1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Предлози за серии

Дискусија во форумот 'Серии и емисии' започната од Selma, 11 март 2012.

 1. Struggler

  Struggler Староседелец

  Зачленет на:
  19 јануари 2013
  Мислења:
  1,720
  Допаѓања:
  978
  Ко виното е, колку постаро толку поубаво. Така и серијава секоја наредна сезона се поубава. :)
   
 2. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,643
  Допаѓања:
  3,334
  Пол:
  Машки
  Без спојлери плис,лагерта многу ми е страшна женска ја сакам
   
  На Struggler му/ѝ се допаѓа ова.
 3. MissChievous

  MissChievous Ingenious Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,071
  Допаѓања:
  6,999
  The Night Of

  the-night-of-poster_FULL.jpg

  Одлична крими-драма. Пакистанецот Насир ќе запознае девојка со која ќе ги помине сите ограничувања во својто живот во една луда ноќ. Утредента се буди и ја наоѓа избодена до смрт. Тој тврди дека не го сторил тоа, но е главниот осомничен кој завршува во затвор. Добро замрсена приказна со сеуште малку докази за било што, кои те тераат да застанеш де на страната на Насир де на страната на полицијата. Баш сакам да видам како ќе заврши.  Stranger Things

  strangerthingsposter.jpg

  Добра комбинација на sci fi елементи со трилер моменти во драматична приказна. Отткако малиот Вил ќе исчезне една вечер, неговата мајка ќе започне да верува во натприродни сили (поради одредени соочувања) и ќе започне да го бара својот син, таму каде што полицијата не ни помислува. Воедно, другарите на Вил во соработка со Елевен прават своја персонална потрага. Сега за сега, до пола сезона сум, така да не можам да зборам во целост за серијава. Но, ми се допаѓа. Иако има претерано натприродни елементи, сепак интересна ми е приказната. А поготово кинематографијата и стилот и духот на 80-тите.

   
  На Tantara и Altaïr им се допаѓа ова.
 4. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,749
  Допаѓања:
  2,566
  Пол:
  Машки
  The Night Of многу ја фалат, јас не сум ја почнал уште. Стварно е толку добра или не баш?
   
 5. MissChievous

  MissChievous Ingenious Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,071
  Допаѓања:
  6,999
  The Get Down

  the get down tv series poster.jpg

  Серијава е партали. Цакум-пакум комплет се е пре-крас-но. Од приказната, до глумата, кинематографијата, музиката, ликовите, графитите, танцот, рапот, емоциите, 70-тите вајб. Не знам ни како да ја објаснам, толку е богата со детали и толку е перфектно опишан животот на црнецот/латино-американецот во 70-тите години во Бронкс. Дури и да не си заинтересиран за рапот (што е преплетен во се, најголем акцент на него се става, покрај секако драмата и секојдневната борба за опстанок), серијава мора да се изгледа. Само 6 епизоди, но перфектни.

   
 6. Electra

  Electra Неонка Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,012
  Допаѓања:
  6,634
  Trial & Error (2017)
  [​IMG]

  Случајно прочитав за серијава баш кога ми требаше нешто кратко и смешно за ладење глава.
  Лери е осомничен за убиството на својата жена (која починала на ист начин ко и првата негова жена), но во местенце како Ист Пек, ништо не оди ко што треба, па затоа случајот се замрсува и повеќе од потребното. Мислејќи дека адвокат од „големото доброутро“ може да го спаси, му најмуваат новајлија кој никогаш досега не бил главен во некој случај.
  И тука бетер се замрсува.
  Ликовите се кој од кој поудрени и изгубени, а стереотипите и исмевањето на истите се одлично доловени. Имаме афери, реднек и не многу бистар „детектив“, секретарка (т.е. не ѝ се ни знае професијата) со триста дијагнози, референци кон вистински криминални случаи, како и одлично доловување на тоа како документарки од типот на Making a Murderer влијаат врз масите.
  Хуморот е нешто што само би се опишало ко интелигентно-ретардиран. Ма, совршен! Делува наивно и глупо до моментот кога ќе сфатиш дека такви ликови се инспирација од реалноста. Претежно гледам серии и филмови со poker face и премија е ако се поднасмеам малку, а овде се смеам на глас на некои сцени.
  Ако утре ви е досадна недела, комотно можете цела сезона да ја изгледате пошто се само 13 епизоди од по 20ина минути.
   
  На Tantara му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: