Родители хомосексуалци

Дали сметате дека хомосексуалците треба да имаат право да посвојуваат деца?

  • Да, го имаат тоа право.

    Гласови: 6 33.3%
  • Не, во никој случај. Тоа е против природата на човекот.

    Гласови: 9 50.0%
  • Немам определен став на оваа тема. Нивен живот-нивна работа.

    Гласови: 3 16.7%

  • Вкупно гласале
    18

BlackTulip

Староседелец
15 март 2013
628
790
1,103
просто кажано но изгледа сложено за сваќање
ми се чини дека маж и жена можат да создадат дете а ако викате дека може и двајца мажи поправетеме
двајца мажи ако не се лажам не спаѓаат во нормалниот свет кој ние го знаеме и кој оставил што би се рекло бог
да го живееме.
првото прашање ви е тотално погрешно без никаква содржина но еве пак ке одговорам
на двете одеднаш
да посвојат двајца мажи дете и да го одгледуваат е исто како да полеваш цвеке со нафта наместо со вода епа ако ти успееш
да одгледаш цвеќе и наместо со вода да го вадиш со нафта да го полеваш и цвеќето да порасне и процвета јас тогаш
ке се согласам со ставот двајца мажи да посвојат дете
и вие без навреда ама изгледа не сте го сватиле постоењето на човештвото и природата


Читам и не ве разбирам за каква дискриминација зборувате?
Ова е смешно разумен нормален човек неможе да одобри вакво нешто
овој став го подржуваат само хомосексуалците и луѓе со потпросечен
капацитет на интелигенција факт е нема дискусија


значи ако е геј воопшто неможе да биде родител бидејки ниту го родил ниту го направил тоа дете
може само да биде посвоител во права смисла на зборот
и со самото раѓање на дете се раѓа родителскиот инстинкт кој
посвоителите ниту го имаат ниту можат да го имаат
не ве разбирам вие со сила сакате цвеке да полевате со нафта а да процвета
тотално апсурдно е прашањето за дозвола на посвојување деца на геј парови

Леле, цитирам :капацитет на интелегенција.... Незнам од каде да почнам попрво со одговор на мислењето
Јас процветав значи со вода и нафта, нели дека мажот е нафта, затоа викам ја тато пијам нафта... ама и мама ми делува ко нафта , не чек плин беше .. (think)
Мене тато не ме роди , ама замисли има родителски инстинкт, и ја немам родено дете но имам родителски инстикнт кога станува збор за внук ми.
Тотално апсурдно е мислењето дека посвоителите немаат родителски инстинкт, тоа значи дека сите што посвоиле деца немаат родителски инстинкт ???
 

bonboonka

Полноправен Член
21 февруари 2015
38
12
8
Леле, цитирам :капацитет на интелегенција.... Незнам од каде да почнам попрво со одговор на мислењето
Јас процветав значи со вода и нафта, нели дека мажот е нафта, затоа викам ја тато пијам нафта... ама и мама ми делува ко нафта , не чек плин беше .. (think)
Мене тато не ме роди , ама замисли има родителски инстинкт, и ја немам родено дете но имам родителски инстикнт кога станува збор за внук ми.
Тотално апсурдно е мислењето дека посвоителите немаат родителски инстинкт, тоа значи дека сите што посвоиле деца немаат родителски инстинкт ???
јас имам родено дете имам и внуци и можам да направам разлика додека ти неможеш кога ке родиш свое тогаш ке сватиш
џабе се инатиш апсурдно е двајца мажи да добијат право за посвојување на дете
несакам да се расправам не ми е тоа намерата ама колку што гледам толку прост пример ти дадов ни тој не си го сватила

Значи и двајца стрејт сопружници не се и никогаш не можат да бидат родители ако посвојат дете, туку се само посвоители, пошто нели не родиле, па по автоматизам немаат родителски инстикт...?
Види...родител не е оној кој ќе те направи и роди, родител е оној кој ќе те изгледа.
И немој да мислиш дека ако некој роди или направи дете автоматски добива родителски инстикт. Во голема заблуда си.
секако дека добива но не автоматски туку природно зошто природата е таква знам што зборувам не сум во заблуда
секако има исклучоци на мал процент на луѓе кај кој не се јавува тој инстинкт и тоа се јавува кај две групи на луѓе едната се злобни а другата болни.
и изразот автоматски и како што си напишала по автоматизам не ти се вклапа во целиов муабет
 
Последна промена од модератор:
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

BlackTulip

Староседелец
15 март 2013
628
790
1,103
јас имам родено дете имам и внуци и можам да направам разлика додека ти неможеш кога ке родиш свое тогаш ке сватиш
џабе се инатиш апсурдно е двајца мажи да добијат право за посвојување на дете
несакам да се расправам не ми е тоа намерата ама колку што гледам толку прост пример ти дадов ни тој не си го сватила
Јас го сватив примерот, напротив мислам дека е смешен и не држи вода.
Второ не се расправаме , споделуваме мислења, ги пребиваме исправаме итн..
Тоа е твое мислење, исто како ова што е мое мислење но не сметам дека треба да родиш за да имаш родителски инстинкт.
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
секако дека добива но не автоматски туку природно зошто природата е таква знам што зборувам не сум во заблуда
секако има исклучоци на мал процент на луѓе кај кој не се јавува тој инстинкт и тоа се јавува кај две групи на луѓе едната се злобни а другата болни.
и изразот автоматски и како што си напишала по автоматизам не ти се вклапа во целиов муабет
Е како не си кога си....
Колку сираци има на светов...?
Сите тие имаат два биолошки родители на кои не им проработил родителскиот инстикт...значи...ги има многу...
А ти дека имаш родено дете и имаш внуци, тоа те прави експерт на темава или...?
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Значи по оваа логика оние социопати што си ги затватаат ќерките по подруми го прават тоа чисто од родителска љубов и грижа детенцето да не биде навјасано од чемерот на искривените прилики на општеството. :zelen
 

bonboonka

Полноправен Член
21 февруари 2015
38
12
8
Значи по оваа логика оние социопати што си ги затватаат ќерките по подруми го прават тоа чисто од родителска љубов и грижа детенцето да не биде навјасано од чемерот на искривените прилики на општеството. :zelen
Е како не си кога си....
Колку сираци има на светов...?
Сите тие имаат два биолошки родители на кои не им проработил родителскиот инстикт...значи...ги има многу...
А ти дека имаш родено дете и имаш внуци, тоа те прави експерт на темава или...?
,,Е како не си коа си'' сеа ова незнам каде води ти мене сакаш да ми дека хомосексуалноста е природна а? Дваjца хомосксуалци се нормални луге по тебе значи природно си е а? И сеа треба уште и да им се даде право дете да посвоjат така ли?
П р и р о д а
ако се роди човек со една рака природно ли е тоа? Не е
епа исто ти е хомосексуалноста не е природна значи родени се со така просто да се изразам мана како е можно да им се даде право за посвоjуване дете како да одраснат нормално дете кога ни тие не се нормални?!

Значи по оваа логика оние социопати што си ги затватаат ќерките по подруми го прават тоа чисто од родителска љубов и грижа детенцето да не биде навјасано од чемерот на искривените прилики на општеството. :zelen
Тука нема логика има само природа и ако ме читаш погоре имам кажано дека има такви исклучоци каде се случува да биде изоставен родителскиот инстинкт по што кажав дека се работи за болен ум или злоба ете и самиот кажуваш ,,социопат" со што ние нормалните луге треба да ги спасиме тие деца а не повеке да ги втурнуваме во пропаст. А ти ако мешаш логика тука лошо ке завршиме пошто ако хомосексуалецот за тебе е нормална личност тогаш по логика и социопатот треба да е нормална личност?!

А за да си дете на тие родители? Не е битно како детето се чувствува во таква нездрава средина? Пошто факат е нездрава. Не е битно само дали "родителите" ќе го сакаат детето, туку и како тоа дете би се чувствувало. Плус тоа дете неможе само да одлучи дали сака или несака да биде дете на хомосексуални луѓе. Можеби тоа ќе биде против негова воља кога ќе порасне и ќе почне само да рассудува, а некој веќе однапред му ја запечатил судбината, затоа што на оние што го посвоиле не им било грижа дали тоа дете во иднина би сакало или не би сакало да биде дел од таква заедница.
Така да, против сум. И е крајно себично некому така да му пресудиш додека уште неможе сам да рассудува што му се допаѓа а што не, и што е добро за него, а што не исто така.
Многу добро кажано но жално што гледам дека има такви коj неможат ова да го сватат.
 
Последна промена од модератор:

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Тука нема логика има само природа и ако ме читаш погоре имам кажано дека има такви исклучоци каде се случува да биде изоставен родителскиот инстинкт по што кажав дека се работи за болен ум или злоба ете и самиот кажуваш ,,социопат" со што ние нормалните луге треба да ги спасиме тие деца а не повеке да ги втурнуваме во пропаст. А ти ако мешаш логика тука лошо ке завршиме пошто ако хомосексуалецот за тебе е нормална личност тогаш по логика и социопатот треба да е нормална личност?!
Не.
А твојата логика е социопат = хомосексуалец?
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Епа ти мешаш логика каде што несмее да jа има
Вака еве тебе лично да те прашам: си запознала хомосексуалци, си праела муабет со нив, си дискутирала со нив за интимни теми?