Постите ли?

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Не постам, а и да постам нема што тука да си ја докажувам мојата верност и почит кон Бога...
 

Licno taa

Староседелец
28 јануари 2013
59
50
1,028
Постев до скоро и тоа сите пости. Постењето храна е најмал проблем.
Почетокот одев на причесна но прекинав откако размислив убаво.
Постот не е само храната. Во пости не смееш да пцуеш, оговараш (а со нашиот менталитет незнам дали постои муабет без да промешаш некого), да помислиш нешто лошо а камоли правиш лоши работи. Душата треба да ти е смирена, да не се нервираш, да не пиеш алкохол, да не пушиш, да немаш односи (сексуални) :) . Како да примиш света причест ако едно од овие работи си направил во постот.
И да не заборавам пред да се причесниш треба да се исповедаш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: theowndemon

theowndemon

Полноправен Член
Постам и вооптшто не ми е никаков проблем храната. Проблем ми е што секој збор што го велам е пцовка. Исто како што кажа Licno taa треба душата да е смирена, да се држиш настрана од алкохол и цигари, дрога (кој исто така не се проблем)
Многу се нервирам кога на училиште ќе видам некоја ја пости последната недела со масло и се причества после 4 дена (по понеделник почнува со постење, во четврток се причества) а во меѓувреме ја гледам трга џоинт во паркот. Мислам искрено и немам проблем со џоинтот ама не дури се пости.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

balerina

Староседелец
1 април 2014
144
96
638
Никогаш да не мислиме дека со постењето ќе надоместиме за своите гревови. За постот да биде прифатлив за Бог, оној што пости мора да биде послушен на Неговите закони, Каењето од срце, а не самото постење, води до простување на гревовите.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Никогаш до ден денешен не сум постела.На работа скоро половина од колешките постат дури и срам ке ме фати но сите постат поради наводно за здравје а не дека така треба по библијата.Неможам да ја разберам суштината на постот/
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider and balerina

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Никогаш до ден денешен не сум постела.На работа скоро половина од колешките постат дури и срам ке ме фати но сите постат поради наводно за здравје а не дека така треба по библијата.Неможам да ја разберам суштината на постот/
Суштината на постот е прочистување на телото.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mameha

Mameha

Староседелец
9 јуни 2013
365
819
1,103
Вселената
Јас постам. Неколку години со ред. Една недела или две, зависи. Да можам да издржам би постела и 6 недели.