Религија и магија

Armagoddamn

Староседелец
28 октомври 2015
162
33
1,028
Не, оти трескаш гупости на кубик.
Уште ли те лажат со магии и дедо мраз (bravo)
ne planiram da se raspravam so tebe, Jas ti velam deka Postojat, Da, postojat
pa sega ti ne veruvaj, ama ako ti se naveat ti ke si stradas
Ako veruvas znaci postoi
a ja veruvam vo se na ovoj svet bidejki postoi
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Зашто воопшто да се споредуваат овие две работи?
Иако имам слушано доста реални приказни поврзани со магии сепак не гледам некоја поврзаност помеѓу магијата и религијата. Религијата за мене е состојба која МЕТАФОРИЧНО дава надеж на луѓето посебно кога се во тешка психичка, физичка, здравствена... состојба додека магијата не е ништо друго освен очај и самозалажување. Имаше една многу добра книга каде многу точно се опишуваше магијата како и нејзината намена исто така и кои се ја користи.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Зашто воопшто да се споредуваат овие две работи?
Иако имам слушано доста реални приказни поврзани со магии сепак не гледам некоја поврзаност помеѓу магијата и религијата. Религијата за мене е состојба која МЕТАФОРИЧНО дава надеж на луѓето посебно кога се во тешка психичка, физичка, здравствена... состојба додека магијата не е ништо друго освен очај и самозалажување. Имаше една многу добра книга каде многу точно се опишуваше магијата како и нејзината намена исто така и кои се ја користи.
„Златна гранка“ од Џејмс Фрејзер ти е книгата?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хептаграм XI

Alaysa

Полноправен Член
17 декември 2015
68
15
18
Па мислам дека има разлика, не се сеќавам баш али мислам дека и во библијата имам читано дека магијата била еден вид на грев.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Прашањето во воведот вели „Дали религијата е за верници, а магијата за неверни Тома?“, но искуствата во реалноста говорат нешто друго.
Не сум сретнала човек што е нерелигиозен, а кој верува во магии. Да, секогаш поинтересно ми било да читам за Вика, Телема, дури и Скиентологија, отколку за тоа како Исус претварал вода во вино и воскреснал (што само по себе е Хари Потер вид на магија), но секогаш тоа ми биле ко приказни.
Малку нејасно е поставена темава т.е. под магија подразбирам овие што врачарат со свеќи, конци, опаши од свињи, што ти знам...можда рецитирање молитви наопаку, а повикување духови е строго НЕ и спротивно од прскање со света вода, миси и останато, кои всушност служат за воспевање на Бога.

Како и да е, ако збориме баш за магија, мајка на поранешна другарка е избркана од една црква поради тоа што збирала сламки од подот и палела свеќи наопаку. И неверник да се крсти колку се луѓево мрднати и кај им текнуваат такви глупости. Смешното е што често наоѓав сламки по книгите во основно (заедно учевме со девојчето) и кога се расчу, веднаш ми кликна. Но еве ме, тоа беше одамна, а јас завршив со одличен успех и здравјето супер ме служеше, значи нешто утнала изгледа. :zelen
Или можда моите книги некако навечер оделе на пасење.