Познати филозофски мисли

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Од добрите работи учиме да бидеме благодарни, а од лошите да бидеме силни личности.....
Вилсон Канади


Мислите дека сте заљубени? Не, вие сте заљубени во идеалите за одредена особа...однапред создадени идеали, диктирани од надежта. Така и се одљубувате. Само вашата надеж мора да се промени
. ....
Антони де Мело




Секој пат кога ќе видиш дека си на страната на мнозинството, време е да паузираш и да се преиспиташ.....

Марк Твен
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

mapet69

Полноправен Член
13 април 2012
56
80
18
Женидба - лудост на двајца, а потоа ропство на тројца.

Шекспир
 

mapet69

Полноправен Член
13 април 2012
56
80
18
Несогласувањата во бракот најчесто започнуваат кога жената премногу зборува, а мажот премалку слуша.

Тувим
 

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Оној кој никогаш не може да успее да биде како ТИ , ќе измисли илјада зборови за да те опише на погрешен начин...
 

Gemini

Староседелец
24 мај 2012
2,478
5,077
1,153
Wind Of Change
Верувајте ми, илјада пријатели не е доволно, додека еден непријател еповеќе од доста"

"Вреди да се бориш за она што вреди да го имаш."

"Личната среќа е невозможна без среќата на другите"

"Има работи за кои се каеме пред да ги направиме. Но сепак ги правиме. "

"Човекот од оружјето направи свој бог и кога оружјето ќе победи, човекот останува поразен."

"Добар брак е оној меѓу слепа жена и глув маж."
 

Mistery :)

Истакнат Член
23 февруари 2013
145
188
143
"Книгите се пчели кои го носат поленот од еден до друг ум."
~ Џејмс Расел ~

"Љубов е припивање еден до друг под чадор, долго време откако престанало да врне."
~ Стјуарт и Линда Мекфарлан ~

"Училиштето дава знаење, но не и памет."
~ Сервентес ~

„Kога нешто искрено ке посакаш целиот универзум прави заговор да ти ја оствари таа желба!“
~Пауло Коелјо~
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп*

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
"Се е загатка, и клучот за загатката ... е уште една загатка."-Ralph Waldo Emerson

"Имагинацијата е поважна од знаењето. Знаењето е ограниченo. Имагинацијата го опкружува светот."-Albert Einstein

"Не се мачете само за да биде подобри од вашите современици или претходници. Обидете се да бидете подобри од себе."-William Faulkner

"Речиси цела апсурдност на однесување произлегува од имитација на оние кои не можеме да личиме."-Samuel Johnson

"Ирационалноста на нешто не е аргумент против неговото постоење, туку услов за тоа."-Friedrich Nietzsche

" верување не е само една идеја која умот ја поседува. Тоа е една идеја која поседува ум.-Robert Oxton Bolton

"Што е храна за еден е на другите горчлив отров."-Lucretious
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
72766_499120326817135_1480391908_n.jpg