1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Родители хомосексуалци

Дискусија во форумот 'Семејство' започната од Sesil, 23 февруари 2012.

?

Дали сметате дека хомосексуалците треба да имаат право да посвојуваат деца?

1. Да, го имаат тоа право.

6 глас(а)
    33.3%
  2. Не, во никој случај. Тоа е против природата на човекот.

9 глас(а)
    50.0%
  3. Немам определен став на оваа тема. Нивен живот-нивна работа.

3 глас(а)
    16.7%
  1. JaMi

JaMi Староседелец

Зачленет на:
    22 февруари 2012
    Мислења:
    6,458
    Допаѓања:
    14,373
    Еве да си се самоцитирам проверив сеа дека право на посвојување на деца имаат Белика Британија,Андора,Белгија,Шведска,Јужна Африка,Шпанија и некои делови на Канада...

2. bonboonka

bonboonka Полноправен Член

Зачленет на:
    21 февруари 2015
    Мислења:
    38
    Допаѓања:
    12
    Не затоа знам ме интересира дали во некоjа држава им имаат дадено такво прво законски да посвоjуваат деца сепак фала што ми одговори:)

3. JaMi

JaMi Староседелец

Зачленет на:
    22 февруари 2012
    Мислења:
    6,458
    Допаѓања:
    14,373
    Пишав погоре,дека проверив кои имаат право на посвојувње. :)

4. Altaïr

Altaïr Shinigami

Зачленет на:
    23 јули 2012
    Мислења:
    5,752
    Допаѓања:
    2,574
    Немам ништо против ако се легализира марихуаната, ни пушам ни ми е гајле за љубителите на трева. Пушете си, ако ја легализираат барем нема да се криете.

И ете виде во кои држави може да се посвојуваат законски. Тоа нели ти кажува дека ние сме луд народ кој се плаши од хомосексуалци како од ѓавол? :)

5. bonboonka

bonboonka Полноправен Член

Зачленет на:
    21 февруари 2015
    Мислења:
    38
    Допаѓања:
    12
    Не тоа се неколку држави jас не се плашам од нив само велам дека нетреба да им се даде право за посвоjуванье деца пишав сто пати зошто ми е таквиот став во тие држави има повеке хомо од хетеро и сами си го донеле законот и не сме само ние тука него поголемиот дел од светот

На JaMi му/ѝ се допаѓа ова.
  6. JaMi

JaMi Староседелец

Зачленет на:
    22 февруари 2012
    Мислења:
    6,458
    Допаѓања:
    14,373
    Се согласувам со тоа.Пример -претседателот на Франција е геј како и повеќето политичари па затоа и дозволил да се донесе закон за легализација на геј брак,но се уште не им успева да донесат закон и за посвојување на деца.
    Да се надоврзам и да дадам свој став на темава,немам ништо против геј бракови,но сум противник на посвојување на деца од нивна страна.
    Евентуално, би се согласила во случај кога тие деца би биле доволно големи и свесни за да прифатат или одбијат посвојување од наведените.

На 4FUN и bonboonka им се допаѓа ова.
  7. Altaïr

Altaïr Shinigami

Зачленет на:
    23 јули 2012
    Мислења:
    5,752
    Допаѓања:
    2,574
    Во Јужна Африка има повеќе хомо од хетеро? Прв пат слушам.

8. Electra

Electra Неонка
    Член на администрација Админ

Зачленет на:
    16 февруари 2012
    Мислења:
    2,047
    Допаѓања:
    6,656
    А што има врска и да ме посвоиле? Битно пак (ќе) ме изгледале здрава и толкава.
    Муабетот беше баш тоа дека за сексуалната привлечност (дали хомо, хетеро, или било каква), си има други прилики за покажување, нема веројатно пред детето да се драпаат, па истово да се чуди и прашува.
    Мајка и ќерка се, нормално дека се гушнале и бакнале во образ (мада стариве и во уста шљапаат некогаш)...и вујко ми и вујна ми кога иделе или сме оделе кај нив, се гушкале и се десило кратко да се бакнат. Тоа се бакнежи од сосема различна природа, ама како мало дете тоа не го регистрираш така...посебно не кога ни самото дете едвај (дали) ги разликува видовите љубов.

9. Outrider

Outrider A Witty Cat
    Член на администрација

Зачленет на:
    23 мај 2013
    Мислења:
    4,725
    Допаѓања:
    5,266
    Не гледам причина зошто некоја категорија би била привилегирана, ако веќе постоел консензус дека посвоеното дете треба да има мајка и татко.
    Со вакви преседани се дискриминираат многу категории кои не би можеле да посвојат а се привилегираат особи кои не можат да имаат деца поради сексуални склоности.

Апсолутно нема никаква потреба да се даваат деца на хомосексуални парови ако веќе постојат хетеросексуални парови кои ги исполнуваат условите.

На bonboonka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. melpomena

melpomena Енигма

Зачленет на:
    3 март 2012
    Мислења:
    8,231
    Допаѓања:
    17,756
    Sporedbata nema vrska ednoto so drugoto.
    Eden prost primer.
    Za tvoite drugarcinja od komsii,od oddelenie...toa se baba ti i majka ti,ne tvoite dve majki koja ednata mozes da ja vikas i tato.
    Moze malku zvuci grubo,no i samata pomisla na dvajca roditeli od ist pol mi e uste po gruba i nezamisliva.

На 4FUN му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: