1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Раскази - Хумор и Сатира

Дискусија во форумот 'Поезија и проза' започната од lady_blue, 4 март 2012.

 1. Grupa Seirdzii

  Grupa Seirdzii Староседелец

  Зачленет на:
  11 јули 2013
  Мислења:
  88
  Допаѓања:
  73
  Пол:
  Машки
  АКО ЛАЖЕ АФОРИЗМОТ, ЛАЖЕ И ВИСТИНАТА

  „НЕ СЕ ПЛАШИМЕ ОД НИКОГО, НИЕ СМЕ...“, КАКО ВО ПОГОВОРКИТЕ.
  МЕЧКА СТРАВ, МЕНЕ НЕ СТРАВ.

  ВО „НОВАТА ЕРА“ ЌЕ ПОЧНЕМЕ СО ГОДИНИТЕ ОД ПОЧЕТОК,
  НО И СО ПОЛИТИЧКИТЕ ЗАТВОРЕНИЦИ ОД ПОЧЕТОК.

  ИМАМЕ КАНДИДАТ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК.
  ВЕТИ СИТО И РЕШЕТО ЗА ФЕКАЛНАТА КАНАЛИЗАЦИЈА.

  ПОСТИГНАВМЕ МИР И СТАБИЛНОСТ ВО ДРЖАВАТА.
  НА ВОЕНАТА ВЕЖБА НА НАШАТА АРМИЈА,
  ПАРТИИТЕ НЕ ЗАВЗЕДОА СТРАНА.

  ЕФТИНАТА СТРУЈА НЕ Е ВОЛШЕБНА ЛАМБА
  АКО ДУХОТ МИРИСА НА ИЗГОРЕНО ЕЛЕКТРО СТОПАНСТВО.

  ТОЛКУ МНОГУ СМРТНИ СЛУЧАЕВИ НА НОВОРОДЕНЧИНА.
  ТАЖНА ПРИКАЗНА ЗА ГОДИНА НА НАЦИОНАЛНА ЖАЛОСТ.

  ЖУТИТЕ СЕПАК НЕ ИЗИГРАА.
  АВТОПАТОТ БИЛ ПРЕСЛИКАН ПРОЕКТ ОД КИНЕСКИОТ ЗИД.

  ЗАВРШИ ПРОЕКТОТ „ФАКУЛТЕТ ВО СЕКОЕ СЕЛО“.
  ПОВТОРНО СЕ ВРАЌА МАЛСКАТА ФИЛОЗОФИЈА И
  (ПРИ)ГРАДСКАТА УКА И НАУКА.

  ПАРТИЈАТА НЕ ГИ ПРИЗНА ИЗБОРИТЕ.
  НАМЕСТО ТОАЛЕТ ХАРТИЈА, НЕКОИ УФРЛАЛЕ ГЛАСАЧКИ ЛИВЧИНА.

  ОСУДЕНИОТ ПОБАРА ЗАТВОРСКАТА КАЗНА ДА МУ СЕ СМЕТА
  ПО НОВИОТ ВЕРСКИ КАЛЕНДАР.

  ДАДОВ ИСКАЗ ВО ПОЛИЦИЈА.
  НИШТО НЕ УКРАДОВ СВОЕ.

  НЕКОГАШ МЕ ПОСЕТУВАА ПРИЈАТЕЛИ.
  ДЕНЕС ВОЛОНТЕРИ, ПРИЈАТЕЛСКИ.

  УМЕТНИЧКИОТ ДОЈАМ НИ Е СЕКУНДАРЕН.
  КУЛТУРНАТА РЕВОЛУЦИЈА ЈА ИСТРЧАВМЕ ЗА ДЕСЕТ СЕКУНДИ.

  ПОПОВИТЕ СЕ ПОВЕЌЕ СЕ ОДДАЛЕЧИЈА ОД ВЕРАТА.
  НЕМА МЕСТО ЗА ДВАЈЦА ПОД ЗВЕЗДЕНОТО НЕБО НАД НИВ
  И (НЕ)МОРАЛНИТЕ ЗАКОНИ ВО НИВ.

  ПРЕД БАРОКОТ 2014-ста ЖИВЕЕВМЕ ВО СОЦИЈАЛИЗАМ.
  Т’МАН ГИ СПОИВМЕ САМОУПРАВУВАЊЕТО И САМОУНИШТУВАЊЕТО.

  ФЕУДАЛИЗАМ, НАРОДНО ОСЛОБОДИТЕЛНА БОРБА, СОЦИЈАЛИЗАМ,
  ТРАНЗИЦИЈА, ГРУЕВИЗАМ.
  ДОЛУ УГНЕТУВАЧКИОТ КАПИТАЛИЗАМ !?

  НЕ БЕВ КОМУНИСТ, АМА БЕВ ЈУГОСЛОВЕНСКО ДЕТЕ.
  МИ НЕДОСТИГАШЕ МАКЕДОНСКИОТ ПАТРИОТИЗАМ
  ЗА ДА ИЗРАСНАМ ВО НАЦИОНАЛ ШОВИНИСТ И ПАРТИСКИ ВОЈНИК НА ВЛАСТА.
   

Сподели: