Презиме

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
После долго натегање и убедување...го сменив...:)
 

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
30
Струмица
И како пресно мажена да си коментирам на оваа тема, иако веќе го имам изнесено мислењето во врска со оваа тема е дека си останав на тоа што го реков, го задржав моето, па до додадов неговото (inlove)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ночной охотник

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
Право на избор, поштуем.
Искрено мене ми е смешно некоја со долго презиме, да го задржи своето и плус на сопругот да го додаде, а и тоа долго.
Добар ден, јас сум Мирјана Хаџи Петрушевска Поп Златановска.
:D:D

Јас ќе си го земам сепак на сопругот иден, ако се најде воопшто јунак да ме истрпи и ожени, и ќе си го земам како што налага нашиот јазик, нашата граматика, со а на крај. Овие западњачки модернистички глупости, нека им останат на модерните.
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Да е некоја докторка, некоја славна личност препознатлива по нејзиното презиме ај да си го зачува, ама не ми иде пример
Марија Митева Димитровска-невработена домаќинка :unsure
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Да е некоја докторка, некоја славна личност препознатлива по нејзиното презиме ај да си го зачува, ама не ми иде пример
Марија Митева Димитровска-невработена домаќинка :unsure
јап, ако е невработена домаќинка нема никаква причина, ниту потреба зошто би си задржала дел од личниот идентитет.
 

crvenkapa

Староседелец
15 јануари 2013
235
593
1,093
Би го задржала своето презиме, горда сум на него..но ако веќе морам, тогаш само
ќе го додадам неговото на крајот со И, оти на моето необично презиме..не одговара класично македонско
и правилно граматички :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Би го задржала своето презиме, горда сум на него..но ако веќе морам, тогаш само
ќе го додадам неговото на крајот со И, оти на моето необично презиме..не одговара класично македонско
и правилно граматички :)
и ти си во право, немојш необичното да го реметиш со нешто обично како што се правилата на класичната македонска грамитика.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The_Mayor and crvenkapa

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,366
3,059
1,133
Презимето по татко или по мајка ти е дадено со раѓањето исто како и името. Со тоа презиме растеш, се школуваш, созреваш во возрасна личност. Кога се мажиш не стануваш друга личност, ти си истата со име и презиме само го оплеменуваш со презимето на мажот( го додаваш неговото презиме на своето).Менувањето на презимето е непочитување на луѓето кои те родиле,те изгледале и те воспитале. Секој сопруг ако те сака ќе те разбере во колку сакаш да си го задржиш презимето и го додадеш новото. Тој те запознал и те засакал со твоето име и презиме.