Повреди на нокти

the screamer

Истакнат Член
12 јануари 2015
6
1
303
27
Значи вака пред три дена си го згмечив ноктот.Цел ми потемне што е и нормално тоа е засирената крв ненормално боли итн .Но ете денес третиот ден не ме боли многу но прегеска забележав малце крв од ноктот која излегува .Дали е тоа нормално зошто ми е страв да не се инфицира а не одам на доктор заради тоа што ќе треба ми го корнат >_< имал ли некој искуство со ова и ако имал нека советува што да се прави. Помагајте
 

Blueberry

Староседелец
12 февруари 2012
210
158
1,043
Скопје
Стави си спреј Бивацин по 3 пати на ден. Најголема е веројатноста дека кај и да е ќе ти падне ноктот така што држи го заштите со фластер или газа и обавезно Бивацин - антибиотик е спрејот и ќе те заштити од инфекции а и побрзо ќе ти помине.
 

Abella

Нов член
30 мај 2015
5
6
3
Велес
Здраво. Тукушто се зачленив, и ве молам дајте ми совет што да правам оти не знам веќе како ќе се тера...Проблемов ми е тоа што мноогу ги грицкам ноктите, и најверојатно кога ги грицкам не сум свесна дека го правам тоа, и кога ке престанам и кога ќе ги погледнам ноките почнува да ме фаќа паника зашто стварно МРАЗАМ грицкани нокти, и се мразам себеси зашто и јас ги грицкам но еве не можам да си помогнам. Знам дека е потребна волја и желба за да престанеш, и јас тоа го имам, но не знам дали е доволно. Не ни знам од каде таа навика да грцкам нокти ?! Како мала не сум го правла тоа...се почна од 13 години...имам една другарка што грицка нокти и баш се сеќавам на час кога грицкаше нонстоп и викав прекини не е убаво и за рацете и за здравјето...и кажував колку многу бактериии се примаат со тоа....до душа јас и не грицкам кога сум некаде испадната, туку само дома но исто ми се фаќа знам. Читав статии за како да се одвикнеш и стварно сакам но ете не знам што ми е.......(:|:place
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
Здраво. Тукушто се зачленив, и ве молам дајте ми совет што да правам оти не знам веќе како ќе се тера...Проблемов ми е тоа што мноогу ги грицкам ноктите, и најверојатно кога ги грицкам не сум свесна дека го правам тоа, и кога ке престанам и кога ќе ги погледнам ноките почнува да ме фаќа паника зашто стварно МРАЗАМ грицкани нокти, и се мразам себеси зашто и јас ги грицкам но еве не можам да си помогнам. Знам дека е потребна волја и желба за да престанеш, и јас тоа го имам, но не знам дали е доволно. Не ни знам од каде таа навика да грцкам нокти ?! Како мала не сум го правла тоа...се почна од 13 години...имам една другарка што грицка нокти и баш се сеќавам на час кога грицкаше нонстоп и викав прекини не е убаво и за рацете и за здравјето...и кажував колку многу бактериии се примаат со тоа....до душа јас и не грицкам кога сум некаде испадната, туку само дома но исто ми се фаќа знам. Читав статии за како да се одвикнеш и стварно сакам но ете не знам што ми е.......(:|:place
Многу тешко е да се одвикнеш да грицкаш нокти. Јас грицкав нокти до пред неколку месеци додека не видов колку тоа гадно изгледа на други раце. Сега ми се нараснати, средени и добро изгледаат.
Ти си женско ако самата не можеш да се контролираш со грицкање нокти, стави си надградба. Тоа кога и да го грицнеш ќе ти текне дека не се грицка а кога ќе падне надградбата ноктот ќе ти биде нараснат. Знам така беше кај другарка ми.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Abella

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Здраво. Тукушто се зачленив, и ве молам дајте ми совет што да правам оти не знам веќе како ќе се тера...Проблемов ми е тоа што мноогу ги грицкам ноктите, и најверојатно кога ги грицкам не сум свесна дека го правам тоа, и кога ке престанам и кога ќе ги погледнам ноките почнува да ме фаќа паника зашто стварно МРАЗАМ грицкани нокти, и се мразам себеси зашто и јас ги грицкам но еве не можам да си помогнам. Знам дека е потребна волја и желба за да престанеш, и јас тоа го имам, но не знам дали е доволно. Не ни знам од каде таа навика да грцкам нокти ?! Како мала не сум го правла тоа...се почна од 13 години...имам една другарка што грицка нокти и баш се сеќавам на час кога грицкаше нонстоп и викав прекини не е убаво и за рацете и за здравјето...и кажував колку многу бактериии се примаат со тоа....до душа јас и не грицкам кога сум некаде испадната, туку само дома но исто ми се фаќа знам. Читав статии за како да се одвикнеш и стварно сакам но ете не знам што ми е.......(:|:place
Намачкај ги ноктите со ракија, и пробај да те видам грицкај ги. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Abella

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
:) Мене ми се константно утепани на нозете :eek:(wave) , навика ми е веќе ,колку и да избегаваш неможеш 2те да ги заштитиш ;);) :kafe