Проституција во студентските домови

konstanca

Нов член
2 ноември 2013
1
2
3
32
најверојатно тоа се 5 отсто од вкупниот број на студенти сместени таму, што не е толку масовно за да зборуваме за проституција. И во Скопје се прават такви работи, а сите се фаќаат за студентските домови--- kako sto izjavi pretsedatelot a nema ni 5% i neznam znaci sto pisuvate gluposti toa e veke nacinot na opsatnok na devojcinjata vo makedonija neznam sto mesate studentski domovi tuka ,samo davate lazen stereotip za devojcinjata sto sedat vo studentskite domovi ...po koj pat ke trgne deteto zavisi od domasno vospituvanje na decata .Tie sto sedat vo stanovi i sto se od skopje ne go pravat istoto? smesno
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Stojne and parvati

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Да, што га напраисте овој, Амстердам у ред стрит рум, шток или виски
Не е такој како што народ кида г**на, мноо се над'д дава у муабети, кецала се не се кецала...
која проституција, млади си се плескаф онакој
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп* and Solstice

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Toa E Koga Od Doma Gi Prakjaat Im Vikaat Da Ostanat U Skopje , A ne So Diploma Da Se Vratat :D
Е сега сѐ кажа.
Праќа дете надвор од својот дом, двои пари, највероватно скратува од многу луксузи за да може да плати 4000 денари за сместување, партиципации, џепарац... и сето тоа затоа што има желба детето да му остане во Скопје, небитно дали ќе заврши факултет - и тоа причина да ти било за проституција.
Бог да чува.
Не го знаев ова.
Од сега ќе го знам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Podem

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Имав една професорка по математика во средно (еее колку оддамна беше тоа) која го кажуваше следниот муабет:
Родителите до вашата 7 годишна возраст ви ја ставаат „Единицата“ во вашиот карактер, а вие подоцна сами ставате нули - толку колку што ќе успеете.
Накратко ако ја немате таа единица се што ќе правите во животот ќе биде една обична нула!

Што значи, девојките кои стигнуваат до пари продавајќи си го телото, немаат апсолутно никаква „единица“ од родителите. Нив никој не им посочил дека до пари може да се стигне и со пристојна работа во некоја дискотека, во некој маркет и слично.

Многу момчиња и девојки дошле од руралните општини(тука се ставам и јас) во Скопје, работеле, студирале, го завршиле факултетот и не тргнале по лош пат, дилерување, проституција и слично.

Што значи не го обвинувам општеството ниту полицијата а ниту па „скапата ситуација во Скопје“ се’ им препишувам на родителите. Ако тие не биле кабожни да им ги вметнат основните морални вредности на своите деца, нормално е дека ќе погрешат тие.
Не се сложувам...
Кој е тој родител кој на своето чедо кога го испраќа да студира ќе го советува да оди и да се проституира???
И кој е тој родител кој не го учи своето дете на основните морални принципи? Дека не треба да лажи, да кради, да се тепа, да пие, да пуши, да се дрогира, да се проституира?? Не знам некој здрав родител кој ќе го посочува на спротивното...
Се е до карактерот и до здравиот разум на секој од нас....
Тоа се веќе донекаде зрели личности кои знаат и можат да разликуваат што е морално а што не...
Сите не сме биле студенти и сме се молкнеле по студентски, па не знам дека толку проституцијата цветала...имало некои ама тоа биле неколку, се броеле на рака...а такви има и во секое маало, во секоја зграда, во секој град...
Е сега ако си одлучиле тие така, така нека им биде...
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Не се сложувам...
Кој е тој родител кој на своето чедо кога го испраќа да студира ќе го советува да оди и да се проституира???
И кој е тој родител кој не го учи своето дете на основните морални принципи? Дека не треба да лажи, да кради, да се тепа, да пие, да пуши, да се дрогира, да се проституира?? Не знам некој здрав родител кој ќе го посочува на спротивното...
Се е до карактерот и до здравиот разум на секој од нас....
Тоа се веќе донекаде зрели личности кои знаат и можат да разликуваат што е морално а што не...
Сите не сме биле студенти и сме се молкнеле по студентски, па не знам дека толку проституцијата цветала...имало некои ама тоа биле неколку, се броеле на рака...а такви има и во секое маало, во секоја зграда, во секој град...
Е сега ако си одлучиле тие така, така нека им биде...
:) Не секој родител успева да ги пренесе пораките.
Немој да ми кажеш дека не си видела родител што секој ден е пијан.
Немој да ми кажеш дека не си видела мајка што оди со деколтето извадено и кокетира со секој втор.
- многу добро основни принципи се предаваат на децата така, бидејќи се тие како сунѓери и примаат сѐ.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Stojne

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
:) Не секој родител успева да ги пренесе пораките.
Немој да ми кажеш дека не си видела родител што секој ден е пијан.
Немој да ми кажеш дека не си видела мајка што оди со деколтето извадено и кокетира со секој втор.
- многу добро основни принципи се предаваат на децата така, бидејќи се тие како сунѓери и примаат сѐ.
Нормално дека има секакви, ама исто така има и деликвенти кои потекнуваат од прекрасно семејство и обратно...значи нема тука мерила и пишани правила....ама не може за се да ги кривиме родителите...
Башка правиме муабет за студенти а не забавачиња...
Ако татко ми бил пијаница и сега ајде и јас да станам нели??
Па затоа сум возрасна, фала Богу со здрав разум па сама да проценам што е добро за мене а што не нели?
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Нормално дека има секакви, ама исто така има и деликвенти кои потекнуваат од прекрасно семејство и обратно...значи нема тука мерила и пишани правила....ама не може за се да ги кривиме родителите...
Башка правиме муабет за студенти а не забавачиња...
Ако татко ми бил пијаница и сега ајде и јас да станам нели??
Па затоа сум возрасна, фала Богу со здрав разум па сама да проценам што е добро за мене а што не нели?
Па затоа има период кога не си возрасна, кога здравиот разум е по малку и луд и правиш работи што мислиш дека се исправни, а си ги видел од своите родители.
Не е во сите случаеви така ама ги има, и најчесто тоа е причината за проституцијата на децата, затоа што ги немаат наследено основните принципи.
Можеш да се контраш колку сакаш, ама кога ќе размислиш така е.
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Па затоа има период кога не си возрасна, кога здравиот разум е по малку и луд и правиш работи што мислиш дека се исправни, а си ги видел од своите родители.
Не е во сите случаеви така ама ги има, и најчесто тоа е причината за проституцијата на децата, затоа што ги немаат наследено основните принципи.
Можеш да се контраш колку сакаш, ама кога ќе размислиш така е.
Прво не се контрам...
Второ нели растеме и созреваме...
На тоа созревање има влијание и родителите и школото, наставниците, роднини, пријатели итн.
Така да созревајќи гледаме дека родителите и баш не се некој пример за следење, па се менуваме...
Ама тоа е само мое мислење, не е контрање...
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Прво не се контрам...
Второ нели растеме и созреваме...
На тоа созревање има влијание и родителите и школото, наставниците, роднини, пријатели итн.
Така да созревајќи гледаме дека родителите и баш не се некој пример за следење, па се менуваме...
Ама тоа е само мое мислење, не е контрање...
Во ред, се извинувам :) Моја грешка во изборот на збор.
Значи, во тоа создревање рече има влијание родителот и школото и наставниците и пријателите...
Види, секое дете различно прима во себе. Некое ги гледа постапките на својот родител се воодушевува, не ги слуша професорите што зборуваат затоа што зборуваат различно од она што неговата мајка го прави(а според него тоа е вистинското) и така влијанието на школото го отфрла.
Има деца кои се исклучоци од ова правило - ама чест на тие исклучоци.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy