1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Постојат ли вампири?

Дискусија во форумот 'Досие X на форумот' започната од FallenAngel, 12 февруари 2013.

 1. КоњчетоЅвончо

  КоњчетоЅвончо Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,139
  Допаѓања:
  2,207
  Моите заби се малку вампирски, а и секогаш кога ќе се пресечам си ја смукам крвта, (слатка е ко слатко од смокви :)) може и ја сум вампир(ка) :D
   
 2. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,104
  По потекло сум од Малесија, и старите од улицата и кажуваа за некоја вампирка, Тодорица Тамчева (Камчева). Мажот и умрел. И таа помагала на селаните. Жниеле и и влегло нешто во око. Демек паднала во кома....И мислеле селаните дека е мртва и ја закопале жива. И одма почнала да прави бељи. навечер да крши прозорци, ќерамиди, разни звуци. На некоја жена и викала навечер:
  -Кумријо, покриј си го сиренцето, ќе ти го изеде мачката.

  ***
  Понатаму не знам што се случувало, ниту сум го дочул крајот на приказната.
   
  На Сара.13 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,229
  Се разбира дека не постојат, ама ептен ми се интересни приказните за нив.
  Посебно кога некоја баба ќе ми раскажува или ќе прочитам во некоја книга како порано верувале дека ако мртов човек го прескокне мачка ќе стане вампир, па како навечер осеќале присуства на вампири, па нели ставале лук на прозорците за да не им влезе дома...
  Мислам дека во една од книгите на Цепенков има интересни приказни за вампирите кои порано шетале низ македонските села и го плашеле локалното население : )
   
 4. FixxGirl

  FixxGirl Нов член

  Зачленет на:
  13 август 2013
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Постојат

  случајно со една другарка разбравме дека на турските гробишта вечерта во 12часот излевале некој духови на ред гробиста и мало бебе и од што бевте толку заинтресирани отидовме денски да видиме какво е немавме одено до тогаш и таму имаше еден стар дедо со плави очи очите чудни му беа ептен онака светло плави и ни не праша зошто сме тука ние му кажавме и ни вика не се лажите да идите тука вие сте жристијани нели (toa beshe pred da bidam satanist) и ние му кажавме да и он ни реце да не се лажиме да дојдиме после поцна да ни кажува се за нас се знаеше ние се исплашивме од тој човек помисливме дека е вампир ипак отидовме на гробиштата вечерта ама немаше ништо после 1 месец пак отидовме ама повеке деца бевме и само мене нешто ме турна на земјата друга немаше како што раскажуваа.
   
 5. Aleksis

  Aleksis Jukebox

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  1,440
  Допаѓања:
  2,537
  Сто посто бил вампир!!!
   
  На Arkantos му/ѝ се допаѓа ова.
 6. __Fenix__

  __Fenix__ Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,716
  Допаѓања:
  743
  Postojat mnogu paranormalni pojavi,a konkretno vakvata pojava e okarakterizirana spored nekoe tolkuvanje vo mitologijata i nacinot na dozivuvanje,ima takvi pojavi koj se opisuvaat so terminot vampiri,mislam deka ubavo e da se slusne nesto poveke za vakvata pojava i poimot vampir
   
 7. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  731
  Допаѓања:
  122
  Не постојат бабини деветини се тоа
   
 8. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,570
  Допаѓања:
  817
  :D
   
  На violetmoon му/ѝ се допаѓа ова.
 9. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Најактивен член

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,448
  Допаѓања:
  5,545
  Постојат како не постојат, само денешниве се помодерни, наместо крв ти ја цицаат енергијата, отпорни се на светлина па ни крстови ни лукови, колци ни врагови не ги ништат.
  Чаре - никако гледање во очи на таквите и што подалеку од нив поарно.:kafe
   
  На Хептаграм XI му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: