Постои ли задгробен живот?

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Какво прашање.. :) Па, го немам видено, и не постои.
А и да постои, кој е тој Исус мене да ми кажува како да го живеам животот. Јас не сум го молел да ме создаде и да бидам негов роб, па да морам да живеам по неговите правила.

Тоа е доволно за да верувам само во мене, и да живеам јас како што сакам.
За да живееш ти како што сакаш некој го создал светот за да ти живеееш во него,ако сите живееме како што сакаме во буквална смисла на зборот тогаш за многу брзо време ке дознаеше секој од нас дали постои задгробен живот.
на темава немам што да искоментирам доволно е само да кажам дека и јас си го поставувам истото прашање.
 

КрисТина К.

Истакнат Член
2 март 2012
527
1,654
393
Скопје
’’Живот по смртта’’. А тоа пред смртта што било? Ова сега е Живот, а ако има нешто после смртта малку ми е чудно и смешно тоа да се нарече живот, живеење ...
Ако мислиш на моето мислење погоре, еве ќе ти одговорам. Живот после смртта го сфаќам како нов живот после овој што го живееме, како други луѓе. Тоа може не е точно, ама ете јас така мислам.
 

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Ако мислиш на моето мислење погоре, еве ќе ти одговорам. Живот после смртта го сфаќам како нов живот после овој што го живееме, како други луѓе. Тоа може не е точно, ама ете јас така мислам.
Mислиш за повторно раѓање во човечко тело?
 

Natenceto

Староседелец
6 март 2012
1,031
1,193
1,123
Скопје
Ако мислиш на моето мислење погоре, еве ќе ти одговорам. Живот после смртта го сфаќам како нов живот после овој што го живееме, како други луѓе. Тоа може не е точно, ама ете јас така мислам.

Не верувам дека се раѓаме во др. човечко тело, може во некои животно или сме нешто апстрактно. Велам не е научно докажано, а сепак научнициве докажале дека постои лек за бесмртноста.
 

NEPOBEDLIV

Истакнат Член
5 март 2012
288
412
63
Не верувам дека се раѓаме во др. човечко тело, може во некои животно или сме нешто апстрактно. Велам не е научно докажано, а сепак научнициве докажале дека постои лек за бесмртноста.
Ајде беееее....а како умираме ако е така?
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Не верувам дека се раѓаме во др. човечко тело, може во некои животно или сме нешто апстрактно. Велам не е научно докажано, а сепак научнициве докажале дека постои лек за бесмртноста.
Точно е тоа.
Ајде беееее....а како умираме ако е така?
Не си информиран доволно, прочитај и обидисе повторно да цитираш.
 

Natenceto

Староседелец
6 март 2012
1,031
1,193
1,123
Скопје
Ајде беееее....а како умираме ако е така?
Ако е точно, ти не умираш воопшто. Само живееш и си млад вечно.( ваљда)
Како вампирите на пр. Тие се бесмртни, години поминуваат а тие остануваат непроменети.
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Ако е точно, ти не умираш воопшто. Само живееш и си млад вечно.( ваљда)
Како вампирите на пр. Тие се бесмртни, години поминуваат а тие остануваат непроменети.
Гупав аргумент нереален, првото беше добро ова не ми се допаѓа.:nah
Иначе за продолжување на животот имам прочитано дека постои има и документарки.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati