Постои ли избор?

kones

Истакнат Член
14 февруари 2012
122
119
343
За заспаниот човек не постои личен избор, постои само наметнат избор за кој сме во заблуда дека е лично наш.
Можност за личен избор постои, но ретко кој е способен да го издвои својот внатрешен глас од наметнатите гласови во главата.
Доколку човекот би имал свој личен избор, тогаш би се трудел да биде среќен, а не да биде во право.


Наскоро почнав да сликам, но некако немам бои, ќе сакаш да ми дадеж од твоите бои за да го насликаме виножитото?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo and Lena

kones

Истакнат Член
14 февруари 2012
122
119
343
The Ten Axioms of Choice Theory[1]
1. The only person whose behavior we can control is our own.
2. All we can give another person is information.
3. All long-lasting psychological problems are relationship problems.
4. The problem relationship is always part of our present life.
5. What happened in the past has everything to do with what we are today, but we can only satisfy our basic needs right now and plan to continue satisfying them in the future.
6. We can only satisfy our needs by satisfying the pictures in our Quality World.
7. All we do is behave.
8. All behavior is Total Behavior and is made up of four components: acting, thinking, feeling and physiology
9. All Total Behavior is chosen, but we only have direct control over the acting and thinking components. We can only control our feeling and physiology indirectly through how we choose to act and think.
10. All Total Behavior is designated by verbs and named by the part that is the most recognizable.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Постои избор.
Мегутоа зависи каде и во каква ситуација.
Никој неможе да ни наметне нешто кое не сакаме да го направиме.
Изборот го правиме самите ние нормално.
Некои се храбри и го избираат она што сакаат да го прават,а некои од различни причини дали страв,навика,сигурност го одбираат она наједноставното,плашејки се од новото непознатото..
Се плашат да ризикуваат,да ризикуваат да го изгубат она што го имаат..
Добар пример се секогаш муслиманските жени од нецивилизираните земји и не само тие туку познавам многу такви кои се плашат да променат нешто во својата врска и да го одат патот кој тие сакаат да го одат..не се храбри да направат нешто што сакаат да го прават,секогаш некои изреки,стравови и сл..
Голем број на муслимански жени се приморани,да се мажат со луге кои родителите ги избрале за нив..
Сепак треба добра порција храброст да се спротивстават на одлуките донесени од родителите и да го одат патот кој тие го избрале а не родителите...и секогаш постои можност да бидат убиени од сопствената фамилија,за такви лични избори,мислам ако се спротивстават на такви одлуки..
Срекна сум што сум родена во цивилизирана земја каде јас самата сум одговорна за својот избор,
и имам можност да избирам..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: kones

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Јас би ја поставила темата „Дали постои право на избор“? И ќе одговорам дека не секогаш, односно не често.
Отсекогаш постоел избор, но правото е онаа нишка која ни помага да го оствариме истиот.

Така ако на една тезга наидам на омилен продукт, достапен во црна и бела боја, јас имам право на избор, односно да изберам дали ја сакам црната или белата боја. Но немам право истиот продукт да го изберам во црвена, сина или жолта боја. Затоа што не ми е понудено таквото право на избор = продуктот не е достапен во тие бои.

Во животот е применета истата техника како изборот со бои.
Во одреден момент имаме право на избор меѓу две работи, подоцна имаме право на избор меѓу четири работи, но не секогаш имаме право на избор. Така девојките имаат право на избор меѓу двајца достапни дечки, иако се случува да сакаат дечко а да немаат право на избор меѓу ниту еден. Точно е дека има мажи, но индивидуата не е во позиција да оствари право на избор кога нема понудени примероци од машкиот пол (грубо кажано, не дигајте галама).

Правото на избор е еден вид на периодичен систем. Зависен од многу надворешни фактори, а остварлив од многу внатрешни фактори.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin