1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Постои ли задгробен живот?

Дискусија во форумот 'Досие X на форумот' започната од Natenceto, 21 април 2012.

 1. КоњчетоЅвончо

  КоњчетоЅвончо Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,067
  Допаѓања:
  2,116
  Пол:
  Женски
  Страшна работа
   
 2. PUTiN

  PUTiN Нов член

  Зачленет на:
  5 февруари 2013
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Машки
  Можеме да кажуваме што сакаме за задгробен живот. Али ако постоеше тој задгробен живот и луѓето да знаеја каков е тој живот, па верувам дека пола ке извршеа самоубиства..
   
 3. Outrider

  Outrider A Witty Cat Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,612
  Допаѓања:
  5,152
  Една од најголемите превари во историјата, ова со наводниот задгробен живот.
  Колкава штета имаат таквите идеи нанесено на човештвото е тешко да се процени.
  Образование 13-25 години, Робувај некому пола живот во форма на вработен, пола живот оди за државата, интеракција со раја со која ако не морате не би биле никогаш заедно поради чколско-работни-социјални-родбински и икс причини...сето тоа бара време, нерви.... додадете тука 8 часа спиење и ќе дојдете до заклучок дека животот е deceptively short.
  Скраја пак и некоја болештина или несреќа....или хендикепираност од раѓање.....и ј***ш....

  Ама затоа, worry not, тука е оној.....наредниот живот каде се ќе биде ок. Само треба да го заслужите....нели.
  Ќе ви го одземат животот, ќе ви фрлат неколку играчки да се порадувате ваше е само да се тешите со......оној свет.
   
  На parvati му/ѝ се допаѓа ова.
 4. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,822
  Допаѓања:
  6,506
  Пол:
  Машки
  Постои како не постои.
  Еве на секој нови избори имаме се повеќе мртви гласачи, некои дури и по 2 пати гласаат, значи 100% постои.
   
  На JaMi, 4FUN, LittleButterfly и уште 5 други им се допаѓа ова.
 5. 84 sk_Y ^_-

  84 sk_Y ^_- Староседелец

  Зачленет на:
  21 ноември 2012
  Мислења:
  584
  Допаѓања:
  824
  Пол:
  Машки
  Многу сте филозофски настроени за темава, кај мене е едноставно- после смртта си само сеќавање.
   
 6. Butterfly^^

  Butterfly^^ Истакнат Член

  Зачленет на:
  7 јануари 2013
  Мислења:
  223
  Допаѓања:
  271
  Пол:
  Женски
  Отсекогаш ме интересирало како луѓето размислуваат во врска со животот после смрт...
  Јас лично немам оформено некој став во врска со тоа.. За реинкарнација верувам дека постои.
   
 7. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,132
  Допаѓања:
  9,087
  Пол:
  Машки
  Постои еден живот. Сега, веднаш. Не верувам во задгробен живот.

  Sent from my ST21i using Tapatalk
   
 8. existence

  existence Boolean Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,252
  Допаѓања:
  9,035
  Како сеа веруваш дека постои реинкарнација ама немаш став за животот после смрт? Контрадикторно е ова.
   
 9. Butterfly^^

  Butterfly^^ Истакнат Член

  Зачленет на:
  7 јануари 2013
  Мислења:
  223
  Допаѓања:
  271
  Пол:
  Женски
  Живот после смрт.. Дали по смртта има задгробен живот во рајот или пеколот. Језиво ми е некако тоа. Незнам дали да верувам, никој не се вратил од таму. Имам гледано многу емисии за реинкарнација, ја имам прочитано и книгата на Согјал Ринпоче - "Kнига на животот", во која се зборува токму за оваа појава. Сето тоа ми е прилично убедливо.
  Верувам во реинкарнација и мислам дека има нешто во тоа колку подобри дела правиме во претходниот живот, толку подобар ќе ни биде следниот живот т.е сегашниот. И обратно сите страдања што ги преживуваве се всушност карма од претходниот живот.
   
 10. Iris*

  Iris* Староседелец

  Зачленет на:
  30 јануари 2014
  Мислења:
  396
  Допаѓања:
  863
  Пол:
  Женски
  не знам малку ми е чудно тоа,да има задгробен Живот ....и што со кого ќе Живееме таму,сами?додека не дојде некој познат? (worried)што ќе правиме....аааа не знам тешко,морничаво
   

Сподели: