1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Препорака за компјутери/преносни комјутери и друго

Дискусија во форумот 'Наука и техника' започната од Selma, 18 февруари 2012.

 1. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,132
  Допаѓања:
  9,087
  Пол:
  Машки
  На ashleym му/ѝ се допаѓа ова.
 2. stole04

  stole04 Староседелец

  Зачленет на:
  23 мај 2012
  Мислења:
  34
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Машки
 3. stole04

  stole04 Староседелец

  Зачленет на:
  23 мај 2012
  Мислења:
  34
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Машки
  DELL најдобар бренд без конкуренција
   
 4. Saladin

  Saladin Unbaised Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,922
  Допаѓања:
  9,605
  Пол:
  Машки
  Да ми кажете нешто за лаптопов?
  Во план ми е да земам нешто налик оваа конфигурација, да ми врши солидна работа за Lightroom, Photoshop, некои од постариве игри као Civ 5, Assassin's creed 2,3.
  Не мора стриктно за овој модел, но тука со перформанси 2.3/2.7 Ghz, 4Gb RAM 1-2GB графичка и цена до 29 000.
  Lenovo добри се?
  @existence @$F@$|-|T@
   
 5. $3Я3|\||)&p&†Y

  $3Я3|\||)&p&†Y Староседелец

  Зачленет на:
  12 мај 2012
  Мислења:
  3,655
  Допаѓања:
  3,859
  Пол:
  Машки
  Оди бар на 8 гб рам ако ги користиш тие апликации. ХП не препорачувам одамна, поготово 250ка, бидејќи се познати по греењето и сум имал милијарда проблеми со 250ки.

  Кеш на процесор > Херцажа според мене

  Леново се океј, ако имаш живци пред тебе да имаш малку грда пластика. На изглед се океј, хардвер и цена исто, само пластиката ме нервира и пука лесно (си кажувам за мене).

  Сеа глеав лаптопите до кај 30к .. искрено овој е далеку подобар од овој со тоа шо има цела генерација плус на процесор, и за нијанса подобра графика (херцажа и малце кеш разлика). Ама пак со другиов добиваш повеќе рам и хард диск ..
  Значи ако одиш на варијанта со 8 гиги рам, ќе треба да доплатиш, што би те фатило некој денар плус. У тој случај, ако можеш да одвоиш нешто плус, оди на ова, бидејќи е даалеку подобро, што мислам за некој денар плус би ти се исплатило (пази, најнова генерација процесор + DDR4!!! рам).

  Чисто мое мислење. Поздрав.
   
  На Prashina и Saladin им се допаѓа ова.
 6. Saladin

  Saladin Unbaised Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,922
  Допаѓања:
  9,605
  Пол:
  Машки
  Значи повеќе да пазам на кеш мемори него на херцажа, у глобала, викаш.
  Не ги знам работиве како стојат со лап-топовиве сега, последниот што го зедов беше пред 9 години Тошиба сателајт, за грдни пари но уште тера, иако е спор на моменти.
  Се мислев нешто меѓу Dell, Тошиба и евентуално погорниов модел на HP, иако од многу луѓе имам чуено за проблемот со прегревање на последната марка.
  За Леново ме интересираше вака како стојат со модели, не ми е баш битен изгледот, повеќе перформанси и да тера добро, а гледам преплавени сме со тој бренд, па ми треба некое мислење, иако имам чуено за мобилните дека им биле крш.
  И уште нешто, ако би зел, освен Сетек, Нептун и Анхоч, некоја друга фирма што продава на ново? АМЦ не ги мирисам ич, бар у поглед на ПС техника.
   
 7. $3Я3|\||)&p&†Y

  $3Я3|\||)&p&†Y Староседелец

  Зачленет на:
  12 мај 2012
  Мислења:
  3,655
  Допаѓања:
  3,859
  Пол:
  Машки
  Техникава ти е лотарија денес искрено. Од кај и да земеш, исти курац се. Или се погодило, или не. Друга фирма стварно не знам, извини :/
  За леново е океј, ти кажав што и како само ми смета кај нив. На девојка ми сестрата има леново, се покажа добар веќе втора година. Има i3 на него, вози ко ненормален.
  За кешот што ти спомнав, да, гледај така повеќе, али да не биде да имаш 2.10GHz / 6MB cache, а на друг 2.80 GHz, 3МB Cache :biggrin мислам стварно нема смисла :D
   
  На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Saladin

  Saladin Unbaised Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,922
  Допаѓања:
  9,605
  Пол:
  Машки
  Мислење за овие два лаптопи?
  Dell 5567 i5
  Notebook Lenovo V310

  Како и тоа дали вреди да напраам step forward za Dell 5567 со слична конфигурација само i7 процесор?

  @existence @$F@$|-|T@
   
 9. $3Я3|\||)&p&†Y

  $3Я3|\||)&p&†Y Староседелец

  Зачленет на:
  12 мај 2012
  Мислења:
  3,655
  Допаѓања:
  3,859
  Пол:
  Машки
  Пробај да избегнеш U процесор и види ако можеш да најдеш слично со i5 HQ. i5HQ > i7U.
  Ако мораш помеѓу овие двата, земи си го Dell-от, бидејќи имаш понова генерација со помала потрошувачка, рамот горе доле е ист, FULL HD екран и подобра каде каде графика (GDDR5 > DDR3).

  Разгледај си и у ДДсторе нешто.
   
  На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Saladin

  Saladin Unbaised Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,922
  Допаѓања:
  9,605
  Пол:
  Машки
  Го зедов Dell-от, барав и нешто од hq ама тоа што се нудеше беше посолено. Ѕирнав и во ДДсторе имаа добри конфигурации но тоа ми е веќе nitpicking и немав многу време за финесите да ги барам. Ми беше шубе само едното од погорните конфигурации да не е чиста заебанција. Добро е што ми кажа за разликата на процесорите, видов после и на друго место има разлика. Иначе ќе се залетав за и7. Уште еднаш фала многу за советиве погоре.
   

Сподели: