Препорака за компјутери/преносни комјутери и друго

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Кај да најдам таква фолија? Колку пари е?

Позади ќебапчилницата Дестан во трговскиот Буњаковец има една компјутерница. Името и го заборавив како и беше. Има скалички 5-6 нагоре се качуваш. Одма преку таа малата уличка ти е. Јас лани ја купив 100 денари, а последниот пат кога бев гледам ги поскапеле, 150 денари се сега. Иначе врши работа. Некад ќе бидеш со мрсни прсти и сл. па нема да ја извалкаш тастатурата.

Ќе им кажеш силиконска заштита за тастатура на лаптоп.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: emzzy

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Позади ќебапчилницата Дестан во трговскиот Буњаковец има една компјутерница. Името и го заборавив како и беше. Има скалички 5-6 нагоре се качуваш. Одма преку таа малата уличка ти е. Јас лани ја купив 100 денари, а последниот пат кога бев гледам ги поскапеле, 150 денари се сега. Иначе врши работа. Некад ќе бидеш со мрсни прсти и сл. па нема да ја извалкаш тастатурата.

Ќе им кажеш силиконска заштита за тастатура на лаптоп.
Ама ми кажа. Јас не знам центарот кај е во Скопје а не па Дестан та Буњаковец хаха :)
Сепак фала, ќе проверам и низ Охрид..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dr.Gonzo and Marick14

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Ама ми кажа. Јас не знам центарот кај е во Скопје а не па Дестан та Буњаковец хаха :)
Сепак фала, ќе проверам и низ Охрид..

Аааа па извини незнаев дека си од Охрид. Најверојатно има и таму.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: emzzy

dejan_str

Полноправен Член
22 јануари 2013
35
14
8
41
може мислење за овој http://amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=36568&id=85&l=3&q=&SupplierArticleID=06404168&Action= и дали би можел да ги игра новите игри?
Зависи од тоа што и како играш игри,ако си хард кор гејмер и играш игри на висока резолуција со максимални сетинзи за квалитет на приказ нема да можеш,ако играш онака на медиум и на пониска резолуција ке можеш да ги играш поновите игри
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: zlatko2525

zlatko2525

Нов член
18 јануари 2013
5
0
1
41
Зависи од тоа што и како играш игри,ако си хард кор гејмер и играш игри на висока резолуција со максимални сетинзи за квалитет на приказ нема да можеш,ако играш онака на медиум и на пониска резолуција ке можеш да ги играш поновите игри
не сум некој хард кор гејмер ама работата е тоа што понекогаш утепам пола час дневно со некоја добра игра, па затоа ме интересираше дали ќе може да ги игра овие како need for speed most wanted 2012 ili call of duty black ops 2 и некои други слични
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
не сум некој хард кор гејмер ама работата е тоа што понекогаш утепам пола час дневно со некоја добра игра, па затоа ме интересираше дали ќе може да ги игра овие како need for speed most wanted 2012 ili call of duty black ops 2 и некои други слични
kje gi tera koa ke zemesh laptop nad 40000.
 

dejan_str

Полноправен Член
22 јануари 2013
35
14
8
41
не сум некој хард кор гејмер ама работата е тоа што понекогаш утепам пола час дневно со некоја добра игра, па затоа ме интересираше дали ќе може да ги игра овие како need for speed most wanted 2012 ili call of duty black ops 2 и некои други слични
НФС мост вонтед 2012 е хардверски захтевна игра,а и не е добро оптимизирана и неможам со сигурност да ти потврдам дека ке можеш да ја играш ,а за Call of duty ке можеш сите до последен дел да ги играш на медиум сетинзи за квалитет на приказ.Како и да е,ЛАПтоп не е за игри освен ако не земеш некоја гејмер серија како ASUS G серијата,која кошта над 70 000 денари,но за тие пари ке склопиш десктоп конфигурација и ке можеш на сите игри на Ultra quality да ги играш.како и да е,ако си се решил за лаптоп гледај да има што е можно подобра графичка и минимум 4гб рам,никако си интегрирана графичка.Разгледај до колку пари ке дадеш за лаптоп и земајго тој со најдобра графичка за таа цена(се разбира и процесор да има солиден)А за фирм,дали е ASUS,toshiba,ACER,DELL не се замарај.Битно е да земеш најдобра кофигурација за вложените пари.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: zlatko2525