Родителите преку глава

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Уште како мал бев голем бунтовник и преку се ќе поминев само за да биде по мое.Потврдоглаво детиште немало од мене.бар не во фамилија поширока.Можеби со тек на време го имам стекнато тој авторитет што ми давал за право да бидам фацата по дома.Така се случило и да моите дојдат на ред да бараат помош од мене, иако на почеток ме осудуваа и сакаа да ме пратат во бардовци.Ме бркаа од дома итн итн.
Сеа к*р ми чуе.Живеам сам/некогаш повремено со девојката доволно сум способен да одржувам стан и да плаќам сметки иако во задње време не ми е сјајно ни тоа, особено сметките за греење ама не квичам пред моите.Ни пред никој.Јебига сам сум сакал сеа сам се снаоѓам.
А не ми било лошо кога сум живеел со нив.Дури некогаш ми недостигаат, а особено ме трогнуваат кога ќе дојдат до кај мене на работа и ќе ми остават некој ручек што зготвила мајка ми.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: incule

Natenceto

Староседелец
6 март 2012
1,031
1,193
1,123
Скопје
Конкретно ќе кажам само ако не најдеш заеднички јазик со нив нема никад да ти биде лесно. Се додека си под нивно влијание мора да ги слушаш. Не сакам да згрешам кај мене е така, викнам другарка на пр. мајками ќе ми се качи на глава и после 2 сата расправија таа попушта :giggle

Значи се си има граница, сега дали си машко или женско, дали имаш браќа или сестри, или си един секако разликата е огромна.
 

incule

Староседелец
5 јануари 2015
740
128
1,053
30
Никој не тера никого да живее со својте родители
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Никој не тера никого да живее со својте родители
Животот те тера.
Кој би можел да живее сам со 12 000 плата од кои преку 20 000 има само трошоци.
Еве и пар нека се, со две просечни плати од по 12 - 13 000 (како во многу случаи) и со трошоци за комуналии и за кирија (во повеќето случаи) нека бидат севкупно 20 000.
И кога ќе направиш една пресметка нивниот доход изнесува еве да речеме 26 000 кога би дале они 20 000 само за трошоци за нивната лична потрошувачка во која влегува и егзистенцијата им остануваат само 6 000 кои буквално за три дена завршуваат, а треба да ги тегнат цел месец. Зар тоа не е едно животно спречување за луѓето да се решат да живеат сами без нивните родители?
Не дека не сакаат да живеат сами туку едноставно многу луѓе па дури и оформени семејства се принудени да останат со нивните родители до некои подобри времиња.
 
Последна промена:

incule

Староседелец
5 јануари 2015
740
128
1,053
30
Животот те тера.
Кој би можел да живее сам со 12 000 плата од кои преку 20 000 има само трошоци.
Еве и пар нека се, со две просечни плати од по 12 - 13 000 (како во многу случаи) и со трошоци за комуналии и за кирија (во повеќето случаи) нека бидат севкупно 20 000.
И кога ќе направиш една пресметка нивниот доход изнесува еве да речеме 26 000 кога би дале они 20 000 само за трошоци за нивната лична потрошувачка во која влегува и егзистенцијата им остануваат само 6 000 кои буквално за три дена завршуваат, а треба да ги тегнат цел месец. Зар тоа не е едно животно спречување за луѓето да се решат да живеат сами без нивните родители?
Не дека не сакаат да живеат сами туку едноставно многу луѓе па дури и оформени семејства се принудени да останат со нивните родители до некои подобри времиња.
Не даваат секаде иста плата и ако еден човек живее сам нема многу трошкови и ќе се прилагоди а не да луксузира
 

misti.diva orhideja

Член со 30 казнени поени
10 јануари 2017
262
195
43
Не даваат секаде иста плата и ако еден човек живее сам нема многу трошкови и ќе се прилагоди а не да луксузира

Така е Инчуле...на кој не му стасува нека оди дополнително да заработува а не да легачат и да ја јадат платата или пензијата од родителите.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: incule

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Не даваат секаде иста плата и ако еден човек живее сам нема многу трошкови и ќе се прилагоди а не да луксузира
Размислувај малку по опширно мада уште си млада но има време ќе се научиш.

Така е Инчуле...на кој не му стасува нека оди дополнително да заработува а не да легачат и да ја јадат платата или пензијата од родителите.
Да живеевме некаде низ Европа ова ќе си беше сосема нормално но туку, не викам дека нема луѓе што работат две работи ама буквално се дојдени до избор меѓу работата или слободата.
Една моја познајничка исто така работи две работи од кои слободно време и е само вечерта односно неколкуте саати што и остануваат после втората работа и тој еден слободен ден што и следува.
Имам и еден другар он работи 6 дена во неделата по 12 саати, а го осигуруваат мислам на пола работно време и платата дали му е 12 000. Еве тој и многу други како него како би можеле да работат уште една работа, за да не зависат од платата и пензијата од нивните, а воедно и да се осамостојат?

Разбирам не е секогаш и за секого така се црно има и луѓе кои едноставно ја имаат среќата и на тие што ја немаат, познавам и такви личности и нормално дека за нив не е проблем да си се осамостојат и се осамостојуваат. Фала богу секој што има можност и прилика сака да живее сам и сам да си ги поставува правилата.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Не даваат секаде иста плата и ако еден човек живее сам нема многу трошкови и ќе се прилагоди а не да луксузира
Овакво мислење е баш од оние кои седат дома и легачат на туѓ грб.
 

incule

Староседелец
5 јануари 2015
740
128
1,053
30
Размислувај малку по опширно мада уште си млада но има време ќе се научиш.


Да живеевме некаде низ Европа ова ќе си беше сосема нормално но туку, не викам дека нема луѓе што работат две работи ама буквално се дојдени до избор меѓу работата или слободата.
Една моја познајничка исто така работи две работи од кои слободно време и е само вечерта односно неколкуте саати што и остануваат после втората работа и тој еден слободен ден што и следува.
Имам и еден другар он работи 6 дена во неделата по 12 саати, а го осигуруваат мислам на пола работно време и платата дали му е 12 000. Еве тој и многу други како него како би можеле да работат уште една работа, за да не зависат од платата и пензијата од нивните, а воедно и да се осамостојат?

Разбирам не е секогаш и за секого така се црно има и луѓе кои едноставно ја имаат среќата и на тие што ја немаат, познавам и такви личности и нормално дека за нив не е проблем да си се осамостојат и се осамостојуваат. Фала богу секој што има можност и прилика сака да живее сам и сам да си ги поставува правилата.
Нека не трошам многу

Овакво мислење е баш од оние кои седат дома и легачат на туѓ грб.
Епа ја не сум таква и срамота е да бараш од родителите,треба да се живее со родителите на 30 год и на 25

Животот те тера.
Кој би можел да живее сам со 12 000 плата од кои преку 20 000 има само трошоци.
Еве и пар нека се, со две просечни плати од по 12 - 13 000 (како во многу случаи) и со трошоци за комуналии и за кирија (во повеќето случаи) нека бидат севкупно 20 000.
И кога ќе направиш една пресметка нивниот доход изнесува еве да речеме 26 000 кога би дале они 20 000 само за трошоци за нивната лична потрошувачка во која влегува и егзистенцијата им остануваат само 6 000 кои буквално за три дена завршуваат, а треба да ги тегнат цел месец. Зар тоа не е едно животно спречување за луѓето да се решат да живеат сами без нивните родители?
Не дека не сакаат да живеат сами туку едноставно многу луѓе па дури и оформени семејства се принудени да останат со нивните родители до некои подобри времиња.
И ќе се прилагоди на стандардите а не да троши како да има 20 000 плата,плус сам кога живее човекот не троши многу

Се се тоа изговори некој кога нејќе да се помачи,да поработи,да најде стан/куќа под кирија,да си има свои пари е најдобро
 
Последна промена од модератор: