1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Предлози за серии

Дискусија во форумот 'Серии и емисии' започната од Selma, 11 март 2012.

1. Struggler

Struggler Староседелец

Зачленет на:
    19 јануари 2013
    Мислења:
    1,720
    Допаѓања:
    978
    Ко виното е, колку постаро толку поубаво. Така и серијава секоја наредна сезона се поубава. :)

2. Aristokrat

Aristokrat Староседелец

Зачленет на:
    27 февруари 2012
    Мислења:
    2,643
    Допаѓања:
    3,334
    Без спојлери плис,лагерта многу ми е страшна женска ја сакам

На Struggler му/ѝ се допаѓа ова.
  3. MissChievous

MissChievous Ingenious Член на администрација

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,071
    Допаѓања:
    6,999
    The Night Of

the-night-of-poster_FULL.jpg

Одлична крими-драма. Пакистанецот Насир ќе запознае девојка со која ќе ги помине сите ограничувања во својто живот во една луда ноќ. Утредента се буди и ја наоѓа избодена до смрт. Тој тврди дека не го сторил тоа, но е главниот осомничен кој завршува во затвор. Добро замрсена приказна со сеуште малку докази за било што, кои те тераат да застанеш де на страната на Насир де на страната на полицијата. Баш сакам да видам како ќе заврши.

Stranger Things

strangerthingsposter.jpg

Добра комбинација на sci fi елементи со трилер моменти во драматична приказна. Отткако малиот Вил ќе исчезне една вечер, неговата мајка ќе започне да верува во натприродни сили (поради одредени соочувања) и ќе започне да го бара својот син, таму каде што полицијата не ни помислува. Воедно, другарите на Вил во соработка со Елевен прават своја персонална потрага. Сега за сега, до пола сезона сум, така да не можам да зборам во целост за серијава. Но, ми се допаѓа. Иако има претерано натприродни елементи, сепак интересна ми е приказната. А поготово кинематографијата и стилот и духот на 80-тите.

На Tantara и Altaïr им се допаѓа ова.
  4. Altaïr

Altaïr Shinigami

Зачленет на:
    23 јули 2012
    Мислења:
    5,749
    Допаѓања:
    2,566
    The Night Of многу ја фалат, јас не сум ја почнал уште. Стварно е толку добра или не баш?

5. MissChievous

MissChievous Ingenious Член на администрација

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,071
    Допаѓања:
    6,999
    The Get Down

the get down tv series poster.jpg

Серијава е партали. Цакум-пакум комплет се е пре-крас-но. Од приказната, до глумата, кинематографијата, музиката, ликовите, графитите, танцот, рапот, емоциите, 70-тите вајб. Не знам ни како да ја објаснам, толку е богата со детали и толку е перфектно опишан животот на црнецот/латино-американецот во 70-тите години во Бронкс. Дури и да не си заинтересиран за рапот (што е преплетен во се, најголем акцент на него се става, покрај секако драмата и секојдневната борба за опстанок), серијава мора да се изгледа. Само 6 епизоди, но перфектни.

6. Electra

Electra Неонка Член на администрација Админ

Зачленет на:
    16 февруари 2012
    Мислења:
    2,012
    Допаѓања:
    6,634
    Trial & Error (2017)

Случајно прочитав за серијава баш кога ми требаше нешто кратко и смешно за ладење глава.
    Лери е осомничен за убиството на својата жена (која починала на ист начин ко и првата негова жена), но во местенце како Ист Пек, ништо не оди ко што треба, па затоа случајот се замрсува и повеќе од потребното. Мислејќи дека адвокат од „големото доброутро“ може да го спаси, му најмуваат новајлија кој никогаш досега не бил главен во некој случај.
    И тука бетер се замрсува.
    Ликовите се кој од кој поудрени и изгубени, а стереотипите и исмевањето на истите се одлично доловени. Имаме афери, реднек и не многу бистар „детектив“, секретарка (т.е. не ѝ се ни знае професијата) со триста дијагнози, референци кон вистински криминални случаи, како и одлично доловување на тоа како документарки од типот на Making a Murderer влијаат врз масите.
    Хуморот е нешто што само би се опишало ко интелигентно-ретардиран. Ма, совршен! Делува наивно и глупо до моментот кога ќе сфатиш дека такви ликови се инспирација од реалноста. Претежно гледам серии и филмови со poker face и премија е ако се поднасмеам малку, а овде се смеам на глас на некои сцени.
    Ако утре ви е досадна недела, комотно можете цела сезона да ја изгледате пошто се само 13 епизоди од по 20ина минути.

На Tantara му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: