, досадно. Ајде, нешто покреативно. Ако веќе сте решиле да умрете, барем умрете со стил!
Па, толку да се глупи...
Јасен е заклучокот. Само глупи луѓе прават такви глупости.
 

nijas

Нов член
26 февруари 2012
10
2
3
30
kicevo
јас многу пати пробаф даси го одзмам животот ама тое прет една година и такво нешто мисе случува пак сакам да пробам ама малце е тешко тоа даго напарвеш кесе каеш многу после зашто си умрел тое греф
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
јас многу пати пробаф даси го одзмам животот ама тое прет една година и такво нешто мисе случува пак сакам да пробам ама малце е тешко тоа даго напарвеш кесе каеш многу после зашто си умрел тое греф

После *ваквиов чин*, нема каење.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
јас многу пати пробаф даси го одзмам животот ама тое прет една година и такво нешто мисе случува пак сакам да пробам ама малце е тешко тоа даго напарвеш кесе каеш многу после зашто си умрел тое греф


Ако се самоубиваш вака како што тролаш и не би бил чуден неуспехот...
Следниот пат пробај со гравитација, гарантирани резултати.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Хехех, ајде сега мирни, хехех. Доста е.
Ќе летаат казнени, хехехеххе.
Хех.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
јас многу пати пробаф даси го одзмам животот ама тое прет една година и такво нешто мисе случува пак сакам да пробам ама малце е тешко тоа даго напарвеш кесе каеш многу после зашто си умрел тое греф

Кога ти е тешко Нијасе, сети се дека на Фатмаѓул и е потешко.
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Слаба и силна личност. Две во едно. Слаба личност бидејќи туку-така лесно се откажува од животот, а силна бидејќи се соочува со смртта (најголемиот страв во човековиот живот). Сепак ако се прашувам јас, да, оправдувам самоубиство. Моментално читам книга (Ако го дочекам утрото-Сидни Шелдон) која започнува со самоубиство. Жената се самоубива бидејќи била измамена и била до гуша во долгови. Иако е невина и само една обична жртва полицијата го следи секој нејзин чекор со цел да и го наплатат долгот. Дел од причината поради која го врши тој чин е и за да ја спаси ќерка си од долгови и да и овозможи да живее мирен живот без финансиски проблеми.
Постојат безброј други примери на патење чијшто единствен крај би претставувал смртта.


Силна дека се соочува со смртта? Не би рекла. Еден ден сите ќе се соочиме со неа, некој порано некој подоцна, дали тоа не прави сите подеднакво силни?
Со сета почит, ама примерот со Дорис, лик од книга нема допирна точка со реалноста. И дали тоа е навистина во реалниот живот причина да се самоубиеш? Во реалноста, постојат милиони начини на кој сетиот тој долг ќе го исплатува фамилијата, и тоа на легален начин.Ако веќе земаме примери, зошто да не биде примерот од Double jeopardy, филмот, каде што и покрај измами и уништување на фамилијата, девојката го зема тоа како мотив да го врати својот живот под контрола? Нема ама баш никаква поента од посочување примери, уште помалку фиктивни.

Самоубиството го разбирам, но не го оправдувам.