Рак - чума на 21виот век

Blondie

Староседелец
19 февруари 2012
612
1,085
1,093
Абе секој може да каже дека нашол лек и да даде констатација за тоа ама никој не рекол до сега 100% дека е сигурен лекот.Јас пак ќе кажам сите тие се експериментални лекови. Значи за никој на овој свет нема лек за ракот,без разлика каква функција имаат.Тие лекови што ги примале сите биле само за да и даде некоја година плус од животот,а не да го искорени ракот.Ви кажав не верувајте во се што ќе прочитате
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Има ликови како Патрик Свејзи, Анди Витфилд итн.. кои прекасно ја отркиле таа болест на кои метастазите им го зафатиле целото тело и не сакале да се лечат. Оставаат на бог да ја пресуди нивната судбина. Не оставаат медицината да го заврши своето преку хемотерапија, хормонска терапија, операција,радио терапија, имуно терапија.
само што за метастазиран рак џабе се хемотерапии.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Blondie

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Ако имаше за најбогатите, Стив Џобс ќе беше жив...
само што за метастазиран рак џабе се хемотерапии.
Постојат повеќе видови карциноми и секој од нив има своја патогенеза. Стив Џобс почина од тумур на панкреасот, за овој карцином сеуште нема патентиран лек.
За одредени видови помага хемотерапијата, но не секој е респонзивен на оваа терапија.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Постојат повеќе видови карциноми и секој од нив има своја патогенеза. Стив Џобс почина од тумур на панкреасот, за овој карцином сеуште нема патентиран лек.
За одредени видови помага хемотерапијата, но не секој е респонзивен на оваа терапија.
Колку што јас знам метастазиран не се лекува никако, може само да се третира и да се забави развојот кон другите органи но никако не може да се излечи. Можеби јас грешам, ама толку знам.
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Колку што јас знам метастазиран не се лекува никако, може само да се третира и да се забави развојот кон другите органи но никако не може да се излечи. Можеби јас грешам, ама толку знам.
Па и јас не сум доктор, само дискутираме, и целта е секој да допринесе со некоја информација на темава.;)
Еве нешто македонско.
http://www.bezpardon.mk/makedonetsot-shto-go-izlechi-kastro-od-rak/
 

Blondie

Староседелец
19 февруари 2012
612
1,085
1,093
Не се лекува,само се даваат лекови за болки.За секој важи тоа
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Прашањето ми беше, дали и колку сте запознаени со оваа подмукла болест?!.
Знам како е да се доживее најблискиот да ја загуби битката, пред мои очи, а јас толку слепа за да не сфатам што всушност се случува...
 

monika88

Истакнат Член
1 април 2013
453
645
193
35
Неготино
метастазите може со хемотерапија и радиотерпија да се намалат на број и во големина а потоа и хируршки да се отстранат
точно е дека сеуште не е патентиран лек кој 100% ке го излечи ракот,ама кутри луѓе па и јас да сум во таква ситуација и експериментално секакви лекови и билки би пробала! да не си им во кожа на тие луѓе,само тоа имам да кажам(worried)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Има неколку интересни статии на кои сум наишол, едната беше за девојче кое имало леукемија и три пати ја излечиле но се вратила и четврт пат. Нејзиниот онколог направил добра издржана теорија и накратко кажано ја лекувал со ХИВ и после неколку терапии успеал да ја излечи и да ја одржи стабилна. Исто така имаше пред некое време статија за научници кои тестирале експериментален лек кој го блокира протеинот со кој туморите го залажуваат имунолошкиот систем и успешно излечиле околу 20 видови тумори меѓу кои и неколку видови рак.

метастазите може со хемотерапија и радиотерпија да се намалат на број и во големина а потоа и хируршки да се отстранат
точно е дека сеуште не е патентиран лек кој 100% ке го излечи ракот,ама кутри луѓе па и јас да сум во таква ситуација и експериментално секакви лекови и билки би пробала! да не си им во кожа на тие луѓе,само тоа имам да кажам(worried)

Всушност метастазиран рак е многу тешко да се отстрани затоа што многу брзо се шири и ги напаѓа другите органи. Не можеш да предвидеш кој орган ќе го нападне што го прави уште потежок за третирање. Ако е во рана фаза терапии би помогнале, но во финална фаза што и да се направи е џабе.
 

monika88

Истакнат Член
1 април 2013
453
645
193
35
Неготино
мислев за метстазиран рак кој е само на еден орган и не е сеуште многу раширен по други органи,од лично искуство кај пациент со ретроперитонеален карцином,со метастази на бели дробови,беа направени терапии и метастазите за чудо се намалија толку многу што на крај беа отстранети со операција
за таквиот случај пишував,доколку некој е во таква ситуација:unsure
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo