Постои ли време?

Harmonija

Истакнат Член
12 јули 2013
600
405
363
28
Не постои време... едноставно, го мрзи да постои... :)
Така и умот го мрзи да се концентрира на сегашниот момент, па расеан создава илузија: време...
Браќа... Буда рекол... МИЖИ МИТРЕ ТАЉУМБИ ПАЃАТ... а еклерот може да биде грчки или турски, сеедно :)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Не постои време... едноставно, го мрзи да постои... :)
Така и умот го мрзи да се концентрира на сегашниот момент, па расеан создава илузија: време...
Браќа... Буда рекол... МИЖИ МИТРЕ ТАЉУМБИ ПАЃАТ... а еклерот може да биде грчки или турски, сеедно :)

Исто така и твојот мозок го мрзи да мисли оти буда рекол дека мозокот треба да го ослободиш од мислите.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: cakar_ulav

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Постои ли време?


За мртвите не,за живите да.
Во сон не,на јаве да.
За децата не,за возрасните да,посебно за нас пензионерите понеделник,среда,петок и сабота.:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina and Lena

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Доказ? (само не од Цеца)

Како може да докажеш дека нешто не постои? :)
На електро беше ти така? Или грешка сум?
Ако си на електро, реши едно интегралче по t/dt или некоја диференцијална равенка и ќе видиш дека времето е само математички концепт за лесно решавање на состојбите на физичките системи :)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Како може да докажеш дека нешто не постои? :)
На електро беше ти така? Или грешка сум?
Ако си на електро, реши едно интегралче по t/dt или некоја диференцијална равенка и ќе видиш дека времето е само математички концепт за лесно решавање на состојбите на физичките системи :)

А-ха. Така јет. Интегралче од t/dt реши го и ќе добиеш нобелова награда.
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
А-ха. Така јет. Интегралче од t/dt реши го и ќе добиеш нобелова награда.

За твои 22 години многу бре ти финташ си бил :)
На 32 кој знае што ќе правиш :)

Ти реков - доказче само така. Ако не ти чини, сам си измисли начин за доказ :) И бркај си награди.

Време секако не постои, така да нема да ти е проблем колку ќе ти одземе тоа од животот :)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
За твои 22 години многу бре ти финташ си бил :)
На 32 кој знае што ќе правиш :)

Ти реков - доказче само така. Ако не ти чини, сам си измисли начин за доказ :) И бркај си награди.

Време секако не постои, така да нема да ти е проблем колку ќе ти одземе тоа од животот :)

Како измери колку години сум ако не постои време?

Не сум финташ јас бе друже, туку со интегралчето ми ги покажа твоите познавања од наука. Како можеш да докажеш дека нешто не постои? Многу лесно. Даваш теза дека постои, правиш испитувања за да ја докажеш тезата, правиш обработка на податоците кои си ги добил и добиваш одговор. Или тезата ти е потврдена или е негирана.

Времето не е само математички концепт туку е составен дел од универзумот во кој егзистираме. Секаде каде што постои простор, постои и време.