Презиме

Сара.13

Староседелец
13 ноември 2012
1,260
3,110
1,133
Многу си го сакам сегашново презиме, ама кога ќе дојде време мислам дека ќе го земам неговото, мислам дека добра промена би било, а и не дека сум старомодна но мислам дека така треба и да биде, жената да го земе презимето на мажот :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ночной охотник

Никола. Лазаров

Полноправен Член
20 ноември 2012
31
10
8
28
Kicevo
www.facebook.com
Многу си го сакам сегашново презиме, ама кога ќе дојде време мислам дека ќе го земам неговото, мислам дека добра промена би било, а и не дека сум старомодна но мислам дека така треба и да биде, жената да го земе презимето на мажот :)

не брзај многу :D :D :D сестро :p :p
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

Emma.T

Истакнат Член
23 декември 2012
241
352
163
Освен што си го сакам сегашното и што на моето име не му одговара ниту едно друго презиме (така сакам да мислам :giggle ), јас сум единствен наследник на ова презиме и баш поради тоа не сакам да го сменам. Кога ќе дојде време за менување само ќе го додадам презимето на сопругот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

Kalino.Mome

Полноправен Член
29 декември 2012
53
78
18
Презимето ми е убаво и прилично ретко, ама би го зела на сопругот. Ако ептен нешто станам првата жена претседател на Македонија или слично тогаш ќе се го задржам моето. :D Не сакам да имам 2 презимиња. Тоа ми е непотребно комплицирање. Се знае: една личност, едно име, едно презиме. Тоа е тоа. :nerd
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Мојата не го задржа презимето, и го зеде моето со И на крајот, не А.
Не ја терав, ниту па разговарав со неа на таа тема. Нејзина волја си е тоа. На нејзината лична карта ќе стојат презимињата не на мојата.
Сепак, морам да признам дека... некако прекрасно е чувството кога ќе слушнеш таму пред матичарот дека го зема твоето презиме.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Ко шо викаше Тито: Туџе нечемо, своје недамо.:zelen
Шега на страна, што се тиче нејзин избор, не се мешам. Но посекако моето презиме не го мењам. Ипак горд сум на него.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: $3Я3|\||)&p&†Y

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Мојата не го задржа презимето, и го зеде моето со И на крајот, не А.
Не ја терав, ниту па разговарав со неа на таа тема. Нејзина волја си е тоа. На нејзината лична карта ќе стојат презимињата не на мојата.
Сепак, морам да признам дека... некако прекрасно е чувството кога ќе слушнеш таму пред матичарот дека го зема твоето презиме.
е тоа никако не можам да го разберам
зошто на крајот со И?
нашиот јазик си има правила, барем ти го знаеш тоа
ај те молам објасни ми која е логиката да се зема презимето, во несоодветен род?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 4FUN

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
е тоа никако не можам да го разберам
зошто на крајот со И?
нашиот јазик си има правила, барем ти го знаеш тоа
ај те молам објасни ми која е логиката да се зема презимето, во несоодветен род?
Искрено немав појма дека така ќе го земе. А тоа го направила за во иднина ако сонот да биде доктор и‘ стане реалност да звучи специфично. И навистина така звучи.