Прашања, објаснувања, совети, сервиси...

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Дајте совет за половно возило од 2000 до 4-500 евра дизел, со 5 врати да не биде караван и да нема потрошња над 10 литра.
Јас имам една замисла за опел астра од постарите ама еве вие ко возилаши кажете.
Исто така наместо тоа може и некој пикап.

Корса, Астра, Поло....имаш за 2.000 евра 2002 година. Ти препорачувам ако имаш бугарски пасош од Дупница да си земеш или од Горубљане (Софија).
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Корса, Астра, Поло....имаш за 2.000 евра 2002 година. Ти препорачувам ако имаш бугарски пасош од Дупница да си земеш или од Горубљане (Софија).

Немам бугарски пасош, планирам нешто од мкд да земам затоа што ми треба што поитно оти не можам да си ја траскам мојата кола по секаков пат и да пренесувам се и сешто во неа од поликолори па се до машини во гепек.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marick14

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Немам бугарски пасош, планирам нешто од мкд да земам затоа што ми треба што поитно оти не можам да си ја траскам мојата кола по секаков пат и да пренесувам се и сешто во неа од поликолори па се до машини во гепек.

Кажи ми поточно каква кола сакаш?
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Кажи ми поточно каква кола сакаш?

Да собира комотно тројца на задно седиште, да има багажник со поголем капацитет.Дизел.
Најискрено око ми мава на некоја опел астра постара или не знам, некој пикап само не знам која цена се движат истите.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marick14

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Да собира комотно тројца на задно седиште, да има багажник со поголем капацитет.Дизел.
Најискрено око ми мава на некоја опел астра постара или не знам, некој пикап само не знам која цена се движат истите.

Имам блиски пријатели што продаваат коли, ќе ти најдам нешто и ќе те известа. Кажи ми до која цена максимум?
 

Maks

Староседелец
Аквапланинг - смртоносна пируета на дожд

Аквапланинг е опасна појава на воден слој под нагазната површина на гумата, кога тркалото го губи директниот контакт со подлогата и возилото почнува да пролизгува неконтролирано, а возачот потполно ја губи контролата на автомобилот.

Постојат три главни фактори кои влијаат на овој феномен:
1. Акумулирање на вода на асфалтот, кое се решава со бочен нагиб на коловозот и одвод (дренажа на сообраќајницата)

2. Надолжните, попречни и коси бразди на површината на нагазната површина на пневматикот, кои го канализираат протокот на бранот вода кој се создава пред пневматикот.

3. Брзината со која возилото се движи, која влијае на ризиците од појава на лизгање, зголемувајќи ги истите на квадрат (20 отсто повисока брзина, 44 отсто поголем ризик).

Кога се вози по влажен коловоз, пред гумата се формира воден бран, кој создава динамички притисок на „инката" помеѓу гумата и асфалтот, а тој генерира сила на долниот дел на гумата. Кога таа сила ќе го прерасне вертикалното оптоварување на пневматикот, водениот бран почнува да го подига тркалото, така што автомобилот почнува да се „санка“.

Најдобриот лек за спречување на аквапланингот е користење на високо квалитетни пневматици и намалување на брзината под сигурни 80 километри на час.

aquaplaning-6.jpg



aquaplaning-2.jpg



aquaplaning-5.jpg


 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Имам блиски пријатели што продаваат коли, ќе ти најдам нешто и ќе те известа. Кажи ми до која цена максимум?

Средив работа.Ќе се трампам со татко ми глава за глава додека сум во шпиц со работа.Рено Лагуна.Ќе врши работа :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Maks

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
Што може да ви се случи при купување на половен автомобил...
Овој автомобил бил купен преку интернет реклама по цена од $ 13.000. Откако автомобилот бил купен новиот сопственик забележал дека еден од звучниците во автомобилот не работи па затоа тој одлучил да го поправам, по демонтирање на врата за да видам што е проблемот со звучникот наидол на еден куп слики заедно со писмо.
Писмо: Драг пријателе, ти благодарам што ја купи оваа кола, краток период пред да ја продадам имав сообраќајна несреќа, не се секирај јас сум во ред а колата беше осигурана, со парите од осигурувањето отидов во отпад и таму најдов се што ме е потребно, дел од ваму дел од таму ја склопив во едно и еве ја како нова.
Со писмото ги нашол и овие слики
icon_smile.gif

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg


http://www.smile.mk/kola-so-iznenaduvanje/ :giggle
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Martin_MKD