Пукање со пиштол

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Немам пукано, прво да ’положам’ за воздушна пушка, па ми вети тренерот дека ќе имам 10 тренинзи со пиштол. А имам дома воздушен ама за џабе ми стои кога не го користам. |-(
 

Lepaa

Истакнат Член
2 декември 2012
985
1,704
393
Имам еднаш пукано со пиштолот на тетин ми дека е полицаец :D.Паметам многу ми беше тежок и пола саат детално го разгледував :D.
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Женските повеќе напалени од машките за пукање како што гледам :D Не сум пукал, ама во план ми е да полагам и да извадам дозвола и да си купам па да стои дома за во сваки случај.
 

Just Perfect

Активен Член
3 април 2013
137
120
43
Пукав доста често до пред неколку месеци... за мене тоа е нешто посебно...ме потсетува на некој премногу драг и близок..а кој веќе не е меѓу нас... за мене тоа е посебно и не претставува никаков вид на насилство..напротив...па не се научив да пукам за да убијам некој или да го плашам со тоа..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Loner

Loner

Активен Член
13 март 2016
340
86
28
Skopje
Треба цвртсто да гп држиш пиштоло мислам зависи мојот е потежок го потегнуваш чрапалото и центрираш чуството е бадасс
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Да на Камник неколку пати и на 2 свадби ... со плашливци де :svirka
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Безвеза појава ми е пиштол или револвер (едното е со шаржер другото со буренце) има домет од пет метра, мора со обете раце да се држи а прецизноста му е никаква...имав прилика да пукам со ЦЗ М-57 или така нешто стара гломазна југословенска чудесија со калибар 7,62/25 мислам беше, тежок е како црна земја и тресе како стокец со пробушен ауспух. Шансата некој да погоди нешто над 10м се зголемува доколку целта е носорог но во тој случај само би го изнервирале носорогот и би ве набил на рогот.

Пушката е веќе друга ствар, има голем домет, трзајот фино исчезнува во рамото така да и прецизноста е сериозна. Имам употребено М-48 прастара југословенска јна варијанта на Маузер, 7,9/57 немачки класичен калибар, собира 5 куршуми а после секое пукање треба да се репетира што е недостаток на таа стабилна и прецизна машинерија. Друго шо беше, малокалибарска шо ги викаат, исти систем е како М-48 само со мали запечени куршуми 5,6мм без каписла, голо олово се без месинган слој на нив(facepalm) се користи за лов на зајаци и слични битија, мал трзај, мислам дека истиот калибар е и во спортски такмичења.
Имав прилика ама не ја искористив да пукнам со двоцефка, стара сачмарка со пластични чаури полни со барут и сачма.

Имам нејасна желба да пукам со винчестерка, онаа како од вестерните, репетирка ама за разлика од М-48 има само два покрети намести четири при репетирање и секако СКС полуавтоматската советска култна машина (има и екс-ју варијанта), од која подоцна настанале АК и разни други системи.
Друга предност на пушка над пиштол е шо може да се прикачи бајонет, може да се удри некој со кундак по глава, можат да се тресат теписи со неа...
 

WolfGirl

Староседелец
21 јуни 2016
214
136
1,053
Да , сум пукала :zelen . Чувството е .. Уфф :ladno да се " најежиш " :igra би пукала пак и пак и пак и пак . И пак :D