Религијата е вистинска или не?

rikica01

Истакнат Член
19 ноември 2015
58
20
118
28
Рељигијата е вистинита само зависи секој човек како ја свака.
 

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Ама јас не зборувам за личност, не зборувам за психологија! Ти реков, немора да го викаме Его, не се работи за психолошки концепт, туку за метафизички. Не ме разбираш, залудно дискутираме. Пробај најди ја книгава што ти ја препорачав, па можеби ќе имаш претстава за што зборувам. Не се работи за тоа дали ти верувам или не.
Зборуваш за доживено или ми прераскажуваш опити со прекршување на ласерски зрак кој пресеченото јаболко хологамски го покажува целосно?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ѕид на плачот

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Во контекст на предходниот диалог..

Јован 1
1. Во почетокот беше словото и словото беше во Бога,и Бог беше словото.
Или:
Лука 17:
20.А кога фарисеите Го прашаа: „Кога ќе дојде Божјото Царство?” Тој им одговори и рече: „Божјото Царство не доаѓа така, за да може да се види;
21.ниту ќе се рече: ‘Еве го тука, или онаму!’ - зашто, ете, Божјото Царство е во вас.

Е сега, интересно е да се нагласи дека во православните преводи, стих 21 наместо ,,во вас" е преведен - ,,во вашата средина". Иако во оргиналот на грчки стои следново:
Лука 17:
21.οὐδὲ ἐροῦσιν Ἰδοὺ ὧδε ἤ Ἐκεῖ· ἰδοὺ γὰρ ἡ βασιλεία τοῦ Θεοῦ ἐντὸς ὑμῶν ἐστιν.
ἐντὸς - Внатре, во вас (within)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Pica pica

Falanga

Истакнат Член
10 април 2016
350
293
173
42
Во контекст на предходниот диалог..

Јован 1
1. Во почетокот беше словото и словото беше во Бога,и Бог беше словото.

Лол, ова како во The Monty Python's: The search for the holly grail. Чудна некоја смисла за хумор имале.
 

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Или:
Лука 17:
20.А кога фарисеите Го прашаа: „Кога ќе дојде Божјото Царство?” Тој им одговори и рече: „Божјото Царство не доаѓа така, за да може да се види;
21.ниту ќе се рече: ‘Еве го тука, или онаму!’ - зашто, ете, Божјото Царство е во вас.

Е сега, интересно е да се нагласи дека во православните преводи, стих 21 наместо ,,во вас" е преведен - ,,во вашата средина". Иако во оргиналот на грчки стои следново:
Лука 17:
21.οὐδὲ ἐροῦσιν Ἰδοὺ ὧδε ἤ Ἐκεῖ· ἰδοὺ γὰρ ἡ βασιλεία τοῦ Θεοῦ ἐντὸς ὑμῶν ἐστιν.
ἐντὸς - Внатре, во вас (within)
Според Телема:
И Сатаната е обожуван од страна на луѓето под името Исус;
и Луцифер е обожуван од страна на луѓето под името Брама;
и Левијатан е обожуван од страна на луѓето под името Алах;
и Белиал е обожуван од страна на луѓето под името Буда.

Може ли да објасниш во врска со тоа, ако според телема тој е сатана, тогаш и неговите зборови би можеле да преставуваат лага, кој знае за кое царство мислел или ти се согласуваш со тоа,бидејќи гледам постираш стихови кој метафорично покажуваат правец во пронаоѓање на некое царство, кое за многумина е посакувано.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ѕид на плачот

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Според Телема:
И Сатаната е обожуван од страна на луѓето под името Исус;
и Луцифер е обожуван од страна на луѓето под името Брама;
и Левијатан е обожуван од страна на луѓето под името Алах;
и Белиал е обожуван од страна на луѓето под името Буда.

Може ли да објасниш во врска со тоа, ако според телема тој е сатана, тогаш и неговите зборови би можеле да преставуваат лага, кој знае за кое царство мислел или ти се согласуваш со тоа,бидејќи гледам постираш стихови кој метафорично покажуваат правец во пронаоѓање на некое царство, кое за многумина е посакувано.
Стихот се однесува на Името, луѓето под името на Исус, Алах, Буда, Брама и слично, правеле и сеуште прават ужасни нешта, тоа е очигледно на секој чекор. Затоа се вели дека луѓето обожаваат зло, позади овие четири имиња, бидејќи немаат Разбирање, немаат сознание, туку слепо прифаќаат интерпретација на некој во кого виделе авторитет и на тој начин стануваат лесен плен за манипулација.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Pica pica

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Стихот се однесува на Името, луѓето под името на Исус, Алах, Буда, Брама и слично, правеле и сеуште прават ужасни нешта, тоа е очигледно на секој чекор. Затоа се вели дека луѓето обожаваат зло, позади овие четири имиња, бидејќи немаат Разбирање, немаат сознание, туку слепо прифаќаат интерпретација на некој во кого виделе авторитет и на тој начин стануваат лесен плен за манипулација.
Кој тоа вели? Не го имам целиот цитат од телема, во продолжение се вели тоа? Постирај го.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ѕид на плачот