Пријател(к)и

Minella

Активен Член
15 февруари 2012
171
171
43
Pust ostrov
Постојат вистински пријатели ,ал многу тешко се наоѓаат .Јас имам само една најдобра која е навистина вистински пријател , која е тука во секое време ,кога ти е тешко , кога треба да ти помогне дава све за пријателство . Многу пријатели и пријателки сум имала али повеќето се само од корист ,кога имаш пари сите се прават најдобри на свет пријатели , ал кога немаш не те фермаат ни 5% (hug)
 

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Секогаш подобра комуникација и доверување сум имала со девојки. И не сум лезбејка, раце не кренав никогаш од мажи. :)

Погоре прочитав дека жените се љубоморни една на друга, генерално мислење со кое делумно се слагам.
Љубомора меѓу жени постои во момент кога едната истапува за чекор или два пред другарка и.
Во буквална смисла тоа може да биде нова маица, нова чанта, менѓуши и секако партнер.

Таквата љубомора потекнува од недоволна реализација на себеси и незадоволство од моменталната околина во која се движи.
Така другарки долгорочно не си љубоморат за маица, иако тоа е првичен впечаток на останатите.
Во суштина се работи за незадоволство кај едната, која во дадена ситуација манифестира завист кој исчезнува веднаш во момент на изразување желба за позајмување на маицата, чантата или друг моден детал.
Дечкото настрана. Ниедна вистинска другарка не го позајмува, ниту пак поклонува.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
верувам и во женските и во машките пријателства и мислам дека пријателството не зависи од полот туку од личноста...постоја и машко женски пријателства
 

sweetgirl

Истакнат Член
11 март 2012
148
125
343
Скопје
Повеќе верувам на машкото пријателство одколку на женското.
Имам најдобар другар и ми остана најдобар.
А од девојки неколку пати сум повредувана.Кога тогаш ќе те издадат во нешто,ќе ја иневерат твојата доверба.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Машките ги имам но се бројат на прсти иако се најдлабоки. Женските се да не речам 2 3 добри другарки, другото е површно. Мада од тие 2-3 ги имам добиено најдобрите животни совети. Сепак со пријателите сум поопуштен во смисол на вугарни муабети, пцуења итн.
 

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
Веќе се имам изјаснето за машко-женски пријателства во доста слична тема на оваа, така да не тупам и да не се повторувам ќе бидам кратка.
Верувам.

Што се однесува на тоа кој е поискрен, не би рекла дека полот е мерило за нечија искреност.
Да не се лажеме, мажите знаат да бидат трачари со интензитет на електрично напојување на Токио.
Знаат да лажат.
Знаат да ислушаат.
Знаат да бидат рамо за плачење.
Жените -исто.
Искреноста е индивидуална ствар, некогаш може да те изненади до јаја.
Затоа не ги ограничувам хоризонтите и не правам поделби на машко - женски веродостојни створења.
Се темелам исклучиво на фактите, моментите, мојата интуиција можеби..