1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Прашања за акваристика

Дискусија во форумот 'Домашни миленици' започната од efederer, 19 февруари 2012.

1. 3pi0

3pi0 Староседелец

Зачленет на:
    25 февруари 2012
    Мислења:
    246
    Допаѓања:
    275
    Пред се добредојде
    Пумпата ти е ок, мислам деа е 300л/ч јачина така да во 1ч ќе ја врти 6 пати водата. Грејачот може да не ја грее водата целосно ама не сум сигурен за ова. Воздушната пумпа,според мене не ти е многу потребна, таа често се користи само за додатни украси во аквариумот. Ти треба и осветлување со фото период од максимум 8 часа на денза да им направиш на рибите да имаат ден\ноќ. Ако ти е во план да правиш тревен аквариум прочитај на нет се што ти е потребно за да виреат тревите(цо2, подлога, прихрана и сл.), ќе си купиш кварцен песок пошо не мења параметри на водата, избегавај боени камчиња и пвц украси. Пред да почнеш да ставаш риби исциклирај го аквариумт минимум 7 дена. Потоа пополека ќе го пуниш со риби со тоа што прва риба да ти биде анциструс (чистач на стакло) бидејќи се најиздржливи, за да се створат полезни бактерии. После неколку дена можеш да ставаш по 2-3 риби. Вода промена на 3 до 5 дена по 25 % нормално стоена мин. 24ч за да изветрее хлорот. Светлото ќе си го земеш во зависност од каков аквариум ќе правиш.
    Пред да купиш риба прочитај кои услови и се потребни и со која риба можеш да ја мешаш.
    Друго не ми текнува што да кажам освен среќен старт и добредојде во светот на акваристиката.

Sent from my E2003 using Tapatalk

На borce_dz му/ѝ се допаѓа ова.
  2. borce_dz

borce_dz Нов член

Зачленет на:
    15 декември 2016
    Мислења:
    2
    Допаѓања:
    0
    Fala na iscrpniot odgovor, imam uste nekoe prasanje
    Dali mozam da stavam ezerska pesok?
    Na kolku visina treba da e noeonkata od vodata?
    I ako mozi malce da mi pomognis za prihranata, co2, podloga ?

3. 3pi0

3pi0 Староседелец

Зачленет на:
    25 февруари 2012
    Мислења:
    246
    Допаѓања:
    275
    За езерска песол можеш но пред да ја ставиш во аквариум тури ја 20 мин во релна на 200 степени за да убие бсктерии чуда. Прихрана имаш макро и микро елементи т.е доаѓа како течно ѓубриво, во поснабден петшоп се продаваат на пример во скопје можеш да најдеш во Декспорт оаза или Делфин. Подлогата доаѓа како хумус и се ставаа 1цм во предниот дел на аквариумот и да тера накај задниот дел до 4цм висина, но бидејќи кошта 1400 денсри кило најубаво е да си напраиш замисла кај би ти стоеле трњвите и само таму да ставиш, потоа врз нејзе ја ставаш песокта 2цм напред 5цм назад. Цо2 има боци системи, цо2 таблети или да си направиш сам со квасец и шеќер. Неонката штознам.. Мене на 300л иам 2 од по 120цм и ми се одалечени од водат 15цм а на 60л иам лед рефлектор тој ми е 5 цм.

4. Stefan.Pet

Stefan.Pet Нов член

Зачленет на:
    7 декември 2016
    Мислења:
    15
    Допаѓања:
    0
    Јас го направив ова со цевките ама има некој проблем. Ја поврзав со пумпата цевката и престана да влече воздух од цревцето што излегува надвор.
    Кажи ми кај тебе поточно што и како е направено ако можеш.

Прикачени податотеки:

5. 3pi0

3pi0 Староседелец

Зачленет на:
    25 февруари 2012
    Мислења:
    246
    Допаѓања:
    275
    Pa da.. Ne vlece poveke tuku voda vadi od tamu

6. Stefan.Pet

Stefan.Pet Нов член

Зачленет на:
    7 декември 2016
    Мислења:
    15
    Допаѓања:
    0
    И кај тебе е така?
    Нели треба воздух да им внесува внатре?

7. 3pi0

3pi0 Староседелец

Зачленет на:
    25 февруари 2012
    Мислења:
    246
    Допаѓања:
    275
    Да и кај мене е така, за кислород иам ствено воздушна пумпа со камен распрснувач

8. Stefan.Pet

Stefan.Pet Нов член

Зачленет на:
    7 декември 2016
    Мислења:
    15
    Допаѓања:
    0
    Од тие надворешните така?
    А ова што е цевчето на пумпава за кислород затворено ти е?

9. 3pi0

3pi0 Староседелец

Зачленет на:
    25 февруари 2012
    Мислења:
    246
    Допаѓања:
    275
    Не не ми е затворено, со пумпата иам 2 продолжетоци, еден за со црево и еден без. ама нема везе остај си го едино ако ти шприца многу вода мора да зголемиш дупките од пвц цевката

10. Stefan.Pet

Stefan.Pet Нов член

Зачленет на:
    7 декември 2016
    Мислења:
    15
    Допаѓања:
    0
    За ова прашував. Нели мора да биде надвор за воздух..
    Ама кај мене сега кога ја пуштив почна и од таму вода да излегува. И ако го оставам ова спреј барот, дали да си стои пак надвор или да го затворам тоа дупче..

Прикачени податотеки:

Сподели: