Родители хомосексуалци

Дали сметате дека хомосексуалците треба да имаат право да посвојуваат деца?

  • Да, го имаат тоа право.

    Гласови: 6 33.3%
  • Не, во никој случај. Тоа е против природата на човекот.

    Гласови: 9 50.0%
  • Немам определен став на оваа тема. Нивен живот-нивна работа.

    Гласови: 3 16.7%

  • Вкупно гласале
    18

Везилка

Активен Член
20 февруари 2012
118
220
43
33
Да, мислам дека треба да имаат право да посвојуваат. За да си родител според мене најважно е безусловно да го сакаш детето, а сексуалната ориентација е незначајна. Имам неколку другари кои имале геј родители и се навистина среќни и фини луге кои биле сакани и им било обезбедено се.
А за да си дете на тие родители? Не е битно како детето се чувствува во таква нездрава средина? Пошто факат е нездрава. Не е битно само дали "родителите" ќе го сакаат детето, туку и како тоа дете би се чувствувало. Плус тоа дете неможе само да одлучи дали сака или несака да биде дете на хомосексуални луѓе. Можеби тоа ќе биде против негова воља кога ќе порасне и ќе почне само да рассудува, а некој веќе однапред му ја запечатил судбината, затоа што на оние што го посвоиле не им било грижа дали тоа дете во иднина би сакало или не би сакало да биде дел од таква заедница.
Така да, против сум. И е крајно себично некому така да му пресудиш додека уште неможе сам да рассудува што му се допаѓа а што не, и што е добро за него, а што не исто така.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: bonboonka

Elence

Полноправен Член
13 февруари 2012
96
86
18
33
New York, New York
twitter.com
А за да си дете на тие родители? Не е битно како детето се чувствува во таква нездрава средина? Пошто факат е нездрава. Не е битно само дали "родителите" ќе го сакаат детето, туку и како тоа дете би се чувствувало. Плус тоа дете неможе само да одлучи дали сака или несака да биде дете на хомосексуални луѓе. Можеби тоа ќе биде против негова воља кога ќе порасне и ќе почне само да рассудува, а некој веќе однапред му ја запечатил судбината, затоа што на оние што го посвоиле не им било грижа дали тоа дете во иднина би сакало или не би сакало да биде дел од таква заедница.
Така да, против сум. И е крајно себично некому така да му пресудиш додека уште неможе сам да рассудува што му се допаѓа а што не, и што е добро за него, а што не исто така.

Како што реков, јас претежно зборам од лично искyство за луѓе што ги знам и се горди и среќни што се деца на своите родители. Така да мислам дека е огромна генерализација и според мене неточна дека е нездрава средината. И не го разбирам тој аргумент за ако детето не сака да биде дел од таква заедница а ти му наметнуваш нешто, бидеќи многу деца се посвоени или во системот на посвојување без да можат да направат одлука сами. Затоа општеството функционира по одредени норми кои кажуваат што е ок а што не е. И тие норми не се статични туку се менуваат цело време како што се менува менталитетот на луѓето.
 

Везилка

Активен Член
20 февруари 2012
118
220
43
33
Како што реков, јас претежно зборам од лично искyство за луѓе што ги знам и се горди и среќни што се деца на своите родители. Така да мислам дека е огромна генерализација и според мене неточна дека е нездрава средината. И не го разбирам тој аргумент за ако детето не сака да биде дел од таква заедница а ти му наметнуваш нешто, бидеќи многу деца се посвоени или во системот на посвојување без да можат да направат одлука сами. Затоа општеството функционира по одредени норми кои кажуваат што е ок а што не е. И тие норми не се статични туку се менуваат цело време како што се менува менталитетот на луѓето.
Мешаш баби и жаби. Едно е посвојување на дете во брак од маж и жена, друго е посвојување на дете во брак со маж и маж или жена и жена.
Јас зборувам од реална гледна точна на нашето балканско тло, за кое некогаш во вакви случаеви сум среќна што е троа заостанато. А менталитетот на луѓето е нешто што еволуира многу бавно, така да, пак паѓа во вода тврдењето дека е генерализација и невалиден аргумент. Јас зборувам од гледна точка на дете кое не би сакало да биде дел од таква заедница, затоа што тоа дете е побитно од она кое сака да биде дел од таква заедница, а сурово е макар на еден човек да му наметнеш живот каков што можеби нема да сака. Она дете што му е сеедно дали би било во таква заедница е небитна работа во случајов, замисли како ќе му биде на она што несака. А случајот да несака е поголем од оној да сака. Јас лично не би сакала да имам двајца татковци. Еве, замисли лично ти да си дете кое несака да биде во таква заедница. Како ќе се чувствуваш ти цел твој живот така осудена од некои луѓе што ете, им текнало да те посвојат? Стави се во кожата на такво дете барем една минута. И ќе ти стане јасно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: bonboonka

Elence

Полноправен Член
13 февруари 2012
96
86
18
33
New York, New York
twitter.com
Значи тоа што не се менува како мислиме не го прави тврдењето дека е нездрава околината точно. Има разлика меѓy што мислиме дека е правилно и што е правилно. Јас лично би не би имала никаков проблем со тоа, макар што мислам дека не е логично да кажам јас како ке се осеќам ниту пак ти како ќе се чувствуваш бидејќи очигледно не сме во таа ситуација и имаме веќе изграден став така да одговорите се субјективни. Според мене да имаш родители кои те сакаат и се грижат за тебе не е казна и во моите очи од тие примери што сум ги видела можам да кажам дека не им било наметнато која сексуалност да бидат (тоа не е ни избор така да не треба ни вака да го формулирам ама ај) и можат да бидат независни децата како во секој дом.

Мешаш баби и жаби. Едно е посвојување на дете во брак од маж и жена, друго е посвојување на дете во брак со маж и маж или жена и жена.
Јас зборувам од реална гледна точна на нашето балканско тло, за кое некогаш во вакви случаеви сум среќна што е троа заостанато. А менталитетот на луѓето е нешто што еволуира многу бавно, така да, пак паѓа во вода тврдењето дека е генерализација и невалиден аргумент. Јас зборувам од гледна точка на дете кое не би сакало да биде дел од таква заедница, затоа што тоа дете е побитно од она кое сака да биде дел од таква заедница, а сурово е макар на еден човек да му наметнеш живот каков што можеби нема да сака. Она дете што му е сеедно дали би било во таква заедница е небитна работа во случајов, замисли како ќе му биде на она што несака. А случајот да несака е поголем од оној да сака. Јас лично не би сакала да имам двајца татковци. Еве, замисли лично ти да си дете кое несака да биде во таква заедница. Како ќе се чувствуваш ти цел твој живот така осудена од некои луѓе што ете, им текнало да те посвојат? Стави се во кожата на такво дете барем една минута. И ќе ти стане јасно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BlackTulip

Везилка

Активен Член
20 февруари 2012
118
220
43
33
Јас ти кажувам за дете кое не би сакало да биде во таква заедница како би се чувствувало, ти друго ми кажуваш. Стави се во кожата на такво дете, на дете што несака и замисли како се чувствува. Сурово е некому да наметнеш нешто. Тоа ми е зборот. Јас дека несакам е да, субјективно, исто како што е субјективно дека ти ете немаш против, ама замисли како му е на оној што се нашол во таква ситуација, а несака да биде. Нели е, сурово?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: bonboonka

Elence

Полноправен Член
13 февруари 2012
96
86
18
33
New York, New York
twitter.com
Па кажав векје 3-4 пати дека знам луѓе со геј родители и за нив родителите им се подарок а не казна. Така да јас можам да зборувам само за нив и затоа се чуствувам повредено коа некој ке зборува дека пораснале во некоја си пеколна средина. Не знам за сите деца на светот, но и мислам дека не треба да знам бидејќи мислам дека се родители како секои други родители на светов.
 

Везилка

Активен Член
20 февруари 2012
118
220
43
33
Па кажав векје 3-4 пати дека знам луѓе со геј родители и за нив родителите им се подарок а не казна. Така да јас можам да зборувам само за нив и затоа се чуствувам повредено коа некој ке зборува дека пораснале во некоја си пеколна средина. Не знам за сите деца на светот, но и мислам дека не треба да знам бидејќи мислам дека се родители како секои други родители на светов.
Очигледно не ме разбираш, а јас несакам да изигрувам магаре на мост.
Јас не ти зборувам за децата што им е сеедно и за оние кои ти ги знаеш. Замисли како им е на оние што несакаат.
Значи на оние што несакаат. А постојат такви, и сурово е да им се наметне било каков начин на живот.
Мислам дека сега сум појасна. Значи, од твојот видокруг подалеку постојат деца што несакаат да се дел од таква заедница, а се, исто како што јас несакам да сум дете на разведени родители а сум. И тоа ми го наметнале моите родители. И сега еве пример, нели е тоа сурово спрема мене? Јас ни крива ни должна ја трпам таа ситуација,а они си прават како на нив им чини, исто како што геј пар посвоил дете затоа што така им чинело и не им било битно што би чувствувало тоа дете кога ќе порасне, и што ако тоа дете нема да сака да биде во таквата заедница. Не ми ги кажувај ти мене тие деца што биле среќни, замисли на оние што не се среќни како им е. Тоа ти го зборувам.
 

Elence

Полноправен Член
13 февруари 2012
96
86
18
33
New York, New York
twitter.com
Јас те разбирам одпочеток што кажуваш само не ми беа јасни импликациите на тоа што го кажуваш и го одбегнував.

Епа што значи тоа, дека ако некое дете не одбрало да живее со разведени родители, дека и маж и жена не треба да имаат деца ако се разведат или ако постои можност да се разведат?