Предлози за серии

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Дај предложете ми некоја напната крими серија и што ми е најбитно да биде што помалце позната.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Mr. Robot

mr. robot tv show poster.jpg

Сега за сега има само една епизода која мене ми е доволна за да кажам дека ова е една од најдобрите серии годинава. Станува збор за млад хакер кој пати од социјално пореметување и работи за фимра како tech support каде што помага да ја заштити компанијата од хакерски напади. Во слободно време, хакнува луѓе кои го интересираат и им ги открива нивните најмрачни тајни, а потоа се соочува со нив во обид да заштити луѓе кои му значат. Во меѓу време, постар хакер го наоѓа и се обидува да го вклучи во неговата хакерска организација се со намера заедно да ги хакираат оние области во технолошкиот свет за да ги избришат сите debts на луѓето во светот. Првата епизода (а можеби и целата серија) е режирана од Neils Arden Oplev, режисерот на The Girl with the Dragon Tattoo, а продуцент е Steve Golin, продуцентот на True Detective, The Loft, The Fifth Estate, итн.

 
  • Ми се допаѓа
Реакции: alba and Tantara

Ice_Man

Староседелец
16 февруари 2012
440
236
1,053
Дај предложете ми некоја напната крими серија и што ми е најбитно да биде што помалце позната.

зависи на кој колку му се познати :D

the_shield1.jpg


Sons of Anarchy
Sons-of-Anarchy-Season-7-Poster-Jax-sons-of-anarchy-37466980-2025-3000.jpg


1333475033_the-wire.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MissChievous and Хоуп*

Io Sono

Староседелец
27 јуни 2015
422
431
673
A Galaxy far, far away...
Дај предложете ми некоја напната крими серија и што ми е најбитно да биде што помалце позната.
The Killing (2011).

Ако не ти е гледана, со напомена да избегнуваш спојлери до крајот на втора сезона.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Tantara

Io Sono

Староседелец
27 јуни 2015
422
431
673
A Galaxy far, far away...
Нема ништо слично. Јас додуша ги изгледав само првите две сезони затоа што не сакав да гледам нова приказна и да си го расипам впечатокот. Сега гледам True Detective.
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Нема ништо слично. Јас додуша ги изгледав само првите две сезони затоа што не сакав да гледам нова приказна и да си го расипам впечатокот. Сега гледам True Detective.
Воопшто нема да си расипеш впечаток ако ги догледаш и другите две сезони. Посебно па третата. Јас на сите им ја изнафалив, ама им била бавна, досадна, ги замарала, предвидлива била. А мене ми е па се обратно и жал ми е што ја изгледав и сега нема што да гледам :) Друго пробав се, ама ете уште барам нешто слично.
 

Io Sono

Староседелец
27 јуни 2015
422
431
673
A Galaxy far, far away...
Постои оригинална Данска серија, The Killing е римејк. Не сум ја гледал ама ја фалат доста и приказната се разликувала. Така да тоа може да ти биде алтернатива.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Tantara and Хоуп*

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
The Whispers (2015)
The-Whispers-2015.jpg

Штом видов дека е со Lily Rabe, не можев да ѝ речам не. :D
Клер е ФБИ детективка и експерт за детско однесување, која, 3 месеци по смртта на сопругот, се враќа на работа за да помогне да се разреши специфичен и невообичаен случај на деца кои баш и не се поврзани меѓусебно, но имаат заеднички невидлив пријател по име Дрил, кој им ветува дека ќе им ги исполни желбите ако и тие за него направат некоја услуга т.е. ја играат (и победат во) неговата „игра“.
Играта нималку не е наивна ко што сугерира името.
Наведено е на почетокот дека Дрил не е дух, hence мистеријата да се открие кој е и зошто неговите фреквенции ги примаат само деца.

Засега ми се допаѓа и вреди да се ѕирне пошто се малку епизоди, мада гледам само една сезона е и не се знае дали ќе има втора.
Се надевам нема да испадне глупост ко Wayward Pines пошто ќе ги издрилам сите по ред. :^)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Tantara