Партнер од друга вера?

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Аристократ ке напоменум дека живејме во 21 век и ного работи се сменани. Излези од Македонија и види как се движат работте во светут. Он потекнаве од современо семејство, и не им е важно од која религија сум се додека на нас ни е океј.
Мислам дека напротив во посовремениве земји гледам дека има забрана да градат верски објекти и да носат бурки,поправи ме ако грешам,со тоа мислам дека не држи баш вода муабетов;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hip.Hop_MKD

lady

Нов член
15 февруари 2012
19
15
3
Мислам дека напротив во посовремениве земји гледам дека има забрана да градат верски објекти и да носат бурки,поправи ме ако грешам,со тоа мислам дека не држи баш вода муабетов;)
Незнам дали има забрана за градење на верски објекти ама знам дека (зборувам за Истанбул) веке постојат христијански католички и православни објекти.. А ако под "бурки" мислиш на тоа да го покријават своето лице и тело не го прават веке тоа, бар во Турција. Во Арапските држави сеуште живеат под превез..
 

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Незнам дали има забрана за градење на верски објекти ама знам дека (зборувам за Истанбул) веке постојат христијански католички и православни објекти.. А ако под "бурки" мислиш на тоа да го покријават своето лице и тело не го прават веке тоа, бар во Турција. Во Арапските држави сеуште живеат под превез..
Во Турција Христијаните се цело време под притисок. Ама Турција тоа не го прифаќа тврдејќи дека е секуларна држава иако цело време свештените лица и населението(+) живеат под страв.
 

lady

Нов член
15 февруари 2012
19
15
3
Во Турција Христијаните се цело време под притисок. Ама Турција тоа не го прифаќа тврдејќи дека е секуларна држава иако цело време свештените лица и населението(+) живеат под страв.


Сум била милион пати и ништо не ми се случило..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 4FUN

lady

Нов член
15 февруари 2012
19
15
3
Ке ти известам и за тоа за некое време ;)
 

4FUN

Староседелец
3 март 2012
897
1,988
1,093
претежно читав празни коментари без никакво искуство ...

јас сум плод на таква љубов ... имаме прекрасен живот со многу пријатели и роднини од двете религии !!!
во моето семјство никогаш немало омраза или караници во врска со лугето и нивната вероисповед ... баш напротив, од ваквите родители јас и сестра ми научивме да ги бираме пријателите според карактерот на самиот човек и според тоа дали е цивилизиран или не е, а не според верата !!! Ние имаме реално гледиште на човештвото ... а Вие ?


god is too big to fit into one religion ...
 

4FUN

Староседелец
3 март 2012
897
1,988
1,093
Во Турција Христијаните се цело време под притисок. Ама Турција тоа не го прифаќа тврдејќи дека е секуларна држава иако цело време свештените лица и населението(+) живеат под страв.


Ова што го напиша го знаеш само ти и никој друг ...нели ? а може и си сонувал ...!? како и да е, подобро ке ти биде прво да прошеташ, да разгледаш и да се едуцираш, па од конечниот исход да донесеш заклучок !!! Турција не ти е далеку - убаво ке биде да ја посетиш и да ја видиш реалноста !