СП Атлетика 2013, Москва 10-18 Август

Ана-Каренина

Староседелец
25 февруари 2012
998
1,749
1,093
Јамајканциве доминираат во спринтерските дисциплини. Ете и Фрејзер злато на 100.
Исимбаева добро скокнала во квалификации, баш денеска ќе биде финалето во 17 часот интересно ќе биде. Ова е последно натпрварување во нејзината професионална кариера.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
После 4 дена Американците имаат најмногу медали после нив се Русите.Денес иначе интересно беше финалето на 800 метри и скокот со стап кај жените.Искрено тука мислев дека Американката ќе победи ама се виде кој е најдобар.Нема подобро од завршување на кариерата со златен медал.
Утре како што видов нема нешто интересно.Единствено финале е 50км брзо одење за мажи.
 

Ана-Каренина

Староседелец
25 февруари 2012
998
1,749
1,093
Болт и на 200 злато, како што се очекуваше немаше конкуренција си истрча поштено 19.66. Според мене оние 19.19 се нешто недостижно во нареднава деценија па ако не и две.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Очекував малку појќе од првенството, ама ко што гледам никој не се форсира да постави рекорд туку сите некако ко да се чуваат и да се пазат. Овие спринтериве па ги приметувам дури и последните 10-тина метри не ги трчаат со полна брзина туку успоруваат по малку. Не дека нема исклучоци, ама генерално овој впечаток го имам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ана-Каренина

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Мене нај интересни ми се оние со стапот што скокаат прескок ли е шо ли е ич не се разбирам у атлетикава, ама годинава изглеав бааѓи натпреварувања, и сите беа одлични....јамајканците особено иако мислам повеќе сребрени фатија, онаа русинкана Јелена или како се вика wow женава ме остави подзината.
 

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Мене нај интересни ми се оние со стапот што скокаат прескок ли е шо ли е ич не се разбирам у атлетикава, ама годинава изглеав бааѓи натпреварувања, и сите беа одлични....јамајканците особено иако мислам повеќе сребрени фатија, онаа русинкана Јелена или како се вика wow женава ме остави подзината.
скок со стап се вика дисциплината. На англиски е pole vault. И да Елена Исинбаева е најјака што се тиче о скоку са мотком. Штета што реши да стави крај на кариерата. :(
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Anakin

Ана-Каренина

Староседелец
25 февруари 2012
998
1,749
1,093
Заврши СП па да напишам мое мислење за она што помина.
Болт баш рутинирано си ги зеде златата, дури на 200 метри на крајот малку успори. Фрејсер исто ој Јамајка ги зеде златата кај жените.
Исимбаева го врати златото назад, достојно ќе се панзионира, секоја чест за женава како само си уриваше рекорди, тешко дека во скоро време ќе има некој како неа и Сергеј Бубка во машка дисциплина на скок со стап.
Америте пак први во медали, Русите втори и мислам дека Јамајка беа трети.
Епа тоа е тоа, денеска има Дијамантска лига.