Потеклото на музиката

Natenceto

Староседелец
6 март 2012
1,031
1,193
1,123
Скопје
кога било тоа времето на Колумбо? :^)
Aбе Кристофер Колумбо, морепловецот што тргнал на далечен пат за да ја открие Америка и тогаш можеби има музиката потекло, а можеби и пред него.
 

Dr.Gonzo

Истакнат Член
23 февруари 2012
652
1,916
393
Fukushima
www.gonzo.com
Абе, ај не бидете партибрејкери и да ја дробите темава уште од старт, туку стајте некое пологично мислење.
Море ти не си бил на парти на диџеј Славеј затоа не знаеш. Моето мислење е дека првата музика ја создале животните то јест птиците, а првите металци биле диносаурусите РРРАААУУУУУ!!!!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin and JaMi

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Aбе Кристофер Колумбо, морепловецот што тргнал на далечен пат за да ја открие Америка и тогаш можеби има музиката потекло, а можеби и пред него.
Mогуче со музика да го имаале испратено у Америка.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
искрено мое мислење е дека потеклото на музиката е ушто од П.Н.Е.
поточно уште во она ( камено време ) што го учевме...на човештвото
како што кажавте погоре музиката ја користеле за ритуали
едно друго....бобо убаво објасни :)
индијанците исто прават музика во стил на природата
тоа ми е многу јака опуштена музика :)
мислам се слагате со мене :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: МериСелест

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
30
Струмица
Музиката потекнува уште од праисторијата. Првите инструменти биле коски и камења. Најголемиот развој на музиката се случува некаде веднаш после средниот век. Тогаш почнале и со запишување на музиката. Отпрвин користеле точки и црти, па подоцна почнале да цртаат и знаци за траење на тонот. На крај го створиле петтолинието кое го знаеме сега, но знаците во целост не биле определени. Првата тонска скала била пентатонска (скала составена од 5 тонови), па подоцна се развивале октатонските скали (8 тонови) и хроматските скали (сите 12 тонови од една октава).
Инструментите исто така се развивале. Се развивале жичаните инструменти најмногу. Исто така многу се употребувале и чембалата, па подоцна се развиле како клавичембало за на крај да се дојде до пијано какво што го знаеме. Дувачките малку поспоро, но и тие се развивале.
Хармонијата и полифонијата почнале да се изучуваат нешто покасно. Хармонијата е многу комплексна за објаснување, но со прости зборови кажано тоа е стварање на тонски созвучја од различни акорди врз кои подоцна се развиваат мелодии.

Во потполност со согласувам со овој пост, тоа и ние го имаме учено... а за колку квалитетна музика слушаме денес, тоа не знам... според мене, денешната музика ми е се поглупа и поглупа, додека порано имало и добри композиции и песни, денес веќе се ретки
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: cakar_ulav

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
Во потполност со согласувам со овој пост, тоа и ние го имаме учено... а за колку квалитетна музика слушаме денес, тоа не знам... според мене, денешната музика ми е се поглупа и поглупа, додека порано имало и добри композиции и песни, денес веќе се ретки
па ок....се слагам со тебе ипак има искучоци
има доста квалитетни..бендови и групи што прават квалитетна музика :))
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Caci

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Се согласувам со некои членови за потеклото и да не се повторувам (@slb_bobo), но за квилетет би рекла дека порано имало повеќе квалитетна музика.
Сепак сё е вкус мене можда ми се свигаат песните на Тоше и ми се квалитетни (посебно последниот албум Игри без граници), на некој можеби му е кич или едноставно не му се допаѓа. Ако некој ај слуша Цеца и смета дека тоа е квлаитет ОК, јас сам си одбирам што е квалитетно за мене е, а не за другите- нивно право. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: $3Я3|\||)&p&†Y