Предлози и прашања поврзани со функционалноста на форумот

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Што тоа плаќаш ти на форумов? Не плаќаш ти ништо туку форумот е тука за ти да можеш да го искажеш своето мислење и да дискутираш со останатите членови. Ако не ти се допаѓа форумот чао пријатно и готово, чуму драмење и кревање буки? Ете и сама си кажуваш, кога во тинекс, веро итн не ти се допаѓа понудата излегуваш и не те гледаат. Исто ти е и таму како и на форумов, имаш привилегија што ти е достапно место каде што ќе можеш да купиш нешто.
Форумите општо се во изумирање освен ако не се тематски определени и тоа не е од сега, тоа е уште од времето кога фејсбук, твитер и слични алатки почнаа да се развиваат и луѓето си најдоа појако гласило.

Социјалните мрежи се полесни за употреба и како такви импонираат на широките и крајно неуки маси, ептен се ретард-френдли. На форум, колку и да не е неопходно сепак треба да се формира какво такво мислење во главата пред да се напише, ваму не треба ништо, феноменот Твитер на кој што и технички не може да се формулира кохерентна мисла :zelen е се попопуларен. Иднината е во уште попрости платформи, Твитер ќе го наследи нешто само со емоџи и емотикони, без можност за куцање букви, универзален јазик да можат да се разберат трејлер треш имбецил од паркинг во Небраска, неписмен кинез од некое село и партиски бот пред кооперација од Маџари. Со смајлиња. Да бев ИТ писмен ќе се ангажирав на тоа поле, таму лежат милијарди во наредниве години, race to the bottom :showoffНешо да се убаци само 18+ емоџи со курој, гзој, пички, цицки за да може да се шмека раја и ете ти успех...:kafe
 

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
347
63
крекаш и скокаш што некој пишал дека форумот е привилегија па уште и ти се осмелуваш .


Не ми одговори на прашањето, зошто ти висиш како лилјак на форумов и се појавуваш само кога некој КРЕКА И СКОКА(facepalm)
Лично за тебе можам да кажам дека никогаш не си се потрудил со ништо за да се подобри овој форум(wave)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

-alf-

Староседелец
28 август 2015
346
158
1,053
92
Сешто напишавте, а никој со предлог според насловот на темата.:(
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Makedonec

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
347
63
Сешто напишавте, а никој со предлог според насловот на темата.:(
Биди трпелив, ете го Саладин, после помпезната објава дека го напушта форумот, повторно се појави...сигурно има некој предлог;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena and -alf-

ShakaZulu

Староседелец
19 февруари 2012
431
886
1,103
Лоша перцепција имате, не знам колку треба да сфатите дека млада форумска крв нема а старата порасна. Дека младите како што кажаа полесно им е да напрчат муцки на инста, треснат 5 збора на фб/твитер наместо да оформат литературна реченица за на форум за која што исто рекоа треба да има значење, смила и логика. Човекот од пред милијарди години се стремел да оди кон побрзото и попростото. Така да Интернет Форум е застарен социјален модел исто како што има една поговорка. Ако сакаш работата да ти се заврши побрзо најди мрза за да ти работи. Тој секогаш ќе најди побрз и полесен начин за истата работа.
 

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
347
63
Лоша перцепција имате, не знам колку треба да сфатите дека млада форумска крв нема а старата порасна. Дека младите како што кажаа полесно им е да напрчат муцки на инста, треснат 5 збора на фб/твитер наместо да оформат литературна реченица за на форум за која што исто рекоа треба да има значење, смила и логика. Човекот од пред милијарди години се стремел да оди кон побрзото и попростото. Така да Интернет Форум е застарен социјален модел исто како што има една поговорка. Ако сакаш работата да ти се заврши побрзо најди мрза за да ти работи. Тој секогаш ќе најди побрз и полесен начин за истата работа.
Која ти е поентата воопшто со твоето доаѓање овде и да ни кажуваш нешто за кое оддамна си знаеме, ама ете, си свиркаме и си буткаме:svirka
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Администрација ништо не може да направи во однос со активности на членовите на форумов.

Мојот совет е да почнете да пишувате содржајни постови, ваши размисли за работи кои ги знаете, ве интересираат и расправајте за нив... ниту еден тука не се сложува со идеите на другиот и тоа е добро... така ќе има здрава дискусија која сигурно ќе привлече нови луѓе кои и нешто научиле од тука, од минати дискусии, а сигурно ќе сакаат да споделат нешто и тие самите...

Се зависи од дискусиите, од веќе постоечките членови. И на други форуми е строго во однос на навреди и простачки говор - и пак е добро, бидејќи од 50 луѓе, само 2-3 забегуваат со глупи муабети само за да „тие бидат последни во дискусијата“.


И да, форумот е привилегија за да означите дека вие постоите дури и виртуелно. А кога веќе постоите, покажете се во најдобро светло ;)
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
Океј дајте тишина :D

Како сакате форумот да цвета кога членовите не цветаат. Цело време едните плукаат како администрацијата и форумот ништо не прават, администрацијата одма се сили со бан, а скоро ништо не прави. И така во круг.

Оној кој сака да биде продуктивен од едно трупче дрво ќе делка и убава резба ќе направи, кој е тупаџија цело време ќе вика дека дрвото е грдо и нема зошто да му служи. Такви сте и вие. Ако сакате подобар форум, направете го така. Понудете интересни теми, дискусии, интересни предлози за форумот.

Пред некое време кукавте како сакате да дискутирате за политика, посебно @pozdrav eden topol која сто пари сум пишувал да не биде трајно банирана за сите милион нејзини дупли јузери. Му пишав на админот и од 300 мислења намали на 100, а она пиша не е она за бистрење политика. Па зошто ја тупиш тогаш дека не чинел форумот.


Затоа вака јавно се обраќам до членовите и администрацијата, а @ipopovski нека одлучи ако нешто од тоа прифаќа.

Администрацијата е лошо организирана. Подобро три активни модератори отколку 10 кои не се уклучиле со години или ,,само надгледуваат,, Ја предложувам @КоњчетоЅвончо за модератор.
Членовите кои само плукаат неосновано од чиста животна нереализација, меѓу кои постојано се појавуваат тролови и дупли јузери да си бидат банирани. Дури таквите како @incule со два збора пост да не го трујат форумот туку да бидат опоменувани. Па на крајот има некаков правилник форумов.
Друго е промена на дизајнот на форумот. Личи како на форум кој почнале да го прават, а не го доправиле.
Ова се факти поради кои не функционира форумот. Некој може не се согласува, ама факт е.


И дискусијата со вакви муабети е завршена. Ако имате некој продуктивен предлог кажете, се останато ќе се брише.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: escape

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
347
63
Убаво, ново..можеби треба време да се навикнеме на новово руво на форумов...но...мене од секогаш претходниот изглед на форумот ми беше најдобар, најпрегледен, нај едноставен, НАЈУБАВ од сите можни форуми...ова ми е некако натрупано, измешано..но, ајде , да оставиме на времево да покаже и очиве да ни се навикнат.:)
@ipopovski мислам дека и играчницата беше убава работа, натпревари итд(think)
 
Последна промена:

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Само да прашам, во ова ново руво, за нас со црни души, има опција да си го „оцрниме“ прозоров кон дистопијава? :)

п.с. не знам дали ја сум штракнат, или ова комбинацијава на италик и болд во логово ми изгледа смешно... извинете.