Размена на средношколци

i_wanna_fly

Староседелец
25 јули 2012
649
848
1,093
Епа вака. Пред некој ден во училиштето видов дека пак ја има онаа програма за размена на средношколци во Америка. Се ти е платено, живееш во дом-фамилија, одиш во училиште... (http://www.ac-see.org/programs/yes-mac.htm)

Лани сакав да се пријавам, ама ми искрсна некоја работа и не стигнав да отидам на полагањата. Оваа година планирам да одам во Штип да полагам, мислам дека на 15-ти беше, во „Коле Нехтенин“, така нешто.

Сакав да прашам, има ли некој на форумов што бил на размена на ученици? Како е? Бевте задоволни? И ако не сте биле, дали би сакале да одите?

П.С. Никаде не најдов ваква тема, па ако е дупликат слободно бришете :)
 

Serendipity

Нов член
4 октомври 2012
10
5
3
27
епа вака јас се зачленив на форумот единствено поради тоа што го видов твоето мислење, а јас сум повеќе од заинтересирана за размената :) мојата мајка ми кажа, таа слушнала од некаде, но го запамтила само телефонскиот број и датумот на тестирање, но не и локацијата. затоа два дена барам некакви дополнителни информации за таа размена :)) па ако знаеш да ми кажеш од колку часот започнува тестирањето :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: i_wanna_fly

i_wanna_fly

Староседелец
25 јули 2012
649
848
1,093
епа вака јас се зачленив на форумот единствено поради тоа што го видов твоето мислење, а јас сум повеќе од заинтересирана за размената :) мојата мајка ми кажа, таа слушнала од некаде, но го запамтила само телефонскиот број и датумот на тестирање, но не и локацијата. затоа два дена барам некакви дополнителни информации за таа размена :)) па ако знаеш да ми кажеш од колку часот започнува тестирањето :)

MACEDONIA
REGISTRATION IS FROM 8:30 AM to 11:00 AM

Location
Stip
15 October
Sredno opstinsko uciliste "Kole Nehtenin"
Bul. Goce Delchev 101
prostorija : Medioteka (1vi sprat)
(na vlezot na Stip)

Skopje16 OctoberSredno uciliste NOVA - prostorija ucilisen amfiteatar
ul. Praska 27
(vednas do trgovskiot centar Olimpiko, vo blizina na Studentskiot dom "Goce Delcev")

Ohrid
18 October
Opstinska Organizacija Crven Krst Ohrid
ul. Dimitar Vlahov br.52 (nasproti Ohridskata gimnazija)

(http://www.ac-see.org/programs/yesschedule.htm)

Повели :)
 

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
26
Куманово
знаеш ли дека ме заинтересира за овој, ај ја неуму да се снајду на туј страну, некој да ми каже кт ке доваѓав и у кои градови ке ги има тија да дојдев да не тестирав ?

ЕДИТ: виде погоре дека има дадено.
 

Snape

Истакнат Член
14 февруари 2012
285
401
63
28
Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry
Јас одев пред 2 години во Орце во Скопје коа бев 1 годинна гиназија. Правев тест и поминав у 2 круг и тамо не поминав а ко шо видов на листата од тие што поминале сите беа од приватни гимназии така да .. незнам . Многу процедури има а и богами треба многу знаење на англиски мислам дека се правеа 3 теста после се оди на интервју како што памтам Вилма Трајковска ги држеше тогаш сега незнам.
 

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
26
Куманово
Јас одев пред 2 години во Орце во Скопје коа бев 1 годинна гиназија. Правев тест и поминав у 2 круг и тамо не поминав а ко шо видов на листата од тие што поминале сите беа од приватни гимназии така да .. незнам . Многу процедури има а и богами треба многу знаење на англиски мислам дека се правеа 3 теста после се оди на интервју како што памтам Вилма Трајковска ги држеше тогаш сега незнам.

друже да те прашам ако се сеќаш да ми кажеш тија тестови како идев, граматику треба да познаваш добро или повише су за општу комуникацију.
 

Snape

Истакнат Член
14 февруари 2012
285
401
63
28
Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry
друже да те прашам ако се сеќаш да ми кажеш тија тестови како идев, граматику треба да познаваш добро или повише су за општу комуникацију.
Ехх па вака. Ја пред да одам дома 3 дена бубав граматика тоа во школо шо учиме отидов таму оно тест како за 5 одд. Има еден текст и сега треба да го прочиташ и треба со реченици за кажеш што е темата, поентата и таму некој заклучок. После има реченици во кои треба да искористиш правилното зборче и тоа е тоа. Имате 10 минути време да го изработите. А вториот тест е малку по обемен .. малку повеќе 5 страни беше и имаше слични вежби ама со по така непознати зборови и имаше нешто граматика. Сега одамна беше не се сеќавам баш се како беше точно ама одпилика тоа е.
 

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
26
Куманово
Ехх па вака. Ја пред да одам дома 3 дена бубав граматика тоа во школо шо учиме отидов таму оно тест како за 5 одд. Има еден текст и сега треба да го прочиташ и треба со реченици за кажеш што е темата, поентата и таму некој заклучок. После има реченици во кои треба да искористиш правилното зборче и тоа е тоа. Имате 10 минути време да го изработите. А вториот тест е малку по обемен .. малку повеќе 5 страни беше и имаше слични вежби ама со по така непознати зборови и имаше нешто граматика. Сега одамна беше не се сеќавам баш се како беше точно ама одпилика тоа е.

е фала друже, ако отиду добиваш чоколаду :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Snape

i_wanna_fly

Староседелец
25 јули 2012
649
848
1,093
Јас планирам да одам во Штип, најблиску ми е. Ама шо малер ќе бев, си ја скршив раката. Како ќе пишувам ни јас не знам, ама последна шанса ми е и не се откажувам.

.. малку повеќе 5 страни беше и имаше слични вежби ама со по така непознати зборови и имаше нешто граматика.

Значи треба да имаш малку пообемен вокабулар.