1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Сакам да ти кажам.... (љубовна исповедувачница)

Дискусија во форумот 'Љубов и секс' започната од Saladin, 23 февруари 2012.

 1. Mystic

  Mystic Староседелец

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  2,329
  Допаѓања:
  3,568
  Ноќва е бедем околу последните атоми на моето постоење, затоа што не погледна ниту еднаш во небото наше украсено со нецелата месечина, наситена со гладот на црното мастило, можеби се лажам себе си дека е есен и се е овенато во златно жолто, одраз на сонцето уморно, во очиве зимзелено, како најава за нешто студено што извира со треперливо цутење на усните ти, со модро бакнување, кое почна и не застана до твојата снага истурена во горчливиот вкус на изворот на недостасувањето, мое и твое, кое заспива некаде измеѓу мене и тебе, одвоено и распнато во коренот на крстот издлабен со непребол, распрскан со дождот натопен врз крилјата детски и сино пенливи, не допирајќи ја земјата, со дланките подадена молејќи за туѓи животи во кои изникнавме со цвеќињата одамна, без да те сети, во сонот да те запроси, со црна срма да лута и проси, за воздишка недопрена, што не те возвиши и не ме воздигна над нас, пред нас, во бескрајот на муграта која гори со искрите на космосот, кој носи ѕвезди долгокоси, гердан од моите солзи, на градите кои тајно во срцето ги носиш.
   
  #4111 Mystic, 25 октомври 2017
  Последна промена: 25 октомври 2017
  На Iris* му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Mystic

  Mystic Староседелец

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  2,329
  Допаѓања:
  3,568
  Ти, шепот во нечии усни нежни, јас, дожд капнат врз нечии коси, толку не има насекаде, можеби и ќе се сретнеме во нечии очи, од нема шега натопени.
   
  На Iris* му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Iris*

  Iris* Староседелец

  Зачленет на:
  30 јануари 2014
  Мислења:
  607
  Допаѓања:
  1,067
  Во светот на сенки и шепоти само ти ја разбиваш тишината, како дожд се истураш врз телово, ја миеш тагата, ми правиш виножито во душава.
   
  На BaceE и Mystic им се допаѓа ова.
 4. BaceE

  BaceE Нов член

  Зачленет на:
  26 октомври 2017
  Мислења:
  17
  Допаѓања:
  8
  Како што ме гледаш со поглед неспокоен така јас те чекам тебе
  Како што розата наутро се буди кога сонцето изгрева така јас те чекам тебе
  Како што месечината ноќе свете така јас те чекам тебе
  Како што ветрот го носе секое паднато лисје така јас те чекам тебе
   
 5. Mystic

  Mystic Староседелец

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  2,329
  Допаѓања:
  3,568
  Се заљубив повторно во тебе и тоа е чудесен дар, среќен сум и се ме врти, се ме игра во солзите на есента, како братска судбина со една девојка.
   
  На Iris* и BaceE им се допаѓа ова.
 6. Dorina

  Dorina Активен Член

  Зачленет на:
  20 октомври 2017
  Мислења:
  93
  Допаѓања:
  70
  Dojdi za da zamines.
   
 7. Iris*

  Iris* Староседелец

  Зачленет на:
  30 јануари 2014
  Мислења:
  607
  Допаѓања:
  1,067
  Те сакам бескрају на нежноста, тебе, што во се те пронаоѓам, во росата што ја капе розата наутро, во топлината со која сонцето ги гали градиве, во трепетот на ѕвездите и сребрениот сјај на полната месечина.
  Те сакам единствен, ти што со своите меки стапала не газиш по земјата, туку по срцево мое, те сакам тебе и златната прашина што го прати чекорот твој.
  Секој мој чекор низ осаменоста ме носеше право кон тебе, и не ми важен патот што треба да се мине, додека пред себе ја гледам твојата насмевка, и трњата што ја параат кожата не можат да го избришат мирот во мене од погледот на твоите очи.
  И помислувам понекогаш, како е всушност добро тоа што ми фали малку разум, зошто кога би го следела само својот строг ум не би била она што ти ме направи, среќна жена.
  Се осмелив твоето срце да биде мој дом и не жалам, верувај и корењата свои би си ги потсекла, и крвта своја со твојата би ја помешала, па нека чука едно срце, една душа.
   
  На Mystic му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Mystic

  Mystic Староседелец

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  2,329
  Допаѓања:
  3,568
  Само потрај, можеби до вечноста, моја и твоја, несудена ко прстен за еден живот, во кој си ми потребна ти и твојата светлина на дланкиве со која го милувам лицево секое утро и не сакам да мислам на ништо друго, освен на мирисот од твојата коса неврзана, сакам кога со прстиве, прамен по прамен ти ги откривам усните со златниот поветерец на есента, да ги допрам со моите.
   
  На Iris* му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Prashina

  Prashina Староседелец

  Зачленет на:
  28 јуни 2013
  Мислења:
  1,286
  Допаѓања:
  2,935
  Ne me boli toa sto trebase a ne go doziveavme tuku me boli toa sto go nosam a go umrtvuvam za da polesno go pominam denot.
   
  На Mystic му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Mystic

  Mystic Староседелец

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  2,329
  Допаѓања:
  3,568
  IMG_20171106_061456.jpg
   
  На Iris* му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: