Приватни универзитети во Скопје

Rodeo Tvrdo

Активен Член
20 мај 2012
98
68
28
Скопје
Колку приватни универзитети има во Скопје?
Знам за ФОН, Европски, Американ колеџ... само толку се?
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Овие ти се сите во цела Македонија

ФОН Универзитет
Европски Универзитет Македонија ЕУРМ
ЈИЕ Универзитет
Универзитет за туризам и менаџмент Скопје
University American College Skopje
МИТ Универзитет
New York University Skopje
Универзитет за аудиовизуелни уметности ЕСРА
Меѓународен Универзитет Струга
International Balkan University
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: emzzy and 4FUN

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
И ајде кога сте веќе кај приватните, дали има најдобар и кој е тој?
Тетин ми беше на Европски универзитет и убаво си помина...
Сега имам другарка на Американ Колеџ и таа супер си поминува....
Ама имам и други познаници што многу се жалат од приватните, не се задоволни. А и нормално, плаќаш па мора да поминиш.
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
И ајде кога сте веќе кај приватните, дали има најдобар и кој е тој?
Тетин ми беше на Европски универзитет и убаво си помина...
Сега имам другарка на Американ Колеџ и таа супер си поминува....
Ама имам и други познаници што многу се жалат од приватните, не се задоволни. А и нормално, плаќаш па мора да поминиш.

Еве и јас сум на УТМС. :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: emzzy

Nighty

Староседелец
24 февруари 2012
727
1,181
1,103
А и нормално, плаќаш па мора да поминиш.

Не си во право, барем зборувам за американскиот колеџ - факултетот за странски јазици. :)
Зависи од тоа како ќе се поставиш и со кои (не)исправни методи, зашто ако така гледаме, ќе ти посочам дузина примери и од државните факултети, кајшто студентите „морало“ да поминат.
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Приватните се подобри од државните. Посредени се, со подобри професори итн. И немора да се печам во жештината да одам да полагам. Се знае, се завршува на почеток на јуни или мај на крајот и готово.

Е сега незнам дали е акредитиран факултетот (од студентски не знаат, освен ректорот никој не знае), а на факултет не одам зошто сум вонреден и одам само да полагам), за да се запишам во Бугарија (Софија или Благоевград). И ќе видиме каква ми е среќата, ако ги признаа предметите и факултетот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: emzzy and Nighty

Nighty

Староседелец
24 февруари 2012
727
1,181
1,103
Приватните се подобри од државните. Посредени се, со подобри професори итн. И немора да се печам во жештината да одам да полагам. Се знае, се завршува на почеток на јуни или мај на крајот и готово.

Во право си околу 70% од посочените факти. А јас сум подготвен и ако треба конкретно да посочам (како трансфер-студент) колку повеќе напреднав на лично поле (со јазикот и струката) откако се префрлив на американскиот колеџ од филолошки, и тоа поради 4 испити кои не можев да ги положам на државниот, иако просекот ми беше (и се’ уште ми е) 9.7. Дури и кога се префрлав, деканот на факултетот за странски јазици ми ги гледаше оцените и се чудеше зошто воопшто се префрлам. Но, мислам дека тоа ми беше една од најубавите одлуки што ги донесов на лично поле пред една и пол година. Нормално, и тука има маани и недостатоци, ама барем она од што најмногу напреднувам јас ми е целосно погодено. :)
Во меѓувреме, на државниот, бев уште еден во низата студенти кои се запишале, дошле и прошле низ факултетот. Чувствував застој во моите знаења и можности по извесен период, зашто индивидуална работа практично и да нема, и онака секоја година само се „тркаат“ колку повеќе студенти да примат. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marick14