1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Потсвест или претскажување

Дискусија во форумот 'Спиење и сонови' започната од Baronessa, 13 февруари 2012.

1. Baronessa

Baronessa Истакнат Член

Зачленет на:
    13 февруари 2012
    Мислења:
    524
    Допаѓања:
    753
    Што мислите што претставуваат соништата...?

2. Dea

Dea Активен Член

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    156
    Допаѓања:
    196
    Потсвест, дефинитивно! :)

На Baronessa му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Cristijan

Cristijan Нов член

Зачленет на:
    15 февруари 2012
    Мислења:
    12
    Допаѓања:
    4
    Потсвест - Измешани спомени (нешто што некогаш сме го доживеале без разлика дали сеуште го паметиме) копнежи или желби (нешто по што копнееме или некогаш сме копнееле) и идеи (некоја нова идеја која се појавила случајно покрај сите фантазии во сонот кој ги креирала потсвеста) .Или пократко кажано спој од минатото и сегашноста???:unsure

На Minella му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Minella

Minella Активен Член

Зачленет на:
    15 февруари 2012
    Мислења:
    169
    Допаѓања:
    171
    Да точно е дека е потсвест , но на мене на пример соновите или ми најавуваат нешто добро што ќе се случи во блиска иднина ,или пак ме предупредуваат на некоја непријатна ситуација и обично кога ѓи сонувам моите пријатели , моите блиски секогаш им се јавувам , пошо секогаш после убавиот или непријатниот сон нешто се случило ,иако не делат многууууу километри и ме прашуваат како знаеш :nasmevka

На I love you му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Ice_Man

Ice_Man Староседелец

Зачленет на:
    16 февруари 2012
    Мислења:
    440
    Допаѓања:
    236
    потсвест,, али што со некои работи кои ги сонувам ,а се сосем некоја трета работа или ти не е дел ни од сегашноста ни минато ?
    иднина нема шанси у то не верујем

6. Caci

Caci Истакнат Член

Зачленет на:
    15 февруари 2012
    Мислења:
    872
    Допаѓања:
    1,102
    Јас се сонувам некои безвезални сонови :nasmevka нз зошто така, но на мајка ми соновите, многу ретко сонува, ама ако сони, знај право дека ќе се исполни... Нема до сега сон што и се нема исполнето, и штом ќе стане си кажува право дали ќе е нешто добро или лошо :unsure блазе си и, и јас сакам така

7. Hexasto

Hexasto Истакнат Член

Зачленет на:
    16 февруари 2012
    Мислења:
    1,082
    Допаѓања:
    1,631
    Потсвест ама ми се има случено да ми претскажат некој работи..интересно у секој случај:)

8. Alex M.

Alex M. Староседелец

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    328
    Допаѓања:
    523
    Скоро секоја вечер сонувам но не се сеќавам на ниту еден сон само првите 5 минути откако ќе станам после толку е :frantic

На Aaliyah му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Viktor k

Viktor k Староседелец

Зачленет на:
    4 мај 2012
    Мислења:
    818
    Допаѓања:
    535
    Можеби се посвест но некогаш сонувам соништа кој никако неможам да си ги објаснам работи кој не се случиле ниту ќе се случат некогаш , сонуваш на пример работи од минатото кој всушност никогаш не се случиле , а со некој сонови ми се има случено да ме предупредат но дури подоцна да разберам дека всушност за тоа станувало збор откако ќе се случи веќе. Пораките во нив се претежно добро скриени.

На Caci му/ѝ се допаѓа ова.
  10. KeepInItReal

KeepInItReal Нов член

Зачленет на:
    15 мај 2012
    Мислења:
    3
    Допаѓања:
    5
    Јас мислам дека соништата се и потсвест и претскажување.Овој јануари,дедо ми почина,беше болен од рак,истата вечер кога он почина јас го сонував,како ми вика излези од собава,немој тука да седиш,а имаше многу луѓе.Сабајлето дознавам дека дедо ми таа ноќ починал..се преплашив!!:confused:

На Биле93 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: