1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Постои ли задгробен живот?

Дискусија во форумот 'Досие X на форумот' започната од Natenceto, 21 април 2012.

1. КоњчетоЅвончо

КоњчетоЅвончо Староседелец

Зачленет на:
    20 октомври 2012
    Мислења:
    2,112
    Допаѓања:
    2,172
    Страшна работа

2. PUTiN

PUTiN Нов член

Зачленет на:
    5 февруари 2013
    Мислења:
    10
    Допаѓања:
    8
    Можеме да кажуваме што сакаме за задгробен живот. Али ако постоеше тој задгробен живот и луѓето да знаеја каков е тој живот, па верувам дека пола ке извршеа самоубиства..

3. Outrider

Outrider A Witty Cat
    Член на администрација

Зачленет на:
    23 мај 2013
    Мислења:
    4,698
    Допаѓања:
    5,237
    Една од најголемите превари во историјата, ова со наводниот задгробен живот.
    Колкава штета имаат таквите идеи нанесено на човештвото е тешко да се процени.
    Образование 13-25 години, Робувај некому пола живот во форма на вработен, пола живот оди за државата, интеракција со раја со која ако не морате не би биле никогаш заедно поради чколско-работни-социјални-родбински и икс причини...сето тоа бара време, нерви.... додадете тука 8 часа спиење и ќе дојдете до заклучок дека животот е deceptively short.
    Скраја пак и некоја болештина или несреќа....или хендикепираност од раѓање.....и ј***ш....

Ама затоа, worry not, тука е оној.....наредниот живот каде се ќе биде ок. Само треба да го заслужите....нели.
    Ќе ви го одземат животот, ќе ви фрлат неколку играчки да се порадувате ваше е само да се тешите со......оној свет.

На parvati му/ѝ се допаѓа ова.
  4. The_Mayor

The_Mayor Фраер од пелени

Зачленет на:
    18 март 2012
    Мислења:
    2,831
    Допаѓања:
    6,508
    Постои како не постои.
    Еве на секој нови избори имаме се повеќе мртви гласачи, некои дури и по 2 пати гласаат, значи 100% постои.

На JaMi, 4FUN, LittleButterfly и уште 5 други им се допаѓа ова.
  5. 84 sk_Y ^_-

84 sk_Y ^_- Староседелец

Зачленет на:
    21 ноември 2012
    Мислења:
    594
    Допаѓања:
    824
    Многу сте филозофски настроени за темава, кај мене е едноставно- после смртта си само сеќавање.

6. Butterfly^^

Butterfly^^ Истакнат Член

Зачленет на:
    7 јануари 2013
    Мислења:
    239
    Допаѓања:
    271
    Отсекогаш ме интересирало како луѓето размислуваат во врска со животот после смрт...
    Јас лично немам оформено некој став во врска со тоа.. За реинкарнација верувам дека постои.

7. Y1K991

Y1K991 Parleur

Зачленет на:
    1 март 2012
    Мислења:
    6,258
    Допаѓања:
    9,102
    Постои еден живот. Сега, веднаш. Не верувам во задгробен живот.

Sent from my ST21i using Tapatalk

8. existence

existence Boolean
    Член на администрација Админ

Зачленет на:
    3 март 2012
    Мислења:
    7,391
    Допаѓања:
    9,098
    Како сеа веруваш дека постои реинкарнација ама немаш став за животот после смрт? Контрадикторно е ова.

9. Butterfly^^

Butterfly^^ Истакнат Член

Зачленет на:
    7 јануари 2013
    Мислења:
    239
    Допаѓања:
    271
    Живот после смрт.. Дали по смртта има задгробен живот во рајот или пеколот. Језиво ми е некако тоа. Незнам дали да верувам, никој не се вратил од таму. Имам гледано многу емисии за реинкарнација, ја имам прочитано и книгата на Согјал Ринпоче - "Kнига на животот", во која се зборува токму за оваа појава. Сето тоа ми е прилично убедливо.
    Верувам во реинкарнација и мислам дека има нешто во тоа колку подобри дела правиме во претходниот живот, толку подобар ќе ни биде следниот живот т.е сегашниот. И обратно сите страдања што ги преживуваве се всушност карма од претходниот живот.

10. Iris*

Iris* Староседелец

Зачленет на:
    30 јануари 2014
    Мислења:
    535
    Допаѓања:
    961
    не знам малку ми е чудно тоа,да има задгробен Живот ....и што со кого ќе Живееме таму,сами?додека не дојде некој познат? (worried)што ќе правиме....аааа не знам тешко,морничаво

Сподели: