Психолошки проблеми и совети

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ти побара помош, и јас најикрено ти одговорив што мислам. Моите постови не би можеле во никој случај да ти наштетат.
И ако мислиш дека твојот проблем не може да се реши, посети психијатар. Нема ништо страмно тука. Само да знеш колку паметни, образовани, интелегентни луѓе одат на психијатар. Така да, без гајле. :)
И јас ппанирам да одам.
Да бидеме начисто, не побарав помош само измислив случај на кој му требаше помош за да видам што ќе одговориш. Ти ни приближно не го пртотолкува ликот (а ни Мортидо). Јас кога би чувствувал потреба да одам на психијатар нема да барам помош на форум туку ќе си закажам и ќе одам кај некој психијатар. На форуми имам сретнато само една личност достојна за да побарам помош, но веќе за жал не е дел од форумската јавност.
 

LMFAO

Истакнат Член
8 април 2012
381
301
63
Да бидеме начисто, не побарав помош само измислив случај на кој му требаше помош за да видам што ќе одговориш. Ти ни приближно не го пртотолкува ликот (а ни Мортидо). Јас кога би чувствувал потреба да одам на психијатар нема да барам помош на форум туку ќе си закажам и ќе одам кај некој психијатар. На форуми имам сретнато само една личност достојна за да побарам помош, но веќе за жал не е дел од форумската јавност.
Ок.
 

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Да бидеме начисто, не побарав помош само измислив случај на кој му требаше помош за да видам што ќе одговориш. Ти ни приближно не го пртотолкува ликот (а ни Мортидо). Јас кога би чувствувал потреба да одам на психијатар нема да барам помош на форум туку ќе си закажам и ќе одам кај некој психијатар. На форуми имам сретнато само една личност достојна за да побарам помош, но веќе за жал не е дел од форумската јавност.

На психијатар? OMF!!! :frantic
Прави разлика меѓу психијатар и психолог, после закажувај.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: UnFleur and LMFAO

LMFAO

Истакнат Член
8 април 2012
381
301
63
На психијатар? OMF!!! :frantic
Прави разлика меѓу психијатар и психолог, после закажувај.
Остави го, изгледа се пронајде, па сега демек измислил случај. Во секој случај, сам си знае дали му е потребна помош или не. :)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
На психијатар? OMF!!! :frantic
Прави разлика меѓу психијатар и психолог, после закажувај.

Ох, се извинувам на вашата сезнајност и клекнувам да молам за прошка. Никогаш не успеав да ги разликувам тие поими, разјасни ми ги.
Сфашта.
Остави го, изгледа се пронајде, па сега демек измислил случај. Во секој случај, сам си знае дали му е потребна помош или не. :)

Jaс мислам дека веќе ти одговорив, а ти како сакаш сфати го тоа.
 

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Ох, се извинувам на вашата сезнајност и клекнувам да молам за прошка. Никогаш не успеав да ги разликувам тие поими, разјасни ми ги.
Сфашта.

Прочка помина, а википедија сеуште постои. Повели:

http://hr.wikipedia.org/wiki/Psihijatar
http://sr.wikipedia.org/wiki/Психологија#.D0.9F.D1.81.D0.B8.D1.85.D0.BE.D0.BB.D0.BE.D0.B7.D0.B8http://sr.wikipedia.org/wiki/Психологија#.D0.9F.D1.81.D0.B8.D1.85.D0.BE.D0.BB.D0.BE.D0.B7.D0.B8
 

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
Ох, се извинувам на вашата сезнајност и клекнувам да молам за прошка. Никогаш не успеав да ги разликувам тие поими, разјасни ми ги.
Сфашта.


Jaс мислам дека веќе ти одговорив, а ти како сакаш сфати го тоа.

Психијатрија (ст. грчки - psyche-душа, iatros-лекар) се дефинира како медицинска гранка која се занимава со настанувањето, развојот и манифестирањето на болестите на човековата личност кои произлегуваат од субјективниот индивидуален живот и неговите односи со околината. Психијатријата претставува медицинска дисциплина која се занимава со дијагностицирање и лекување (фармаколошкитретман, психотераписки техники) на менталните растројства кај луѓето.
Психијатар е доктор на медицина, специалист по психијатрија. Специализацијата најчесто трае 4 години.


Психологија (од грч. ψυχή, "психи", душа, дух; и λόγος, "логос", знаење) е збир на академски, клинички и производствени дисциплини, коишто се занимаваат со објаснување и предвидување на човечките и животинските дејства, расположенија, мисли, чувства, мотивации, односи, можности и патологии. Животинската психологија вообичаено се изучува како одделна тема , но и како начин за добивање одредени сознанија врзани за човечката психологија низ споредба.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Some people don't speak sarcasm... Слободно делете си совети и замислувајте си дека сте психолози, немам ништо против. Но соочете се со фактот дека НЕ СТЕ психолози.

Реми Тоа што јас сум напишал еден збор грешка не те прави надмоќна да си дозволиш да навредуваш и да креваш востанија и револуции. Замисли, и ти правиш грешки. И ако некој не прави разлика помеѓу психолог и психијатар за тебе е будала? Добро тогаш за мене е будала секој што не ги знае напамет константата на гравитација (гама), константата на Планк (h), брзината на светлината во вакуум (точната вредност)...Прилично многу будали има, а?
 

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
Some people don't speak sarcasm... Слободно делете си совети и замислувајте си дека сте психолози, немам ништо против. Но соочете се со фактот дека НЕ СТЕ психолози.

Реми Тоа што јас сум напишал еден збор грешка не те прави надмоќна да си дозволиш да навредуваш и да креваш востанија и револуции. Замисли, и ти правиш грешки. И ако некој не прави разлика помеѓу психолог и психијатар за тебе е будала? Добро тогаш за мене е будала секој што не ги знае напамет константата на гравитација (гама), константата на Планк (h), брзината на светлината во вакуум (точната вредност)...Прилично многу будали има, а?

Брат, батали. Нема потреба од овој, залудно е. :) И овај тема може да иде у корпу. Нема на овј форум психијатри/психолози. Или ако има, нека кажев...
 

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Some people don't speak sarcasm... Слободно делете си совети и замислувајте си дека сте психолози, немам ништо против. Но соочете се со фактот дека НЕ СТЕ психолози.

Реми Тоа што јас сум напишал еден збор грешка не те прави надмоќна да си дозволиш да навредуваш и да креваш востанија и револуции. Замисли, и ти правиш грешки. И ако некој не прави разлика помеѓу психолог и психијатар за тебе е будала? Добро тогаш за мене е будала секој што не ги знае напамет константата на гравитација (гама), константата на Планк (h), брзината на светлината во вакуум (точната вредност)...Прилично многу будали има, а?


Напротив ти приложив линкови за информација иако стојам на став дека треба да ги разликуваш, но но е морално.
Исто како да те прашам што мислиш за глобално затоплување, ефект на стаклена градина или како би помогнал во здравството. Тоа се нарекува општа култура, сестраност, за разлика од твоја професија - област каде си стручен, која можеш да ја објасниш некому за да отворите дискусија.

Инаку во мое време да класифицираш некој будала беше комплимент, a за твои грешки да те навредам ќе те речам неук.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: LMFAO