ПМФ

SarahCobain

Нов член
1 ноември 2015
5
1
1
28
Ваши мислења за овој факултет?
На пример каков е односот професор-студент?
Каде имаат пропусти ?
Дали е застапена корупцијата ?
Дали професорите се однедуваат корекно т.е дали си ја вршат како што треба својата работа?
Дали професорите премалку даваат а премнолгу бараат?
(таков впечаток добив)

Според мене Пмф е хаос поради мнолгу причини(нема смисла да почнам да набројувам ) а според вас ?
 
Последна промена:

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Не сум таму студент, ама ми имаат кажувано познаници дека не е баш сјајно. Имав еден познаник, студираше информатика таму (пред да го направат финки) и ми кажуваше дека паднал испит за 0.25 поени што за мене е лудило.
Јас сум бил само на астрофизика предавања таму, што знам фини беа тие тројца професори тогаш. Не знам како оценувале или колку се замараат на час со студентите, тогаш беа одлични и одговараа на сечие прашање и беа спремни за дискусија.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: SarahCobain

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
Не сум таму студент, ама ми имаат кажувано познаници дека не е баш сјајно. Имав еден познаник, студираше информатика таму (пред да го направат финки) и ми кажуваше дека паднал испит за 0.25 поени што за мене е лудило.
Јас сум бил само на астрофизика предавања таму, што знам фини беа тие тројца професори тогаш. Не знам како оценувале или колку се замараат на час со студентите, тогаш беа одлични и одговараа на сечие прашање и беа спремни за дискусија.
На ФИНКИ моја колешка има паднато за 0.11 поени :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: SarahCobain

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
  • Ми се допаѓа
Реакции: $3Я3|\||)&p&†Y

Marijaaa

Истакнат Член
30 мај 2015
65
116
343
Имам слушнато дека има минимална бројка на студенти за физика.. Оваа година мислам дека беа 2ца
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: SarahCobain

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Зависи кој, што студирал.
Хемија мислам дека се` уште е топ. Бар од таму солиден кадар има излезено. Сеа не знам како е на Технолошки.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Зависи кој, што студирал.
Хемија мислам дека се` уште е топ. Бар од таму солиден кадар има излезено. Сеа не знам како е на Технолошки.
Технолошки не е под ПМФ. Или споредба сакаше да правиш ТМФ vs. ПМФ?
 

Ристо од Драчево

Староседелец
25 февруари 2012
246
275
1,063
Скопје
Јас можам да кажам за Институтот по Информатика..
Сега моментално е топ!
Кординаторот се бори за правата на студентите.. Ако имаме проблем можеме комотно да му се јавиме на човекот и во рок од 2-3 дена да ни го реши проблемот.
корупција нема.
Сите се однесуваат коректно, сите професори зад себе имаат голем број на изработени проект, што значи дека знаат што предаваат.. Не се излезени од факултет и турени одма да предаваат како некои професори што беа предходно кои отидоа на ФИНКИ да предаваат.
За било каков проблем можеш да им се обратиш и да ти помогнат да го решиш( дали приватен, дали во врска со факултетот) едноставно односот им е колега спрема колега а не ти си студент никој и ништо а он е професор.
доколку се покажеш како подобар, кординаторот може да те бутне да работиш на проекти со него за убава плата и слично.
За полагање на предметите треба само да бидеш присутен на часовите и тоа што се предава тоа и се бара на колоквиуми и испити ништо помалку ништо повеќе..
Едини проблем кој мене ми преставуваше беше големата редица на студентски, зашто е едно шалтерски систем, сите институти на еден шалтер...

ова го кажувам бидејќи ги имам фатено двата кадри ( професорите што отидоа на ФИНКИ и новите)
се е различно од порано.. Дури голем број што отидоа на ФИНКИ се враќаат назад на ПМФ и тоа највеќе како што ми кажувале првен ради професорите што барале некои невозможни работи што никогаш не ги предавале, а второ бидејќи на финки имало прв , втор, трет, четврт пат упишан предмет со тоа што секој нареден пат цената на кредитот се зголемува, а на пмф има само прв и втор пат упишан предмет мак. плакање за кредит 410 денари, а колега што дојде од финки ми се пожали дека плќал по 1000 и нешто денари за еден кредит..
друго незнам што да кажам :D
У глобала ПМФ Институтот по Информатика е закон! :D
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
^Колегата нешто сонувал изгледа или грешно сметал. Кредитот си е толку колку што е и на електро и на финки, 410/205 приватна/државна. Не се плаќаат никакви додатоци за презапишување предмет и не расте цената на кредитите со презапишување. Ако сакаш и 10-ти пат презапиши предмет, толку пари си е кредитот.