Постои ли задгробен живот?

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Ти ми возврати на мојот пост, и верувам дека си нешто (па можеби и робот :D) . Досега 10 пати на темава го спомнав Исус, и замисли ниту еднаш не ми возврати..
п***р бе п***р ...:) а можда и спие сега утре сабајле ке ти врати.... ама сепак озбилно да зборуваме ако не сум го видел не постои е малку шашаво мислење... можеби јас сум само една колективна халуцинација и не постојам и мислите дека прајте муабет со мене а сето тоа е заради тоа што ви се спие пошо 3 сато е и ви се причинва нешто ...
 

LMFAO

Истакнат Член
8 април 2012
381
301
63
п***р бе п***р ...:) а можда и спие сега утре сабајле ке ти врати.... ама сепак озбилно да зборуваме ако не сум го видел не постои е малку шашаво мислење... можеби јас сум само една колективна халуцинација и не постојам и мислите дека прајте муабет со мене а сето тоа е заради тоа што ви се спие пошо 3 сато е и ви се причинва нешто ...
Да да, можеби сум шизофреничар, и моментално имам халуцинација, дека дискутирам со тебе. Можеби по неколку минути ќе ми се појави Исус... е тогаш вистински би побарал стручна помош во некоја од психијатриските болници. :giggle
 

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
31
Струмица
Не ми се верува дека постои рај и пекол, нелогично ми е, а во Бог верувам многу, но сепак повеќе ми се допаѓа идејата дека од кога ќе умрам ќе одам во некое друго тело, односно ќе се реинкренирам :D
 

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Прашањево и сличните на него (постои ли Бог, рецимо) никогаш нема да добијат одговор кој ќе биде апсолутна вистина. Ни останува само да веруваме или не веруваме; кому како му е арно, а дискусиите се сведуваат само на безпотребно натегање.
 

Baron89

Полноправен Член
18 март 2012
50
50
18
35
оваа тема останува вечна дилеме ДА или НЕ убаво кажувате коа ке е врати некој да каже ама никој не се вратил
само едно сум сигурен сите што заминуваат од овој свет живеат вечно во нашите срца и после 100 години да праша некој секогаш ке има некој со ке се потсеети дека си постоел останува врезано во срцето и се пренесува од колено на колено
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Не. Никој досега што умрел не се појавил на интернет да ми пише.
Па ако одат во рај и ако таму има се’, зашто нема и интернет па да се пофалат, да знаеме што и како е таму?
Шала на страна, бесмислено ми е да верувам.
Тоа ти е измислена приказна за утеха. Умрел човекот, па ај да не изгледа сурово што ќе скапува во земја, ќе кажеме дека ќе оди на подобро место, а оној што им направил лошо ќе гние во пеколот и демек правдата задоволена, ѓаволот ќе му наплати за она што народот не можел. Булшит.
Умираш, ти идат 100 души на блага пченица и ручек за душа, у меџувремену го оговараат оној кој носи боја поразлична од црна, си одат дома, направат уште 2-3 реда муабет и крај. Телото останува да гние.
Тоа е она што сите го знаеме и е факт. Се’ друго што никој досега не видел, а го тврди, е само претпоставка и верување.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: bonboonka and Primrose