Понуди за телефон

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ko што вика еден мој професор, телефони со процесорска моќ појака од компјутери со намена за играње angry birds? Поарно купи си некој здрав таблет за тие пари и некое евтино просечно телефонче кое нема да ти биде криво ако ти падне од раце.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Абе сите додатоци на денешен телефон се за итна употреба, што се вика. Односно, некогаш во непланиран момент ти притребува фотоапарат. Сигурно нема насекаде со тебе да влечеш апаратиште со леќи и други додатоци. Или пак, си заглавил во чекална, си пушташ некоја игра или пак епизода од серија и тепаш време. Чекаш бус и вадиш телефон и веднаш проверуваш кога е наредниот и дали има. Значи, сите тие ситници ти го олеснуваат животот на некаков начин, а се спакувани во еден предмет.

Tech development from 1993 to 2013 in one picture.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena and JaMi

Zbuneta.com

Нов член
4 мај 2014
13
7
3
24
Благодарам за советите :) инаку самсунгот ако го изберам ќе биде од АМЦ . На овој сегашниов ( Sony Xperia U) многу брзо ми се троши батеријата и преку месец ми е на сервис( последно ми беше за микрофончето ). Уствари мене најмногу ми треба да има добра батерија на телефонот,брзина и добра камера :) Има ли некој телефон што ги има овие трите во едно со прифатлива цена?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Имам Самсунг С4 и сум презадоволна до сеа,освен што батеријата ми се празни за помалку од еден ден,што е и нормално за смратфон.
Слика,звук,големина на екран,брзина---(y) Препорачувам
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Zbuneta.com

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Имам Самсунг С4 и сум презадоволна до сеа,освен што батеријата ми се празни за помалку од еден ден,што е и нормално за смратфон.
Слика,звук,големина на екран,брзина---(y) Препорачувам
Баш и не е нормално. Т.е. воопшто не е нормално секој ден да ти биде на полнач. Или нешто не правиш ко што треба или нешто батеријата не е во ред.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lady* and diva orhideja

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Баш и не е нормално. Т.е. воопшто не е нормално секој ден да ти биде на полнач. Или нешто не правиш ко што треба или нешто батеријата не е во ред.
Интернет пуштен нон-стоп,активни апликации,многу зборување... па добро што и толку издржува,јас ја зезнав уште при сам старт батеријата,лошо ја полнев,ја вадев од полнач не дополнета и ракував со телефонот додека беше на кабел.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Јас јес да сум затупена и остарена,ама не ми е јасно како ви се дава толку пари за еден телефон.
Имам самсунг дури ни број не му знам шо се вика,па има не дека се,ама скоро се што има ајфон.(има разлика де)
Ама како што кажа погоре Existence,кој и од нив да падне истото ке му се случи,а мене за 20 000 душата ќе ме боли.
Разбирам зависници од технологија ама сепак сметам дека чаламот е уште поголем.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Можда звучам ко gadget junkie, но комплетно разбирам човек да сака да има подобар телефон. Зошто некој сака и купува мерцедес, кога може да помине и со кола од неколку илјади евра? И двете ќе те однесат од А до Б, но првиот е поефикасен, поудобен, поубав. Зависи колку го користиш телефонот и неговите додатоци. Ако го користиш само за најосновната примарна причина односно правење повици, тогаш нема потреба за фрлање на толку пари.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi and diva orhideja

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
@MissChievous ете и јас се сметам за gadget junkie. Зборот ми е од Ајфон до некои од инфериорниве-по-цена и нема огромна разлика ако се работи за можности. Ете скоро секој based-андроид (4.кусур) ги има ситe опции како и iPhone. Како корисник на Apple геџет ќе ти кажам повеќе е фрлена пара на име отколку на перформанси. Пошто за година-две и телефонот од 8000 и од 20 000 а и од 40 000 (толку е Ајфонот кај нас) му завршува подршката на апликациите така да се` што оди понатаму е вртоглаво паѓање на капацитет на софтвер на телефон или со други зборови - фрлаш ептен јак телефон кој хардверски е сеуште функционален.
Лошата работа е што човек може лесно да се навлече на тие апликации и на „удобноста“ што тој апарат ја нуди, така да после година две ќе сака нешто ново за кое ќе издвои пак огромна сума на пари.
 
Последна промена:

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Можда звучам ко gadget junkie, но комплетно разбирам човек да сака да има подобар телефон. Зошто некој сака и купува мерцедес, кога може да помине и со кола од неколку илјади евра? И двете ќе те однесат од А до Б, но првиот е поефикасен, поудобен, поубав. Зависи колку го користиш телефонот и неговите додатоци. Ако го користиш само за најосновната примарна причина односно правење повици, тогаш нема потреба за фрлање на толку пари.

Не е поефикасен Мерцедесот чунки троши повеќе, деловите чинат колку светиот грал, давачките се огромни, осигурање.... за разликата од некои 40.000+ евра во споредба со скромен автомобил добиваш 2,6цм пошироки седишта, држач за лименка или за кафе и поголем гепек. Wow. И мечката и скапата мобиљка повеќе се изјава, испад, статусен симбол, конзумеристички продукт отколку некаква потреба. Или играчка за возрасни :)
Ок и разлики во перцепција, јас имам мобилен од 2005 кој прима и праќа повици и смс и има часовник и аларм и тоа е тоа. Тенко и дискретно, солидна батерија дури и по толку време, Good enough till 2025 if it doesn`t fall apart by then :zelen
And not being a scottish jew...