Патот до успехот

Sebastian

Активен Член
17 февруари 2012
174
110
43
Може и моја грешка беше што не дадов ете една дефиниција, се разбира според мене за успехот.За студент успех е завршување на факултет,за работник успех е повисока плата,позиција, за невработен успех е и вработување, за родител успех е добровоспитано дете, за бизнисмен успех е профитот, за политичар е власта, за уметнук добро и уникатно дело...и така натаму...Па и во тој контекст ми беше горе тексто во најпрвите редови дека зависи тоа од индивидуа до индивидуа од област до област...неко успехот го сфаќаат како економска,политичка моќ други како нешто друго.Тоа е само една филозофија која дозволува широк спектар на размислување.
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Гледам сите сте се фатиле, као демек успех е да направиш многу пари. Не.
Успех е кога ќе направиш нешто кое неможе да се плати со ниедна вредност на пари.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Rosana and malo

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Гледам сите сте се фатиле, као демек успех е да направиш многу пари. Не.
Успех е кога ќе направиш нешто кое неможе да се плати со ниедна вредност на пари.
A тоа е?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 4FUN

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Oставете го Себастијан со неговото мислење околу успехот и дефинирајте го вашето,немојте да се критикувате измеѓу себе.
Успех е кога ќе успееш да исполниш некоја одредена цел во животот. А сите имаме различни цели,therefore сите имаме различни гледишта на успехот. Успехот не е само материјален,но не е ни само спиритуален. Оние што успеале да ги балансираат тие две,извлекле максимум од своите цели и од својот успех,општо гледано.
Понекогаш е успех да останеш смирен кога се те нервира. Некогаш е успех да заработиш за добра кола,која сонуваш да ја возиш.
Успехот и среќата се разликуваат во едно нешто,а тоа е човечкиот труд. Во успехот го има,во среќата не. Затоа среќата е релативна ствар,а успехот зависи од нас.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sebastian

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Успех...колку тоа слатко звучи.

Реченицата ме потсетува на мојата писмена од трето одделение. Мајка - колку убаво звучи тој збор.:kafe
Всушност успехот не e ниту на патот, ниту на врвот. Успех е да се обидеш = да пробаш. Многу луѓе се кријат под превезот на неуспешноста, сметаат дека секој обид е бескорисен зашто државата ја водат неписмено духовни луѓе.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: True_Blood and Saladin

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133

За секој е различно, кога веќе мене ме прашуваш конкретно ќе ти одговорам за успех ќе го сметам доколку би достигнал да бидам фитнес тренер и нутрицоинист на некоја спортска екипа од светски рамки без разлика дали е фудбал или кошарка. Исто така би го сметал за успех кога би ја трансформирал физичката состојба на 1000 луѓе.
 

mspasenoski

Староседелец
19 февруари 2013
442
701
1,103
36
Карпош - Влае
Кога ќе ја постигнеш целта, не смееш да веруваш дека си ја постигнал !
Да успееш значи да прифаќаш неуспех, по неуспех, но притоа да не го изгубиш ентузијазмот ! - Винстон Черчил