Родителите преку глава

mashkodete

Истакнат Член
11 февруари 2013
59
25
118
Дали веќе човек кога ке созрее, без разлика дали е женет или не добро е да живее сам, односно да се "оддели" од своите родители на некој начин. Родителите знаат да бидат досадни, знаат да замараат, да нервираат и што е најбитно ти ја зимаат слободата што значи дека некои работи неможеш да ги правиш од нив (девојката или дечкото се срамат да ти дојдат ... Пример: не не твоите се дома !!), такви некои стварчици ситни кои знаат да те извадат од кожа. Значи не мора овој пример да го врзувате у крпче, има стотина примери кои сеа глупаво е да ги наведувам сите затоа што милион ги има нели. Едноставно немаш слобода во најубавите години.
Секако дека за нешто кога е хитно тука сме и ние и тие да си помогнеме едни на други, сепак ние сме им деца, тие ни се родители. Но верувајте, глупаво е барем јас така мислам, дека секој детал да го знаат родителите е претеризам, ја надмашува границата и ти ја одзема слободата.
Како гледате вие на таа тема, дали се согласувате со ова, или пак можеби темава е утната :zelen
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Дали веќе човек кога ке созрее, без разлика дали е женет или не добро е да живее сам, односно да се "оддели" од своите родители на некој начин. Родителите знаат да бидат досадни, знаат да замараат, да нервираат и што е најбитно ти ја зимаат слободата што значи дека некои работи неможеш да ги правиш од нив (девојката или дечкото се срамат да ти дојдат ... Пример: не не твоите се дома !!), такви некои стварчици ситни кои знаат да те извадат од кожа. Значи не мора овој пример да го врзувате у крпче, има стотина примери кои сеа глупаво е да ги наведувам сите затоа што милион ги има нели. Едноставно немаш слобода во најубавите години.
Секако дека за нешто кога е хитно тука сме и ние и тие да си помогнеме едни на други, сепак ние сме им деца, тие ни се родители. Но верувајте, глупаво е барем јас така мислам, дека секој детал да го знаат родителите е претеризам, ја надмашува границата и ти ја одзема слободата.
Како гледате вие на таа тема, дали се согласувате со ова, или пак можеби темава е утната :zelen
Има една мисла, вели вака - Youth is wasted on the young.
Убава тема.
Подоцна ќе продоложам :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: mashkodete

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Ај не е ист насловот
http://forum.crnobelo.com/threads/Конфликти-со-родителите.453/
И плус тоа ,стои во Општи муабети.
Ма немој да ме ј***ш бре.
Ова ти се две тотоално различни теми.

И он топик:
Ова е длабока тема.
ДОбра е интимата, ама прашањето е колку во Македонија е можно да се живее без родители , ако се земе фактот дека половина зависат од нив.
 

mashkodete

Истакнат Член
11 февруари 2013
59
25
118
Ма немој да ме ј***ш бре.
Ова ти се две тотоално различни теми.

И он топик:
Ова е длабока тема.
ДОбра е интимата, ама прашањето е колку во Македонија е можно да се живее без родители , ако се земе фактот дека половина зависат од нив.
Се согласувам потполно со тебе дека е јасен фактот дека зависни сме, но мора да се согласиш и ти дека и ние можеби не-доволно се ангажираме да најдеме каква таква сепак скромна работа. А условите искрено се многу лоши, се согласуваме двајцата. Во Европа, владата обезбедува разни начини како младите да се осамостојат и да најдат добра работа со што условите им се подобруваат и им овозможуваат да купат свој личен стан. Не велам дека ние имаме ниски стандарди, туку владата е максимално непосветена на нас младите. Ниту еден пакет не видов како презентација.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: i_wanna_fly

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Се согласувам потполно со тебе дека е јасен фактот дека зависни сме, но мора да се согласиш и ти дека и ние можеби не-доволно се ангажираме да најдеме каква таква сепак скромна работа. А условите искрено се многу лоши, се согласуваме двајцата. Во Европа, владата обезбедува разни начини како младите да се осамостојат и да најдат добра работа со што условите им се подобруваат и им овозможуваат да купат свој личен стан. Не велам дека ние имаме ниски стандарди, туку владата е максимално непосветена на нас младите. Ниту еден пакет не видов добар.
Каква таква работа? Наоѓаш работа како келнер - таа најлесно се наоѓа - пристојна работа.
Ќе успееш да платиш, ќирија, сметки, и да јадеш?
- ко ќе ми шепнеш тогаш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Natenceto and slb_bobo

mashkodete

Истакнат Член
11 февруари 2013
59
25
118
Каква таква работа? Наоѓаш работа како келнер - таа најлесно се наоѓа - пристојна работа.
Ќе успееш да платиш, ќирија, сметки, и да јадеш?
- ко ќе ми шепнеш тогаш.
Во никој случај, така е, потполно се согласувам.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Во никој случај, така е, потполно се согласувам.
Е тоа е причината поради која повеќето живеат во заедница. Не дека им е убаво.
А добро тука владее малку и менталитетот: А син ми до мене да си живее, зошто правев јас куќа на три спрата и слично.

Јас живеам само со жена ми и децата, не оти јас така сакав, туку Бог така сакал.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: mashkodete

Foxboro

Староседелец
16 јуни 2012
716
1,479
693
Pripyat, Ukraine
додека ти даваат пари и седиш под нивен кроф има да играш по нивни правила.......барем јас тоа така го сваќам.......а да не ме разберат погрешно дека ги неќам или слично ке ги корегирам и ке кажам дека се ми е океј.........не ми сметаат....супер ми е ........секогаш има ручек, добра атмосфера посебно недела кога сите сме си дома ...абе лепота......летно време кога ке расчуриме скаричка јас и тато па сите во двор на маса.......пффффффффф абе убаини :sreken :sreken ..:sreken