1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Постои ли задгробен живот?

Дискусија во форумот 'Досие X на форумот' започната од Natenceto, 21 април 2012.

 1. Viktoia

  Viktoia Нов член

  Зачленет на:
  9 март 2014
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  11
  Тоа е најглупата лага што може да постои. Ја измислиле дека е лесна за верување, а и да си даваме утеха во некои тешки моменти.
   
 2. Samara

  Samara Истакнат Член

  Зачленет на:
  25 март 2014
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  2

  imam slusano vo nezz koja drzava imalo nekoe dete skoro 4,5 god. mozi i pomalo pogolemo. i kazvalo deka vo nekoj grad vo nekoja kuka pred nezz kolku god ziveelo takvo semejstvo i se do detal raskazuvalo za semejstvoto. a 4,5 god deteto. dali postoi raj i pekol nezz ama deka postoi reinkarnacija, postoi...
   
 3. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,098
  Многу релевантен доказ.
   
  На Aleksis, Аркантос и Luckky им се допаѓа ова.
 4. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,338
  Допаѓања:
  3,836
  Мене ми се чини одличен вовед во сказна:
  Си имало некогаш....некое дете...на некое место....
  - сите атрибути за совршена сказна.
  @Samara ќе те биде моме
   
  На Viktoia и Samara им се допаѓа ова.
 5. __Fenix__

  __Fenix__ Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,716
  Допаѓања:
  743
  Нормално дека не постои ,сето останато е ширење на ветер и магла ..
   
 6. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Истакнат Член

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  969
  Како би постоел, кога телото се распаѓа до коски, па коските се ронат. Ќе рече некој, а душата кај ке оди ? Каква душа бе, заспиваш за секогаш и толку од тебе. Одговорот би бил не :)
   
 7. Метаморф

  Метаморф Истакнат Член

  Зачленет на:
  5 декември 2014
  Мислења:
  300
  Допаѓања:
  336
  Пошто се е создадено од енергија,после смртта телото се распаѓа а енергијата мора да оди некаде.Се трансформира од еден во друг вид.Верувам во духови и слични работи и според мене тое е чиста физика,не се демонизирани нити пак божествени појави.Исто верувам дека мозокот е доста слабо проучен,и според мене после смртта мора сета таа енергија да створи некој баланс,пошто се е околу балансот,цел жив свет,исто и енергијата.Не дека верувам во задгробен живот во форма на пекол или рај туку верувам дека енергијата после смртта продолжува да опстојува во некоја друга форма.
   
  На malo му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Истакнат Член

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  969
  А како ќе има енергија ако мозокот не е активен. Мртво тело=нема активност=нема енергија. Значи со самата смрт, кога нема никаква активност енергијата згаснува :)
   
 9. Метаморф

  Метаморф Истакнат Член

  Зачленет на:
  5 декември 2014
  Мислења:
  300
  Допаѓања:
  336
  Нема само мозокот енергија.Се што гледаме и не гледаме се е создадено од енергија,дел од неа е регулирана со воља,а другиот дел не е.Чист пример плацебо ефектот.Но,после смртта мислам дека таа е слободна во некоја друга форма.Многу работи не знаеме се уште.
  @CapricornBaby енергијата не може да згасне.Според Њутн таа ниту се создава ниту се уништува.Само од одредена форма преминува во друга.
   
 10. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,098
  Како жити мајка го вметна плацебо ефектот тука?
   

Сподели: