Реинкарнација

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
31
Струмица
Дали некогаш сте размислувале што сте биле во претходниот живот?? Верувате ли во оваа ??? дали вашата душа припаѓала на некое друго тело??

Јас верувам, мислам дека постои реинкарнацијата, сум читала многу за децата кои се сеќаваат што биле во минатиот живот.. Се вели дека секој човек, што црта било што до неговите 2-3 години е дел од неговиот поранешен живот... јас кога си размислувам на оваа тема, би сакала да сум била некоја позната музичка ѕвезда, може Елвис Присли :D
Кое е вашето мислење на оваа тема​
 

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Кое е вашето мислење на оваа тема​
Дека прво ќе ти го сменам насловот во реинкарнација. :D
Вака повеќе наликува на тема во Кафе-Муабети.
ЕДИТ:
Е сега може ваши теории и мислења. :p
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Јована and Caci

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
има могуќе....
после смрт душа искача од тело и лебди у космос,док не закачи ноф организам
ја мислу дека у предходан живот сам бија шаолин,али некој луд,што не ќути како остали шаолини
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena and Caci

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Па луѓето одсекогаш се прашувале дали има нешто после смртта.
Ова Реинкарнација потекнува од Хинуизмот и значи повторни преродување. Имаше стории дека некој се сеќавале што биле во минатиот живот, а некој тврдат дека тоа е невозможно да се сеќаваш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: littleblackdress

littleblackdress

Полноправен Член
22 февруари 2012
96
74
18
Според верата не би требало да верувам во вакви работи, ама иако сум голема православка, некои работи ги мислам сосем различно.
Според мене, би сакала да сум била или да бидам во некој нареден живот дама на ниво, со оние класични облеки и однесувања, нешто како традиционалните принцези :)
 

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,236
1,749
113
Малку таму, малку овде...
Не верувам во вакви работи. Ниту во претходен живот, ниту во задгробен... Никогаш не сум размислувала што сум била во претходниот живот зашто не ми е јасно што барам овде и сега ако еднаш сум изживеала.:unsure
Ниту пак дека по смртта има живот за душата. Ќе те закопаат две метра под земја и ќе живееш..:rolleyes
Јас не верувам во ова.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Black Mamba and Hip.Hop_MKD

Avona Vi

Истакнат Член
15 февруари 2012
493
630
93
Во карма и тоа како верувам!
И за живот после смртта верувам. на пример дежа ву ногу пати ми се има случено и незнам како да го објаснам .. има нешто чудно, вистинито, надприродно:)